כיממה לאחר החתימה בין כחול לבן לליכוד על הקמת ממשלת אחדות, יו"ר כחול לבן בני גנץ ערך הערב (שלישי) מסיבת עיתונאים וסיפק את הסבריו למהלך שהביא לפירוק השותפות עם יש עתיד ולהקמת ממשלה בראשות נתניהו. זמן מה קודם לכן, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ערך גם הוא מסיבת עיתונאים, שבה הוא האשים את גנץ בהונאת הבוחרים: "אם אתה בפנים - אתה מושחת".  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בפתח דבריו, התייחס יו"ר כחול לבן ליום השואה, שצוין היום: "אזרחי ישראל, אנו נמצאים במוצאי יום השואה יום שמחזיר את כולנו להיסטוריה הקשה של עמנו, יום שמזכיר לנו עד כמה חשובה העוצמה שלנו מול אויבנו, העוצמה המוסרית שמחברת בינינו ושומרת עלינו מאוחדים".

גנץ התייחס למשבר הקורונה ולהשפעתו על החלטותיו הפוליטיות: "עצמאים קורסים כלכלית, חברות גדולות סוגרות את שעריהן, רופאים ואחיות מנהלים קרב יום יומי על חיי אדם. אזרחי ישראל, אנחנו עומדים מול המשבר הרפואי, הכלכלי, שידענו בעשרות השנים האחרונות. המשבר הזה נפל עלינו בזמן שאנו מתמודדים עם המשבר הפוליטי הגדול שידעה המדינה. שלוש מערכות בחירות ארוכות שידעה המדינה שבהן אף צד לא ממש הכריע". 

"האמת העגומה היא, שהמדינה נמצאת מזה כששנתיים בשיתוק תחת ממשלת מעבר וכנסת מעבר. יש מי שרצו להתגלגל לעוד ועוד מערכות בחירות ואולי להרגיש צודקים, יש מי שרצו לנצח בפוליטיקה ולא לנצח את הקורונה - אני וחברי בחרנו לעזוב את הפוליטיקה ולהילחם בקורונה, בחרנו לתמוך בשלטון החוק - היינו חייבים לצאת ממרחב הנוחות".

עוד הדגיש גנץ: "אנחנו חשבנו שעדיף לנצח את הקורונה מאשר לנצח ברשתות החברתיות. אנחנו חשבנו שלערוך בחירות בזמן שצוותי זק"א מפנים גופות של קשישים זה חוסר אחריות לאומי, שלצאת לבחירות בזמן שיש מיליון מובטלים זו הפקרות, שלצאת לבחירות בזמן שמשפחות שכולות לא יכולים לעלות לקברי יקיריהן זה לא יעלה על הדעת". 

"זהו הדבר שהניע אותי להיכנס לשדה הפוליטי", ציין גנץ, "וזה מה שמוביל מבחינתי את ההחלטה לחתור לממשלה חירום ואחדות. סיכון פוליטי גדול ככל שיהיה לא מסיט אותי סנטימטר מהמטרה שהצבתי לעצמי, לשרת ציבור נאמן של אזרחי ישראל. אזרחי המדינה חשובים ממנהיגיה, עתיד המדינה חשוב מעתיד מנהיגיה, אני וחבריי נמצאים כאן כי בחרנו בשליחות לאומית על פני שליחות מפלגתית". 

יו"ר כחול לבן התייחס למשא ומתן הארוך מול נתניהו: "בשבועות האחרונוים שוחחתי עם נתניהו עשרות שעות, סיכומים שיאפשרו ניהול משותף ואחראי של משבר הקורונה תוך העברת תקציבים כנדרש, סיכומים שיאפשרו לנו לוודא שמערכת המשפט פועלת באופן תקין והיא מבצעת את תפקידה באופן תקין ונשמר. נקים אחרי השבעת הממשלה קבינט קורונה שיצטרך להערכתי ולצערי לתפקד בתקופה ארוכה. יחד נספק לציבור מידע נחוץ ונספק מענה למשק כולו. לצד אתגרי הביטחון, יש אתגרי ענק בתחום החינוך, הבריאות. החקלאות הקורסת. יש לנו אתגרי ענק בשיקום האמון של האזרחים במנהיגות ישראל". 

על הביקורת כלפי ההסכם שנחתם, השיב גנץ: "כולם מדברים מי השיג בהסכם יותר או פחות, אך עבורי ההסכם הגדול הוא שקבינט יפעל ויקדם שלום בתוכנו - זה הדבר החשוב ביותר בעת הזו בחברה הישראלית. ההחלטה לא הייתה פשוטה, הייתי מעדיף ממשלה צנועה ורזה יותר, מתחייב לפעול לצמצום התקנים הקיימים בגוש שלי. רה"מ ואני היינו מעדיף להקים ממשלה אחרת שתמלא את החזון שכל אחד מאיתנו התחייב למלא". 

את דבריו סיים גנץ בפנייה לאזרחי ישראל והתייחס לוויתורים שעשה נתניהו: "במשך שנתיים ובמשך שלוש מערכות בחירות, הציבור הכריע אחרת. את אלו הכועסים והמאוכזבים אני מכבד, את אזרחי ישראל כולם אני אוהב, את אלו שהצביעו לי ואלו שלא. אהיה שר הביטחון ובבוא היום ראש הממשלה של כולכם. אזרחי ישראל צריכים אחדות, צריכים מערכת חוק חזקה ויציבה ואני לא מתכוון לאכזב אתכם. מודה לכל שותפיי. אני רוצה לומר שגם רה"מ נתניהו עשה מהלך משמעותי מבחינתו ברמה הציבורית, גם הוא משלם מחירים וגם הוא היה צריך להפוך יריב פוליטי לשותף. 

לפיד: "גנץ ואשכנזי לא העמידו פנים שאכפת להם מהקורונה"

בפתח מסיבת העיתונאים שערך יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, הוא תקף את גנץ על כניסתו לממשלה עם נתניהו: "לא האמנתי שיגנבו את הקול שלכם ויתנו אותו לביבי, שבקול שלכם יקימו את ממשלת נתניהו החמישית. הלכתם לקלפי ואמרתם לילדים שלכם אנחנו הולכים להיאבק על על העתיד שלכם. לא הייתה הונאה כזו מקום המדינה. במקום ישראל לפני הכול - הכיסא לפני הכול. אי אפשר להילחם בשחיתות מבפנים, אם אתה בפנים אתה מושחת".

עוד אמר לפיד: "הממשלה שהוקמה אתמול קברה את פרשת הצוללת, הם קברו את חוק הגיוס. ליצמן ודרעי ייקבעו את מי יגייסו. הם נכנעו כניעה ללא תנאי. הממשלה הזו לא תבטל את חוק המרכולים, לא יהיה חוק פונדקאות, לא ילמדו מתמטיקה ואנגלית במגזר החרדי ולא יהיה להם איך לפרנס את עצמם".

יו"ר יש עתיד התייחס לסעיפי ההסכם ועל הכוח הרב שנשאר בידי הליכוד: "רגב תבחר את המפכ"ל הבא, נתניהו יבחר את היועמ"ש הבא, כל המוסדות הועברו לשליטתו של נאשם בפלילים. אם אתם לוחם דרוזי או אח או אחות ערבי, תדעו שלא יתקנו את חוק הלאום. יהיה סיפוח חד צדדי, יבטלו את הסכם השלום עם ירדן, נזק בלתי הפיך".

על גודלה של הממשלה שעתידה לקום, ציין לפיד: "אם העסק שלכם קרס ואין לכם מושג איך לשלם את החובות – תדעו שהוקמה בזמן הזה ממשלה מפלצתית עם 16 סגני שרים. אצלנו מקימים עשרות משרדים ריקים מתוכן, הכול על חשבונכם והכול בשעתכם הקשה. אם אתם מעורבים בפעילות חברתית ועמותות - אין בהסכם סעיף אחד לגבי ניצולי שואה, אנשים עם צרכים מיוחדים, קשישים ונכים".

"גנץ ואשכנזי אפילו לא העמידו פנים שאכפת להם מהקורונה", תקף לפיד. "לא ביקשו את משרד האוצר והבריאות, התמקדו רק במה שאכפת להם באמת – בג'ובים שלהם. אשכנזי יהיה שר החוץ בזום".

על יו"ר כחול לבן, אמר לפיד: "גנץ אמר שהוא הקריב קורבנות בפוליטיקה - אתה בדרך לקומה ה-14 בקרייה, ראיתי קורבנות גדולים יותר".

על ההצעות שקיבל עבור כניסתו לממשלה, סיפר לפיד: "יכולתי עכשיו להיות שר החוץ, בוגי היה יכול להיות שר בכיר, הציעו את השמיים רק שיבואו. מעולם לא הייתי גאה כל כך בחברים שלי. אנשים אומרים אי אפשר להאמין לפוליטיקאים ואני אומר אל תשימו את הרמאים והישירים באותה מחלקה, תאמינו למי שעמד על העקרונות שלו".

"הממשלה הזו תתפרק מוקדם יותר ממה שאתם חושבים – הם לא ישרדו אחד את השני וטוב שכך. מדינת ישראל צריכה לדעת – לא נוותר. זו תהיה דרך ארוכה יותר, לא נוותר. אלה שלא עמדו בלחץ וויתרו לנתניהו להכול - לא יעמדו בלחץ גם בהמשך. נילחם איתכם ביחד, נגד הממשלה הזו, נילחם בכנסת, בבתי המשפט, בכיכרות וברחובות", אמר.

בהסכם שנחתם אמש בין גנץ לרה"מ נתניהו, סוכם על הקמת ממשלת חירום ואחדות שכוללת בין היתר: רוטציה על תפקיד ראש הממשלה - נתניהו ראשון ולאחריו גנץ,  36 שרים ו-16 סגני שרים, חילופי שרים בחלק מהתפקידים באמצע הקדנציה, מעון רשמי גם לראש הממשלה החלופי, הסכמה על הבאת חוק הריבונות לאישור כבר בחודש יולי הקרוב, וגם חוק נורווגי מחודש.