השרים החדשים נכנסים למשרדיהם: לאחר שהושבעה ממשלת נתניהו-גנץ, השרים החדשים והרבים שמונו מתחילים להיכנס היום (שני) לתפקידים החדשים שלהם. בין החילופים המרכזיים היום: שרי הכלכלה, האוצר, החוץ, התחבורה, החינוך, המשפטים, התרבות הספורט, הביטחון ועוד. גם שר הבריאות החדש יולי אדלשטיין נכנס לתפקידו במקום שר הבריאות היוצא יעקב ליצמן, זאת בצל מגפת הקורונה שהתפשטה בישראל בחודשים האחרונים.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

שר הבריאות היוצא ליצמן הכריז בנאומו: "אנחנו עדיין נמצאים בעידן קורונה. חלילה וחס שלא יהיה גל הדבקות שני, אנחנו צריכים להיות זהירים. בזכות הבידודים והזהירות שנקטנו - אולי יותר מדי חזק - אבל הצלחנו ומספר החולים נמוך".‎ בפנייה לשר הנכנס אדלשטיין אמר ליצמן: "אני בטוח שתוכל להרים במשרד דברים שבהם אני לא הצלחתי, יש לך את הכוח להביא תקציבים, לעזור לבתי החולים וקופות החולים ולמערכת הבריאות כולה. בסיום תפקידך תסתכל לאחור ותראה כמה הצלת נפשות עשית".

יולי אדלשטיין
יולי אדלשטיין עם כניסתו לתפקיד שר הבריאות

עם כניסתו לתפקיד, הבטיח שר הבריאות החדש יולי אדלשטיין: "אנחנו בתקופה מאתגרת למדינה ולמערכת הבריאות בפרט. נשקיע את כל המשאבים הדרושים על מנת להיערך לגל השני של הקורונה אם יבוא. ואם לא יבוא - זה לא יירד לטמיון אלא ישפר את מערכת הבריאות, יש לנו הזדמנות היסטורית לעשות זאת ואסור לנו לפספס אותה". עוד הוסיף אדלשטיין: "לפנינו דיוני תקציב לא פשוטים, אלחם על כך שמערכת הבריאות תהיה במקום הראשון בסדרי העדיפויות".

נתניהו, ליצמן ובר סימן טוב בתדרוך במשרד הבריאות‎
נתניהו, ליצמן ובר סימן טוב בתדרוך במשרד הבריאות‎ | עיבוד: החדשות 12

אמש מתח ליצמן ביקורת חריפה על מנכ"ל משרד הבריאות היוצא משה בר סימן טוב והאשים אותו שגרם לבהלה גדולה אצל נתניהו וכי ראש הממשלה נכנע לפחדיו. הוא נפרד מהשר לשעבר ברוח טובה: "היית מחויב לכלל אזרחי ישראל".  

"אני רוצה להגיד לך תודה על האמון שנתת בי ועל המאבקים שעשית כדי שאהיה בתפקיד והגיבוי לאורך כל הדרך", אמר בר סימן טוב. "אחרי הגל הראשון יכול לבוא גל שני ואחרי ניצחון אחד יכולה לבוא מלחמת התשה קשה ומכוננת. ניצלו חיים של אלפים רבים ונמנע משבר כלכלי כבד הרבה יותר מזה שאנחנו מתמודדים איתו כעת - אני כלכלן ואומר זאת בצורה מוסמכת". 

שר הביטחון היוצא: "לא הבאנו את הדר ואורון לקבר ישראל"

לפני כחצי שנה נכנס נפתלי בנט למשרד הביטחון וכיהן שם כשר בממשלת מעבר. היום, אחרי שימינה נשארה מחוץ לקואליציה, הוא הוחלף על ידי יו"ר כחול לבן וראש הממשלה החלופי בני גנץ.

בנאום הפרידה ממשרד הביטחון אמר: "ישראל נמצאת במצב ביטחוני טוב, נורתה רק רקטה אחת מעזה בחודשים האחרונים, אירן החלה בתהליך נסיגה מסוריה. אבל אם נרפה הכל עלול להתהפך באחת".

שר הביטחון נפתלי בנט והרמטכ
צילום: דובר צה"ל

לדברי שר הביטחון היוצא הכהונה שלו מסתיימת ללא הכרעה באחד מהנושאים החשובים ביותר: "יש משימה שלא השלמנו - לא השבנו את אורון שאול והדר גולדין ז"ל. בני - שנינו שלחנו אותם למערכה ובאחריותנו להשיב אותם לקבר ישראל".

שר הביטחון בני גנץ התייחס בנאומו לתוכנית טראמפ: "כמי שפועל גם במימד המדיני, אני מחויב לעשות את כל שניתן לקידומם של הסדרים מדיניים ולחתור לשלום – השלום היה ונשאר, משאת נפש ציונית חשובה. נקדם את תוכנית השלום של הממשל האמריקאי והנשיא טראמפ".

בני גנץ
בני גנץ

צעדים מדיניים אחראים וחשובים, מצריכים מערכת ביטחון חזקה, שיודעת להעריך ולהיערך למציאות האסטרטגית שעומדת בפני מדינת ישראל, שיש לה אוזן קשובה אצל מקבלי ההחלטות ומחוברת אליהם. כזו יש לנו, וכזו תמשיך להיות".

גנץ התייחס לשסעים והפילוג בקרב אזרחי ישראל: "אחת הסיבות להקמת הממשלה הנוכחית מבחינתי, היא התחושה הקשה של ניסיון להצית ואלי חלילה להתקרב למלחמת אחים ולנצח בה. ניצחתי בקרבות, פעלתי במלחמות, את המלחמה הזו אני לא רוצה לנצח, את המלחמה הזו אני מחויב למנוע".

ניסנקורן: "ביקורת אינה תו הכשר לדה-לגיטימציה"

מוקדם יותר, בחילופי השרים במשרד המשפטים נרשם עימות: עם כניסתו לתפקיד, התנגח השר החדש ניסנקורן עם השר היוצא אוחנה ומיהר להגן על המערכת המשפט: "אתם תקבלו את כל ההגנה הנדרשת כדי שתוכלו לבצע את שליחותכם הציבורית, במקצועיות, ללא מורא ובגאווה גדולה". 

"ביקורת אינה תו הכשר לדה-לגיטימציה", המשיך ניסנקורן, "חוסנה של מערכת המשפט היא בסיס היסוד למדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. יש לי אמון מלא בבית המשפט העליון, היועץ המשפטי לממשלה ובפרקליטות המדינה. אתם ממשיכי דרכיה של גדולי המשפט בישראל ועושים תפקידכם ללא מורא ובאיזונים ראויים. התופעה שבה שומרי הסף נדרשים להסתובב ברחוב עם מאבטחים עקב איומים על חייהם היא בלתי נסלחת ואפעל בכל כוחי להעלים אותה".

טרם נאומו של ניסנקורן, עלה לדוכן שר המשפטים היוצא, אמיר אוחנה, שהדגיש בנאומו: "אני עוזב היום את תפקידי ברגשות מעורבים. הדברים מפניהם התריעו רבים וגדולים לפני, הדברים מפניהם התרעתי גם אני ביותר מהזדמנות אחת - לא באו על תיקונם. התיקון הכל כך נדרש בתביעה הכללית ובפרקליטות לא קרה, כי המערכת, היום לפחות כבעבר – מכוילת להגן על עוצם ידה יותר משהיא מכוילת להגן על אמון הציבור בה".

אמיר אוחנה
השר היוצא אוחנה: "מערכת המשפט מגנה על עצמה ולא על אמון הציבור" | צילום: Olivier FitoussiFlash90

"הציבור הישראלי כולו זקוק למערכת משפטית הנהנית מאמון הציבור", המשיך אוחנה, "אמון אותנטי ולא מעושה – הנובע מפתיחותה של המערכת ולא מהסתגרותה, מהבנה שאור השמש הוא המחטא הטוב ביותר ולא חשכת האפלה. מערכת המשפט חשובה מדי לתפקוד מיטבי של חברה דמוקרטית, מכדי שנתקפל כל אימת שמהדהדת אותה זעקת סרק נושנה על 'קץ הדמוקרטיה'. לא לקץ הדמוקרטיה אנו מייחלים - אלא לחיזוקה". 

עם פתיחת הטקס הודה היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לשר היוצא אמיר אוחנה בטקס חילופי שרי המשפטים: "לאחר תקופה ארוכה של אי יציבות פוליטית הוקמה ממשלה. אני מבקש להודות לשר היוצא אמיר אוחנה. אין זה סוד כי היו מחלוקות בינינו אך לצדן הייתה גם עשייה משותפת חשובה וטובה".

היועמש אביחי מנדלבליט
מנדלבליט: "מטרת העל - לשמור על שלטון החוק" | צילום: החדשות 12

"אני מברך את אבי ניסנקורן על כניסתך לתפקיד", המשיך מנדלבליט, "ישנם אתגרים רבים שניצבים לפתחך ואנו פה כדי לסייע לך לעמוד בהם. אכן, למשרד המשפטים משימות רבות, כשמטרת העל של כולן היא להבטיח את שלטון החוק במדינת ישראל. גם כשהרוחות סוערות בחוץ, מעלים טענות כזב ומנסים לפגוע בעבודתנו, אנו ממשיכים לפעול בדרכנו ללא כחל וסרק".

בצל המשבר הכלכלי: אחרי 5 שנים - חילופים במשרד האוצר

מוקדם יותר, לאחר 5 שנים בתפקיד - משה כחלון סיים היום את תפקידו כשר האוצר של מדינת ישראל - והעביר את השרביט לשר הנכנס, ישראל כ"ץ. השר החדש נכנס למשרד בתקופה מאתגרת במיוחד: בשיאו של אחד מהמשברים הכלכליים הגדולים בהיסטוריה של המדינה שנגרם בעקבות התפשטות נגיף הקורונה. 

ההחלטה הראשונה שקיבל השר כ"ץ עם כניסתו לתפקיד - החלטה על הפחתה של שכרו ב-10%. "מדינת ישראל מתמודדת היום עם ההשלכות של משבר הקורנה והמרכזי שבהם - המשבר הכלכלי. לאות הזדהות עם המצב במשק שבו אזרחים רבים נמצאים ללא עבודה ופרנסה ובעלי עסקים רבים קורסים, החלטתי לקצץ 10% מהמשכורת החודשית שלי כשר האוצר. בשעה קשה זו, עלינו להוות דוגמא אישית כנבחרי ציבור. הנחתי את הנוגעים בדבר לפעול למימוש ההחלטה". 

לאחר הטקס במשרד האוצר, מיהר כ"ץ למשרד החוץ כדי לקבל את פניו של השר שיחליף אותו במשרד, גבי אשכנזי. "החלפתי את מדי הצבא בחליפה אבל השליחות נותרה בעינה: לשרת את מדינת ישראל ואזרחיה", אמר אשכנזי. "בתקופת הקורונה אנשי משרד החוץ עמדו בחזית המאבק, אני מביע את תודתי העמוקה לכל מי שנטל חלק. אני רואה ביוזמת השלום של הנשיא טראמפ אבן דרך משמעותית. זו הזדמנות היסטורית, נקדם את התכנית באחריות".

גבי אשכנזי נכנס למשרד החוץ
שר החוץ החדש גבי אשכנזי | צילום: דוברות משרד החוץ

רגב נכנסה למשרד התחבורה, פרץ למשרד הכלכלה 

בנאום הפרידה ממשרד התרבות והספורט אמרה מוקדם יותר מירי רגב: "המהפכות שחוללתי הובילו לכך שהמשרד השתנה מקצה אל הקצה בחמש השנים האחרונות. אם בעבר המשרד שימש ככספומט למוסדות התרבות בתל-אביב - היום המציאות היא שונה לגמרי. על אף כל המחאות הפולניות וצקצוקי הלשון - המשכתי חדורת מוטיבציה וללא מורא".

עוד המשיכה רגב: "נלחמתי נגד הפטרונות ואלו הסוברים שיש תרבות גבוהה ותרבות נמוכה, שמעתי הרבה קולות בוז אבל לא הסתכלתי ימינה ושמאלה, הלכתי עם האמת וכשהולכים עם האמת היא תמיד מנצחת".

גם במשרד התחבורה נערך טקס חילופי שרים: בצלאל סמוטריץ' פינה את מקומו למירי רגב ואמר בנאומו האחרון בתפקיד: "קיבלתי את המשרד לפיקדון קצר, השתדלתי כמיטב יכולתי לעבוד קשה. אני מעביר בהתרגשות ובמידה מסוימת של עצב את הפיקדון לשרה רגב. בעזרת השם אני עוד אחזור".

השרה רגב אמרה: "אני נכנסת למשרד חדורת מוטיבציה להוביל שינויים, זהו אחד המשרדים הגדולים והמשמעותיים. אם במשרד התרבות הובלתי לצדק תרבותי, במשרד התחבורה אוביל לצדק תחבורתי".

השר יואב גלנט נכנס לתפקידו כשר החינוך
שר החינוך החדש, יואב גלנט | צילום: החדשות 12

במשרד החינוך, נערך טקס חילופי השרים במעמד השר היוצא, רפי פרץ, והשר הנכנס שהתבשר רק אתמול על מינויו - יואב גלנט. 

השר עמיר פרץ נכנס לתפקידו כשר הכלכלה
שר הכלכלה הנכנס לצד השר היוצא. פרץ וכהן

יועז הנדל נכנס היום לתפקיד שר התקשורת וניהל שיחה עם מנכ"ל המשרד, נתי כהן, במהלכה סוכם על סיום תפקידו בהתאם לבקשתו. השר הנדל הודה למנכ"ל היוצא על התקופה בה שירת את מדינת ישראל בתפקיד החשוב, ציין כי התרשם שהמנכ"ל עשה את עבודתו נאמנה ובאופן מיטבי, קידם תהליכי עומק במשרד, והניח תשתית לקידומה של הטכנולוגיה במדינת ישראל. 

השר איציק שמולי נכנס לתפקידו כשר העבודה והרווחה
שר העבודה והרווחה החדש, איציק שמולי | צילום: החדשות 12

הבוקר נערך טקס החילופים גם במשרד הכלכלה והתעשייה, אליו נכנס יו"ר העבודה, עמיר פרץ. השר פרץ מחליף בתפקידו את השר אלי כהן. "התפקיד שלי הוא לעשות הכל כדי שכל ישראלי יידע שהוא לא לבד והמדינה תעמוד לצידו", אמר פרץ. "משבר הקורונה הוא הזדמנות להפוך את הכלכלה הישראלית לכלכלה אנושית. ההתמודדות עם המשבר תאפשר לתקן עיוותים של שנים רבות ביחס לעצמאים ובדאגה לשכירים". 

גנץ וכוכבי
חוזר לקומה ה-14 בקריה. שר הביטחון הנכנס גנץ עם הרמטכ"ל כוכבי | צילום: עמוד הפייסבוק של בני גנץ

"כשהעצמאים קורסים, זה הופך לכדור שלג מתגלגל שעסק אחר עסק נסגר ואווירה של אובדן תקווה", הדגיש השר הנכנס, "על כן, אעמוד על כך שכל ההתחייבויות להם יתקיימו ואעלה הצעת חוק להגנה על העצמאים. שוק התעסוקה הישראלי שרוי במשבר עמוק. נפעל כדי להשיב את אחוז האבטלה למה שהיה לפני המשבר. בנוסף, צריכים לעשות הכל כדי לחזק את תוצרת הארץ - לא רק בימי משבר, אלא גם לאחר מכן". 

שרים חדשים רבים נכנסו לתפקידיהם, גנץ ייכנס למשרד הביטחון 

טקסי חילופים נוספים שנערכו היום: אלון שוסטר נכנס לתפקידו כשר החקלאות, איציק שמולי החל לכהן כשר העבודה והרווחה, יעקב ליצמן עבר למשרד הבינוי והשיכון, פנינה תמנו-שטה נכנסה למשרד העלייה והקליטה, גילה גמליאל התקבלה במשרד להגנת הסביבה, רפי פרץ נכנס לתפקידו כשר לענייני ירושלים ומורשת ויזהר שי נכנס למשרד המדע והטכנולוגיה. 

בטרם נכנס רשמית לתפקידו, שוחח הבוקר גנץ עם משפחות חללי צה"ל המוחזקים בשבי חמאס, הדר גולדין ואורון שאול, ועם משפחות האזרחים הישראלים המוחזקים בידי חמאס, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד. בשיחות הביע גנץ את מחויבותו להשבתם הביתה.