במהלך נאומו של ראש הממשלה הישן-חדש, מעל בימת מליאת הכנסת היום (ראשון), התעקש בנימין נתניהו להזכיר את נושא החלת הריבונות - ולא בכדי. בהסכמים הקואליציוניים בין הליכוד לכחול לבן הוסכם כי לראש הממשלה החלופי בני גנץ לא תהיה זכות וטו בכל הקשור להתפתחויות בענייני הסיפוח.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

נתניהו טרח להזכיר בנאומו בכנסת שהוא באופן אישי הביא את ההתחייבות של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להסכים למהלך הסיפוח והודיע: "אני אחיל ריבונות על חלקים ביהודה ושומרון". ייתכן כי ההשמטה של בקעת הירדן מהנאום שלו היה מתכתבת גם עם הביקוש של מזכיר המדינה אמריקני פומפאו לצנן את ההצהרות, לפחות בשלב זה.

טראמפ, נתניהו וגנץ
נתניהו ינסה להאיץ את הסיפוח, גנץ יתאמץ להשפיע | עיבוד: רויטרס

שר הביטחון הנכנס גנץ, ושר החוץ הנכנס גבי ואשכנזי משוכנעים שהם יוכלו להשפיע על התהליך של החלת הריבונות, במידה רבה בעזרת התיקים החדשים שלהם וגם דרך קשרים האמריקנים. בארצות הברית כבר הם מיהרו להביע שמחה, ומזכיר המדינה פומפאו בירך על הקמת הממשלה הטרייה, וסביר להניח שגם הנשיא טראמפ ישגר ברכה בקרוב.

נוסף על כך, רה"מ נתניהו טרח להזכיר בנאומו גם את הסוגייה אל מול בית הדין הבין-לאומי בהאג. הוא הצהיר כי מדובר באיום סטרטגי ממשי, וההצהרה הזו מעידה בין הירת גם על הכוונות של נתניהו להחזיר את העניינים המדיניים לקדמת הבמה.

הממשלה "שצומצמה" לה יחדיו

טרם השבעת הממשלה, הועלתה הצעה מכיוון הליכוד להרחבת הממשלה למספר המנופח עוד יותר של 40 שרים, כך דווח הערב ב"מהדורה המרכזית". ההצעה הזו כמובן לא התקבלה על ידי כחול וכך נוצרה הממשלה "המצומצמת" שקמה היום. יש חמיצות לא מעטה גם מהתהליך וגם מהמידה המופרזת של הממשלה הזו, ולכן זה היא תצליח להצדיק את עצמה אך ורק אם באמת תהיה יציבות.

השבעת הממשלה ה-35
ישיבת הממשלה הראשונה | צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90

ממשלת הענק יצאה היום לדרך: אחרי יותר מ-500 ימים של משבר פוליטי חסר תקדים ושלוש מערכות בחירות בתוך שנה, סוף סוף יש לישראל ממשלה קבועה. הממשלה ה-35 אושרה ברוב של 73 קולות במליאת הכנסת, וראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החלופי בני גנץ הצהירו אמונים בנוסח מיוחד שהותאם להסכם הרוטציה ביניהם. 

אחרי ראשי הממשלה נשבעו 34 השרים החדשים בזה אחר זה, וזאת בצל ביקורת קשה על הממשלה המנופחת והיקרה ביותר מאז קום המדינה, בשיאו של משבר כלכלי חריף. במסגרת המעמד אישרו חברי הכנסת ברוב של 71 קולות את מינויו של יו"ר הכנסת החדש, יריב לוין, והוא נשא דברים לראשונה במסגרת תפקידו.

בנימין נתניהו ובני גנץ נשבעים לכנסת
נתניהו וגנץ סביב שולחן הממשלה | צילום: דוברות הכנסת

בכחול לבן הסכימו לקראת ההשבעה להוסיף את צחי הנגבי לרשימת השרים, ולפי הסיכום בין המפלגות הוא יכהן כשר ללא תיק למשך שלושה חודשים - עד יציאתה של השרה חוטובלי לשליחות בלונדון. עוד סוכם כי בנוסף על תפקידה כשרה לשויון חברתי ולגמלאים, תהיה מרב כהן אמונה על ענייני המיעוטים.