העימות נמשך: ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר בשיחות סגורות כי הוא "הולך על הסיפוח בכל הכוח" - כך פורסם הערב (שני) במהדורה המרכזית. בכחול לבן השיבו וטענו: "אין לנו עמדה כי נתניהו לא הציג לנו שום מפה". אך זה לא נגמר - הליכוד לא נשאר חייב ופרסם הודעה: "הצענו לגנץ לראות את מפות הריבונות אך הוא סירב".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"גם אם גנץ ואשכנזי יתנגדו אביא את ההצבעה על הסיפוח לממשלה", אמר נתניהו בשיחות סגורות שעות לאחר שהבהיר בישיבת סיעה כי אינו יודע מה עמדתה של כחול לבן בנוגע להחלת הריבונות. עם זאת, בכחול לבן השיבו לטענתו והסבירו: "אין לנו עמדה כי הוא לא הציג לנו שום מפה. נראה שהוא לא החליט בעצמו מה הוא רוצה. מציג לנו תרחישים ולא החלטות".

בעוד שהזיגזג נמשך, בליכוד דחו את דברי כחול לבן: "גנץ סירב לראות מסיבותיו שלו את מפות הריבונות בפגישה שנערכה היום. זאת, למרות שהוא ממשיך לטעון שמסרבים להראות לו את המפות". 

בנימין נתניהו מציג את מפת סיפוח בקעת הירדן (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
נתניהו מציג את מפת סיפוח בקעת הירדן | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מוקדם יותר היום אמר נתניהו כי ייתכן שהחלת הריבונות הישראלית על שטחי הגדה המערבית תתבצע בשלבים - ותחל בנקודות שעליהן תושג הסכמה עם כחול לבן. בדברים שאמר לחברי תנועת "ביטחוניסטים" הסביר נתניהו: ארה"ב רוצה שהסיפוח יתבצע בהסכמה רחבה ביני לבין ראש הממשלה החליפי בני גנץ. לצד זאת, בישיבת סיעת הליכוד הבהיר ראש הממשלה כי תוכניתו המדינית של טראמפ תבוא לאישור הממשלה והכנסת, אך יכולה לשמש בסיס למשא ומתן.

"זה לא סיפוח - זו החלת ריבונות", הסביר נתניהו בישיבת הסיעה. "התוכנית אינה מובאת לממשלה ולכנסת. מנחם בגין הביא את הסכם קמפ דייוויד לכנסת? כשיהיה לי הסכם אני אביא אותו לאישור הכנסת והממשלה. הסכמתי שאני מוכן לעשות משא ומתן על בסיס התוכנית של הנשיא טראמפ, אין שום הקפאה ביישובים הקיימים".

באירופה נושאים עיניים בדאגה

גוזף בורל, האחראי על מדיניות החוץ של האיחוד האירופי שוחח היום עם עמיתו האמריקני ואמר כי "אנו מכירים בכך שתוכנית השלום של ארצות הברית יצרה תנופה מסוימת לגבי תהליך מדיני שנפסק לזמן רב מדי, וניתן להשתמש במומנטום זה כדי להתחיל מאמצים בינלאומיים משותפים". בורל הוסיף: "אנו, באיחוד האירופי, כנים לעזור ולהקל על תהליך כזה. הבהרנו את עמדתנו לגבי ההשלכות של סיפוח אפשרי עבור סיכויי פיתרון של שתי מדינות, וליציבות האזורית. אני חושב שמדינות רבות היו מאוד ברורות לגבי זה".

ח"כ סמוטריץ אמר בתגובה לפרסום: ‏עד עכשיו נתניהו טען שאין מפות. עכשיו הליכוד מודה שיש. אז למה הן לא מפורסמות?! מהלך כזה דרמטי עושים במחשכים?! מה יש לנתניהו להסתיר?! אם היה מדובר במפות ריבונות ולא במפות המדינה הפלשתינית נתניהו לא היה מסתיר אותן.