קשיים במגעים לאחדות: אחרי ארכה של 48 שעות שקיבל מנשיא המדינה, המנדט של יו"ר כחול לבן בני גנץ להקמת ממשלה פקע הלילה (חמישי), מבלי שהצדדים הגיעו להסכמות שיאפשרו הקמת ממשלה. כעת ההכרעה עוברת לכנסת ל-21 ימים שבסופם, אם לא יעלה בידי אף אחד המועמדים להקים ממשלה, ישראל תלך לבחירות נוספות. הדיונים בין צוותי המו"מ של הליכוד וכחול לבן נמשכו גם אחרי פקיעת המנדט, אך הסתיימו ללא הסכמות בסוגיות המשפטיות ובנושא הרוטציה. הצדדים ייפגשו שוב במהלך היום בניסיון לגבש הסכם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מוקדם יותר הצליחו הצדדים לגשר על חלק מהפערים ביניהם. כך לדוגמה, מסתמן פתרון לסוגיית מינוי השופטים לאחר שכחול לבן הסכימה לוותר על הנוהג למנות נציג אופוזיציה בוועדה. כמו כן, הצדדים סיכמו שאם בג"ץ יפסול את נתניהו מלכהן כראש הממשלה אחרי ההשבעה המשותפת - גנץ לא יתמנה והכנסת תפוזר.

כעת המחלוקת שעומדת על הפרק היא מה יקרה בחציה השני של הכהונה, בתום חלקו של נתניהו ברוטציה. בליכוד דורשים שבמידה ובעוד שנה וחצי בג"ץ יפסול אותו מלכהן כממלא מקום ראש הממשלה בגלל כתב האישום נגדו, גנץ לא ייכנס לתפקידו כראש ממשלה וישראל תלך לבחירות. אופציה נוספת היא העברת חוק עוקף בג"ץ שימנע מבית המשפט להפסיק את כהונתו של שר בממשלה אלא אם הוסמך לכך בחוק.

_OBJ

גורם בכחול לבן שמעורב במו"מ אמר אמש כי "אם נתניהו לא יחזור בו לא יהיה הסכם. זו נסיגה מוחלטת מההבנות על הרוטציה". בהודעה משותפת לליכוד ולכחול לבן נמסר כי הצדדים ייפגשו היום פעם נוספת במטרה להגיע להסכמות.

בכחול לבן הגיעו לפגישת המו"מ בתחושה שנתניהו מציב דרישות בלתי אפשרויות וכלל לא מעוניין להגיע להסכם. בליכוד טענו שמה שהם מקבלים מכחול לבן אלו הבטחות "על הקרח" שתלויות בהחלטות בג"ץ. מלבד הפערים בסוגיות המשפטיות, בליכוד רואים את התחזקותם בסקרים שחוזים יותר מ-61 מנדטים לבלוק הימין-חרדים ומתלבטים אם ללכת לכיוון הקמת ממשלת אחדות.

כאמור, המנדט של גנץ פקע בחצות מבלי שכחול לבן ביקשה אורכה מהנשיא, מה שמעיד על הפסימיות בקרב חבריה באשר לסיכוי להשיג הסכם. בכך עברה ההכרעה לכנסת ובמהלך 21 הימים הקרובים יוכל כל אחד מחברי המשכן שיזכה לתמיכתם של 61 חברים לנסות להרכיב ממשלה. אם בתום תקופה זו אף אחד מחברי הכנסת לא יצליח לגבש סביבו קואליציה, הכנסת תפוזר אוטומטית מבלי צורך בחקיקה וישראל תצא למערכת בחירות רביעית.