העלייה בתחלואה נמשכת - הממשלה תטיל הגבלות אזוריות: הערב (רביעי) התכנס קבינט הקורונה לדיון מיוחד בצל הזינוק במספר החולים המאומתים בנגיף. בדיון, שנדחה בשל פגישת ראש הממשלה נתניהו עם אנשי ענף התרבות, הוחלט שהרכבת תחזור לפעילות ביום שני הקרוב תחת מגבלות מקום (עד 500 נוסעים בכל רכבת) ובכפוף להזמנת כרטיס מראש. עוד הוחלט שענף התרבות יחזור לפעילות עם מגבלה של עד 250 משתתפים. במקביל, ל-N12 נודע שהוחלט גם להכריז על שכונת עג'מי ביפו והיישובים ערערה ורהט כעל אזור מוגבל. בתי הספר ייסגרו באזורים האלה לצד הגברת אכיפה ותיאסר שם התקהלות של יותר מ-10‎ בני אדם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בהודעה רשמית ממשרד התחבורה נמסר כי הרכבת תחזור לפעילות בכפוף למגבלות - בהם איסור על אכילה ושתייה במהלך הנסיעה, ועטיית מסכות במשך כלל הנסיעה כולל בזמן שיחות טלפון. שרת התחבורה מירי רגב בירכה על ההחלטה ומסרה: "חייבים להגיד ביושר שהרכבת שתפעל בצל הקורונה היא לא הרכבת שהכרנו. יהיו מגבלות בהתאם להנחיות משרד הבריאות והנוסעים יחוייבו בהנפקת שובר לכל נסיעה לפני ההגעה לתחנה. הנחיתי את הרכבת לקיים הסברה מקיפה לציבור על הדרך שבה ניתן יהיה להשתמש ברכבת ואני קוראת לכל אזרחי ישראל לנהוג באחריות, לשמור על הכללים כדי שחלילה לא נצטרך לצמצם שוב את מה שנפתח".

מחאת ענף התרבות מול משרדי הממשלה
מחאת ענף התרבות מול משרדי הממשלה

הדיון בקבינט הקורונה התעכב בשל פגישת ראש הממשלה נתניהו עם נציגי ענף התרבות והאירועים בלשכתו בירושלים. בפגישה הוא אמר להם: "אני רוצה מאוד לשמוע אתכם ואני רוצה מאוד לעזור לכם. אני יודע שיש מצוקה, אנחנו רוצים לטפל במצוקה, ולכן ביקשתי גם משר האוצר שיצטרף אלינו. נשמע את הדברים, ונעזור כמיטב יכולתנו". קבינט הקורונה אישר לפתוח את אולמות התרבות, והסמיך את ראש הממשלה נתניהו ואת שרי התרבות והבריאות להחליט על המספר הסופי, ועל ניסוח ההחלטה שתפתח את האירועים. אין הסכמה על מספר המשתתפים המקסימלי, אך כאמור יש הסכמה להחליט תוך 24 שעות.

לאחר שהפגישה הסתיימה, נציגי המטה ציינו כי היא התנהלה "ברוח טובה ותוך הקשבה והבנה מלאה של ראש הממשלה". "נציגי ועד הפעולה העלו בפני השרים 2 סוגיות מרכזיות - אישור המתווים לחזרה לעבודה באופן מיידי וסיוע ופיצוי לכל מרכיבי התעשיה - עצמאים, פרילנסרים, עסקים קטנים ועסקים בינוניים בעבור החודשים מאי-יוני", נמסר.

עמדת הבדיקה של מד"א בדרום תל אביב (צילום: N12)
מרכז בדיקות בדרום ת"א, אחד ממוקדי התחלואה | צילום: N12

איגוד אמני ישראל (אמ"י) בירך על החלטת הקבינט. יו"ר אמ"י, יענקל'ה מנדל אמר: "אנחנו שמחים שההיגיון ניצח, ובוטלה האפליה בין אירועים אחרים לבין אירועי תרבות. עבור האמנים שלנו, האפשרות לחזור ולהופיע היא באופן הכי מילולי אוויר לנשימה. עוד כמה שבועות ועבור רבים זה יכול היה להיות מאוחר מדי. אנחנו בטוחים שגם הקהל, שלא חווה הופעה או הצגה במשך כל כך הרבה זמן, התגעגע ויגיע לחוות תרבות, שהיא מזון לנשמה".

ביבי נתניהו ובני גנץ, פגישת הקבינט בירושלים, נתניה (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90)
ביבי נתניהו ובני גנץ, פגישת הקבינט בירושלים, נתניהו גנץ, ראש הממשלה | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

ראש הממשלה: מקווה שגיבוש מתווה החזרת התרבות יושלם ביממה הקרובה

בפתח הדיון, הודיע ראש הממשלה נתניהו כי ישראל חתמה עם חברת "מודרנה" על הסדר שיאפשר לקנות חיסונים. "החברה מתקדמת בפיתוח, הם טוענים שהם יכולים להגיע לזה באמצע השנה הבאה, אנחנו מקווים שהם יצליחו, אין לנו ביטחון בכך, אבל אנחנו מעוניינים לקבל את החיסונים הללו במהירות אם יפותחו ולכשיפותחו. זה שם אותנו במקום מאוד טוב בעולם", אמר נתניהו.

הוא הוסיף: "אנחנו כמובן ממשיכים במאמצים שלנו פה במדינת ישראל, במכון הביולוגי, ואנחנו מקווים גם שם להגיע לתוצאות. זה כמובן יפתור לנו את הדילמה שהוועדה הזאת עסוקה בה כל הזמן - איך לעצור את התפתחות המחלה מצד אחד, ומצד שני להמשיך כמובן את המשך פתיחת הכלכלה. יש עלייה תלולה למדי של תחלואה. אנחנו נדבר בישיבה הזו על האמצעים השונים של בלימת העלייה הזאת. אנחנו באים עכשיו, בני גנץ, השר טרופר ואנוכי, מפגישה עם נציגי המגזר העסקי שעוסק בתרבות, במופעים. אנחנו מתכוונים לעזור להם לפתוח את זה תחת המגבלות של משרד הבריאות, ועל כך נקווה להשלים את העבודה תוך 24 שעות".

ראש הממשלה עם נציגי ענף התרבות (צילום: חיים צח, לע"מ)
ראש הממשלה עם נציגי ענף התרבות | צילום: חיים צח, לע"מ

אתמול: נשבר שיא החולים מאז חודש אפריל

משרד הבריאות פרסם הערב את נתוני התחלואה ביממה האחרונה: 288 חולים חדשים אובחנו ואף חולה לא מת. 29 חולים מונשמים. מדובר בעלייה של 30 חולים בהשוואה ליממה שקדמה לה.