זה היה דיון נוקב ומתוח על סוגיה בריאותית ודמוקרטית ראשונה במעלה - האם בניסיון לבלום את התפרצות הקורונה יחודשו מעקבי השב"כ לאיתור חולים? הקלטות נדירות שנחשפו הערב (ראשון) ב"מהדורה המרכזית", מתוך ישיבות הממשלה האחרונות מוכיחות: ראש השב"כ נדב ארגמן התנגד בנחרצות לערב את הארגון באכיפה, אך ראש הממשלה בנימין נתניהו לחץ.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בהקלטות קבינט הקורונה נשמע ראש השב"כ אומר: "מה שאני מבקש ששב"כ לא נכנס כרגע לחקיקה ראשית. מה שצריך ברמת ההכשרה למקצוע ששב"כ יהיה מוכן לתת פתרון במידה ותהיה התפרצות ואין מענה, ולעבוד חזק אבל חזק למען הפרוייקטור שיודע לנהל את זה, בשביל שיהיה פתרון אזרחי למדינת ישראל לשנים הקרובות".

"תת אלוף מנהל את העניין הזה וזה בדיוק הפתרון - ולא שהשב"כ יעשה את זה", המשיך ארגמן. "זה אומר שצריך להיות מספיק שיודעים לעשות את זה - יודעים לבוא בדברים עם אותם חולים ולסגור מעגל מקצה לקצה תוך פרק זמן קצר. כשמדובר ב-200, 300, 400 חולים ניתן לעשות את זה, כשמדובר באלפים אי אפשר לעשות את זה כנראה בשיטה הזאת וצריך ללכת לטכנולוגי".

אכיפה של הגבלות הקורונה (צילום: משרד הבריאות)
האכיפה בזמן הגל הראשון. ארכיון | צילום: משרד הבריאות

בסיכום דבריו הבהיר ארגמן: "במצב שיש תחלואה רחבה מאוד ולא יהיה פתרון אחר יהיה נכון להעביר אל השירות (שב"כ). אני מבקש מאוד מאוד מאוד לא להיכנס לחקיקה ראשית של שב"כ בשלב זה".

האמצעים המיוחדים של השב"כ כבר היו בשימוש, ובהצלחה משמעותית, בזמן הגל הראשון של הקורונה, אך במהלך דעיכתו קבע היועמ"ש שבשל החוק להגנת הפרטיות אין להשתמש באמצעים המיוחדים של הארגון אלא על בסיס חקיקה ראשית. על כן,  ארגמן אמנם הביע בדיונים רק התנגדות לחקיקה ראשית בנושא, אך בכך בעצם התנגד לאיכון הסלולרי עצמו.

נתניהו לחץ: "הספינות באות ואנחנו מסרבים להאמין"

בחלקים מתוך אותן ישיבות ממשלה, שלא פורסמו מטעמי צנזורה, מסביר ארגמן מה המשמעות של הכלי הזה ומה מטרתו, ומדוע אין להשתמש בו אלא במצבי קיצון. על כן, המשתתפים בדיון שרואים את התנגדותו של ראש השב"כ מעלים הצעות אחרות - שר הפנים אריה דרעי מציע להשתמש בפקחים של השלטון המקומי, אחרים מציעים לא לפתוח את הכלכלה - אך נתניהו התעקש.

"הספינות באות אלינו אחת אחרי השנייה ואנחנו מסרבים להאמין", אמר נתניהו ודפק על השולחן. "ואומרים לא יקרה כלום. האחריות שלנו היא לעצור את המגיפה הזאת. המגיפה הזאת חוזרת! חוזרת! עכשיו השאלה היא כמה אנחנו מוכנים לעשות בגלל הדבר הזה, שמהר מאוד יגיע אלינו".

בנימין נתניהו ונדב ארגמן (צילום: תקשורת שב״כ, חדשות)
ויכוח סוער בין ראש הממשלה לראש השב"כ | צילום: תקשורת שב״כ, חדשות

נתניהו המשיך: "אין דבר כזה שיש נדבקים שהדבר הזה לא משפיע (על הכלכלה, ע"ס) לא קיים. אגדה אורבנית. יש פה בשולחן אנשים רציניים מאוד, אנשי מקצוע חושבים את זה. מטעים את הציבור. אם אנחנו נאפשר להכפלה הזאת לקרות תעשו את החשבון. זה לא ייקח הרבה זמן, תוך 30 יום, 40 יום, 60 יום, 80 יום, לא משנה ברגע שזה מתחיל לרוץ, זה רץ".