גם בתרחיש האופטימי ביותר, קשה לראות ממשלה מוקמת לפני ליל הסדר. גם אם יהיה הסכם קואליציוני עד אז, יש מלאכת חקיקה מורכבת (למשל מינוי שני ראשי ממשלה) שגם תגרור עתירות לבג"ץ וההליך לא יושלם לפני פסח. למרות שהמנדט של גנץ מסתיים ביום שני בחול המועד, 13 באפריל, מלאכת הרכבת הממשלה עשויה להתארך ללא פחות מעשרה שבועות וחצי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ההערכה הפחות אופטימית היא שלא תוקם ממשלה לפני יום העצמאות, בין היתר בגלל החגים. עם זאת ההנחה הסבירה היא שנתניהו וגנץ, שנפגשו שוב אמש, יגיעו להסכם. ההנחה הסבירה היא שיגיעו להסכם. סלע המחלוקת המרכזי הוא החלת הריבונות ולוח הזמנים, בעיקר על רקע הבחירות בארצות הברית.

המצב הנוכחי מהווה התנגשות של שני שעונים שמתקתקים בקצב שונה – השעון של מגפת הקורונה, שכולל את העלייה בתחלואה והזינוק בגירעון ובאבטלה, ועל פיו צריך הקים ממשלה כמה שיותר מהר. השני הוא השעון החוקתי, שמאפשר עוד 10.5 שבועות עד להרכבה ממשלה – הזמן לגנץ, הארכה אפשרית של 14 ימים, 28 יום לנתניהו ו-21 ימים לכנסת לפני פיזור.

מהרגע שגנץ אמר שהוא מוכן להיכנס לממשלה עם נתניהו, נדמה שירדה תחושת הבהילות – וזאת למרות המשבר הכלכלי. אישור תקציב המדינה הראשון שמתמודד עם המשבר החמור ביותר מאד מלחמת יום הכיפורים ידרוש לפחות חודשיים של עבודה והמשמעות היא שלא יהיה תקציב לפחות עד הקיץ ולכן חיוני להגיע להכרעות כרגע. עם זאת, החשדנות ההדדית והריב על הריבונות מעכבים את החתימה על ההסכמים.

בני גנץ גבי אשכנזי (צילום: קובי ריכטר, TPS)
אשכנזי רוצה להיות שר הביטחון בעצמו | צילום: קובי ריכטר, TPS

 

בכחול לבן – במה שנותר מהקוקפיט – גבי אשכנזי היה רוצה להיות שר הביטחון בזמן שגנץ ממלא מקום ראש ממשלה ועומד בראש מפלגה עם 15 שרים, אך גנץ מיועד כרגע להיות שר הביטחון. בליכוד חושדים שהמתיחויות בקוקפיט המצומצם – לאחר ששניים (יעלון ולפיד) "לחצו על כיסא המפלט" – יקשו על ההגעה להסכם.

נתניהו ובנט שוחחו היום, אחרי הודעה מאוד חריפה של ימינה אתמול שאיימה ב"מלחמה בשחיתות". ראש הממשלה הבהיר לו שהוא רוצה את ימינה בפנים, אבל הם חוששים שיקבלו מעט מאוד תיקים. בימינה אמרו לנתניהו: הגעת עד הלום רק בגלל הבלוק, ולכן אנחנו צריכים לקבל יותר מהמחיר הנקוב בגוש – תיק לכל שלושה ח"כים. נתניהו השיב להם: כבר קיבלתם – בנט לביטחון, תיקי התחבורה והחינוך בממשלת המעבר.

ההערכה היא כי האינטרס ההדדי של שני הצדדים הוא ללכת יחד. בליכוד אמרו: אל תלמדו אותנו על אחריות, בימינה הזהירו: זה יהיה גט כריתות לציונות הדתית אם לא נהיה בממשלה.