קשיים ומחלוקות בדרך להקלות: הלילה (בין שבת לראשון) צפויה הממשלה להתבקש לאשר את ההקלות - שאותן הציג נתניהו בנאומו לציבור. למרבה ההפתעה והזעם של השרים, נכון למועד פרסום הכתבה טרם נקבע מועד לתחילת הדיון - שצפוי להימשך אל תוך הלילה. חלק מהשרים מתנגדים לצעדים שהוצגו - וכמה מהם מחו על כך שגילו על ההחלטות מהתקשורת. השר גלנט, עם זאת, זעם בעיקר על פרסום הציטוטים שנחשפו הערב ב-N12. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

משרד הבריאות ומשרד האוצר אף פרסמו מצגות בתום ההצהרה - עוד לפני שהשרים עצמם קיבלו את התקנות והחומר הרלוונטי לעיונם. במשרד הבריאות מחקו את המצגת והבהירו: "משרד הבריאות מדגיש כי ההנחיות לציבור יפורסמו במלואן בפירוט מלא לאחר הדיון בממשלה". במשטרה פרסמו מסמך, עוד לפני הצהרת נתניהו, שמותח ביקורת על חלק מהצעדים ומתריע כי לא יוכלו לאכוף אותם, כגון ההגבלה על פעילות ספורט במרחק של 500 מטרים מהבית.

מוטי בבצ'יק, יועצו של ליצמן כתב לשרי הממשלה בוואטסאפ, לאחר החשיפה ב-N12: "אנו מבקשים להתנצל בפני השרים על הפרסום של ההנחיות טרם אישורן בממשלה. חשבנו שנכון לפרסם לציבור הנחיות כלליות, אך נוסחן הסופי ואישורן תלוי בחברי הממשלה. בשל כך הורדנו את ההנחיות מהאתר עד שיהיה נוסח שיאושר על ידי הממשלה".

כך ייראו ההקלות בסגר - המצגת המלאה (שנמחקה) של משרד הבריאות

ההקלות למשק - לצפייה במצגת של משרד האוצר לחצו כאן

 

ההתכתבות בין השרים והזעם: "כבר מפיצים החלטות"

בהודעות שנשלחו בין השרים כתב השר זאב אלקין: "למה מפרסמים את ההקלות רשמית לפני שכינסו אותנו ואישרנו?".

יואב גלנט ענה: "זה לא שונה מישיבות ממשלות רגילות".

גלעד ארדן השיב: "זה לא בסדר שזה מוצג לציבור כהצעה של משרד הבריאות. מי שקובע זו הממשלה".

ציפי חוטובלי הוסיפה: "מסכימה עם גלעד. אין החזרה של המשק באופן רציני אם אין חזרה של הילדים למסגרות" - וארדן השיב: "נכון מאוד ציפי".

לאחר מכן מזכיר הממשלה צחי ברוורמן כתב לשרים: "אין צפי להעברת חומרים, אין צפי לשעת הישיבה. אעדכן".

גלעד ארדן (צילום: החדשות 12)
"איסורים לא הגיוניים". ארדן | צילום: החדשות 12

ארדן השיב: "חבריי השרים, אני מעריך ומכבד את מנכ"ל משרד הבריאות ואת העמדות שהוא מציג לציבור אבל האחריות על התקנת התקנות היא שלנו כממשלה וגם הצורך לתת תשובות לציבור. לכן אני סבור שבדיון הערב על התקנות, יש לקיים הצבעות נפרדות על כל סעיף שיש בו מחלוקת למי מהשרים עם ההצעה שמציג משרד הבריאות. אנחנו בשלב שבו ניתן לשחרר את הציבור מחלק מההגבלות ולא מדובר פה במדע מדויק. ישנם איסורים לא הגיוניים שנותרים עדיין בתקנות וישנם עוד שינויים שלהבנתי אפשר לבצע".

נפתלי בנט הגיב: "מסכים במאה אחוז. ההצבעה צריכה להיות פר סעיף".

"למה צריך ישיבת ממשלה, הכול הוחלט ופורסם"

ארדן הוסיף: "דוגמאות - אין היגיון לאפשר ספורט (מבורך) וחנויות (מבורך) אבל לאסור כל התרחקות מהבית של 100 או 500 מטר. זה לא הגיוני ולא אכיף. בנוסף, אין היגיון לאפשר הפגנות ללא הגבלת גודלן. הקנס על אי נשיאת מסכה גבוה מאוד ויש להפחיתו".

חוטובלי השיבה: "מסכימה לגמרי".

יפעת שאשא ביטון ציינה: "לא בטוחה שצריך להיות קנס. זו צריכה להיות הנחיה. אפרט בישיבה".

בצלאל סמוטריץ' הוסיף: "לגבי תפילה בכל מקרה אם מגבילים אז לא פחות מ-20".

ארדן: "אני איתך".

בנט: "כנ"ל"

סמוטריץ': "האמת לא ברור למה צריך בכלל ישיבת ממשלה אם הכול הוחלט ופורסם. אנחנו לא מחויבים למה שמשרד הבריאות פרסם. זו הצעתם אבל הסמכות והאחריות היא שלנו. אפשר לשנות כל סעיף".

סמוטריץ': "בנט ושקד לא למדו את הלקח" (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
"האחריות היא שלנו". סמוטריץ' | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

אלקין: "רק לתקשורת ולציבור כבר מפיצים החלטות".

רפי פרץ: "מסכים עם השר ארדן. יש לי השגות על מתווה הגנים".

גלנט: "מציע לגלות קצת יותר אחריות והזדהות, כל השיח הזה מיותר. אנחנו חייבים לתת לרה"מ ולמי שהוסמך בנושא את היכולת והגיבוי לעשות זאת".

השר יואב גלנט, ארכיון (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
כעס על הפרסום: "לוותר על השיח". גלנט | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

לאחר החשיפה כתב גלנט לשרים: "אם כל מה שנשלח בקבוצת שרי הממשלה נמצא בתקשורת אחרי דקות אז עדיף לוותר על השיח הזה. כדאי לכבד את ראש הממשלה ואת עצמנו, במיוחד בימים האלו".

עוד לפני ההתכתבות, ל-N12 נודע כי חלק מהשרים הולכים להתנגד בחריפות לצעדים מסוימים במתווה החזרה לשגרה.השר ארדן יתנגד למגבלה של 500 מטר לצורך פעילות ספורט ויגיד שהמשטרה לא יכולה לאכוף את זה.
בנט וכחלון יצטרפו אליו בהתנגדות, וכך גם שר הכלכלה אלי כהן. ארדן גם יתנגד לקנס של 500 שקל על אי חבישת מסכה ויבקש להגביל אותו ל-100 שקל‎, בדומה לעמדת המשטרה.

עמליה דואק ודנה ויס השתתפו בהכנת הידיעה.