סיפוח כן או לא? יש סיפוח ביניים: תאריך היעד לתחילת ביצוע מהלך הסיפוח, 1 ביולי, הולך ומתקרב - ובזמן שבמערכת הפוליטית וגם בקרב המתנחלים מתווכחים האם יש לתמוך או להתנגד לתוכנית הנשיא טראמפ - נשקלות אפשרויות שאינן בינאריות, חלופות ביניים שייתכן ויספקו מענה לכל הצדדים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

למרות שבלשכת ראש הממשלה נתניהו שבים ומתעקשים שאין כל שינוי בלוח הזמנים להחלת הריבונות בשטחי יהודה ושומרון, בוחנים שם בין היתר את האפשרות לבצע "סיפוח חלקי", בפעימות - אותו מושג שבאופן אירוני, שימש בעבר דווקא לפינוי שטחים. 

בנימין נתניהו מציג את מפת סיפוח בקעת הירדן (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
סיפוח שטחים יבוצע ב"פעימות"? | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

במסגרת התוכנית הזו, תוחל ריבונות ב"פעימה ראשונה" על אריאל, מעלה אדומים וגוש עציון - גושי ההתיישבות הגדולים. על ידי מימוש הצעד הזה, יועבר מסר ש"זו רק ההתחלה" וזו לא תהיה המפה הסופית.

תוככנית, שלום, מפה, טראמפ
מפת תוכנית השלום של נשיא ארה"ב טראמפ

אלא שבעקבות ביצוע מהלך כזה, יהיו כאלה שיגידו "אולי הכוונה היא שרק גושי ההתיישבות יסופחו לישראל?". ולכן, נשקלת גם אפשרות נוספת שבמסגרתה, יסופחו גושי ההתיישבות וגם תהיה מעין 'נגיעה' ביישובים המצויים בעומק השטח כמו, למשל, בית אל - זאת רק כדי להעביר מסר שמדובר רק ב"מנה הראשונה". 

בחירתה של ימינה: הרוב להעברת תוכנית הסיפוח בכנסת לא מובטח 

אבל האם יש בכלל רוב להעברת התוכנית ההיסטורית? לפי ההסכם הקואיליציוני שנחתם בין הליכוד לכחול לבן, אם תהיה החלת ריבונות - היא חייבת לעבור בכנסת. בממשלה התוכנית תעבור, בין היתר הודות לתמיכת האוזר והנדל, אבל הרוב בכנסת, לכאורה, עדיין לא בטוח. 

נפתלי בנט וצמרת "ימינה" (צילום: פלאש 90)
יתמכו בסיפוח או יאמצו את גישת האגף הרדיקלי במועצת יש"ע? חברי ימינה | צילום: פלאש 90

יכול להיות מצב שבו חברי ימינה, שכזכור נמצאים באופוזיציה, יבחרו ללכת בעקבות האגף הרדיקלי במועצת יש"ע שמתנגד לתוכנית טראמפ ויגידו: "זה לא מספיק לנו". במצב כזה, יש רק 56 ח"כים שצפויים לתמוך בסיפוח ונתניהו יהיה תלוי ברצונם הטוב של אביגדור ליברמן ומשה (בוגי) יעלון.