בדרך להסכם? אחרי אין סוף פגישות, ומחלוקות, והפסקות של המ"ומ, גורמים המקורבים לצדדים טוענים כי המחלקות האחרונה שנותרה, סביב הועדה למינוי שופטים נפתרה. הגורמים מוסרים כי גם לליכוד וגם לכחול לבן אין מניעה מחלתום על הסכם לממשלת אחדות כבר היום. הבוקר נפגשו ראש הממשלה נתניהו יו"ר הכנסת גנץ, ולאחר פיצוץ סביב זהות הח"כ השני שיישב בוועדה הצדדים הצליחו להגיע להסכמות.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות היו אמורים לעדכן את שני המנהיגים בנוגע להתקדמות שהשיגו במגעים במהלך הלילה. לפני שהפגישה הסתיימה במפתיע מקורבים לנתניהו מסרו ש"נראה שהפעם זה רציני", אך גורמים בכחול לבן היו קצת יותר סקפטיים: "בליכוד אמרו לנו הבוקר שאפשר להתקדם, אבל כבר היינו בסרט הזה, אם נתניהו רוצה אפשר לסגור תוך חצי שעה".

מדובר ביום שאמור להיות אבן דרך משמעותית בדרך לבחירות או לאחדות. גנץ עושה בשעה זו את דרכו לכנסת לאחר שאמר שאם לא יושג היום הסכם יקדם את החקיקה נגד נתניהו. כעת נותר לראות אם גנץ "יעמוד במילה שלו". הזמן דוחק: אנחנו לקראת החגים הלאומיים וגנץ חייב לבחור כיוון אחרת יסתיימו 21 הימים מבלי שהספיק לבצע מהלך משמעותי.

"ספין של נתניהו". גנץ ואשכנזי במליאה (צילום: הדס פרוש, פלאש 90‎, חדשות)
צילום: הדס פרוש, פלאש 90‎, חדשות

גנץ חייב להחליט בשעות הקרובות אילו מהלכי חקיקה הוא יקדם, אם ינסה להעביר את מקבץ החוקים שעליו עבד עם נתניהו או שיחבור לגוש הראשוני שלו ויקדם חוקים נגד ראש הממשלה. כיוון שמחר יום השואה והכנסת לא תוכל לקדם חוקים, הדד-ליין של גנץ הוא יום רביעי. תחת לחץ הזמן, בליכוד פרסמו הזהרה לכחול לבן: אם חוקי כחול לבן יקודמו - יסתיימו המגעים לאחדות. הפערים בין נתניהו לגנץ כרגע הם קטנים, כמעט מיקרוסקופיים, אבל לא בטוח שהם ניתנים לגישור - בעיקר סביב השאלה מה יקרה במצב שבו בג"ץ יתערב בהמשך. מזכירות הכנסת צריכה להתכנס היום כדי להחליט באילו הצעות חוק תדון המליאה, ועל כן ההחלטה של גנץ צפויה להתקבל בזמן הקרוב.

אחת הסוגיות המרכזיות שמונעות חתימה על הסכם, היא סיטואציה שבה לאחר שנתניהו יגיע להבנות עם גנץ, בג"ץ יקבע שהראשון, שנגדו הוגש כתב אישום, מנוע מלהרכיב ממשלה. במקרה כזה, יקבל גנץ באופן אוטומטי את השרביט לקדנציה מלאה ובליכוד לא יוכלו לעשות דבר - משום שגנץ ונתניהו יושבעו יחדיו כראשי ממשלה. בניסיון לפתור את הסוגיה, בליכוד מנסים להוסיף סעיף להסכם הקואליציוני לפיו אם תהיה התערבות משפטית ביכולת של נתניהו לכהן כראש ממשלה - הכנסת תתפזר והולכים לסבב בחירות נוסף.

בשיחות עם סביבתו הקרובה של גנץ שלשום, אמר יו"ר כחול לבן שהושגה התקדמות משמעותית לקראת הקמת ממשלת אחדות עם הליכוד. לדברי גנץ, מדובר בפריצת דרך לקראת חתימה על הסכם ואין מניעה שהחתימה על ההסכם הקואליציוני תקרה כבר ביממה הקרובה. הפגישה הבוקר מתקיימת בצל האיום מצד כחול לבן לחדש את החקיקה נגד נתניהו. רק אתמול אמרו גורמים בכחול לבן כי "ההסכם מוכן. נתניהו צריך להחליט אם הוא חותם".

"ביום שני אנחנו נחדש את החקיקה - ושכל אחד יעשה את החישובים שלו", אמר ח"כ חילי טרופר מכחול לבן בריאיון לפגוש את העיתונות בסוף השבוע האחרון. את הדברים אמר ברמיזה למהלכי החקיקה שיכולים למנוע בעתיד מנתניהו לכהן כראש ממשלה תחת כתב אישום, וכן חוק נוסף להגבלת כהונת ראש ממשלה ל-2 קדנציות.