יממה פוליטית מכריעה: הלילה (בין שני לשלישי) יפוג המנדט של בני גנץ להרכבת ממשלה - אלא אם תהיה תפנית של הרגע האחרון במגעים לאחדות. הנשיא ריבלין הבהיר כי אם גנץ ונתניהו לא יתקרבו להסכם, המנדט לא יוארך ויחזור לכנסת. הבוקר פרסם משה (בוגי) יעלון, שרק לאחרונה פירק את השותפות, קריאה לגנץ לא לוותר לנתניהו במו"מ ובעיקר בנושא מערכת המשפט. כ-200 פעילים הפגינו הבוקר מתחת לביתו של גבי אשכנזי וקראו לו לא לחבור לנתניהו: המשטרה חילקה קנסות למפגינים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בני, כבר ברור שכוונתך התמימה להתגייס לממשלת חירום, פוגשת נוכלות צינית של נאשם שנמלט מספסל הנאשמים", כתב יעלון בטוויטר. "אם תסכים לדרישותיו לביצור שלטונו, והפיכתו לשליט מעל החוק, תמעל בשליחות שאיחדה בינינו. עדיין לא מאוחר להתחרט על הטעות בניווט!".  

לפני שבועיים וחצי התפרקה השותפות של הנהגת כחול לבן (ה"קוקפיט"), כאשר גנץ החליט להתמנות ליו"ר הכנסת במקום המועמד של לפיד (ח"כ מאיר כהן) ולחתור לכניסה לממשלת נתניהו. יאיר לפיד ומשה (בוגי) יעלון הגישו באותו יום בקשה להתפצלות של "יש עתיד" ותל"ם מתוך כחול לבן, ובתוך זמן קצר המהלך יצא לפועל. 

האיום של גנץ ואשכנזי, המחאה מתחת לבית - והקנסות

הבוקר הגיעו כ-200 מפגינים ממחאת "הדגלים השחורים" לביתו של גבי אשכנזי. המוחים קראו לאשכנזי "להתעורר ולהבין את מה שכל המדינה כבר הבינה - שנתניהו עושה עליו ועל גנץ סיבוב". המארגנים מסרו עוד: "יצאנו למחאה בכוונה להגן על הדמוקרטיה הישראלית ושלטון החוק. הכוונה של אשכנזי וגנץ, להצביע בעד שנאשם בפלילים ירכיב ממשלה תהיה הרס הדמוקרטיה הישראלית. עוד לא תמה השעה, הגיע הזמן שאשכנזי וגנץ יצטרפו לשאר המחנה שמאמין בדמוקרטיה הישראלית ויפעלו למגר ממנה את השחיתות".

המשטרה החלה לחלק קנסות למפגינים, בסכומים שנעים בין 475 שקלים ל-5,000 שקלים. בתגובה אמרו מארגני המחאה: "במדינה דמוקרטית תפקידה של המשטרה הוא לאפשר את זכות המחאה לאזרחים, לא לדכא באמצעות קנסות עצומים שכל מטרתם היא לדכא מחאה. לא ניכנע ונמשיך להילחם על הדמוקרטיה הישראלית".

מחאת הדגלים השחורים ליד ביתו של גבי אשכנזי
חלק מהמפגינים קיבלו קנסות | צילום: מחאת הדגלים השחורים

הח"כ הגיב למחאה ולקנסות. "גם בימים אלה יש להבטיח את חופש הביטוי ואת זכות המחאה, בתנאי שהמפגינים מקיימים את תקנות משרד הבריאות", כתב בחשבון הטוויטר שלו. "הפגנה היא זכות יסוד בדמוקרטיה. אני קורא לשר לביטחון פנים ולמ"מ מפכ"ל המשטרה לשקול את ביטול הדוחות שנרשמו למפגינים הבוקר". 

 מהמשטרה נמסר: "עם הגעת כוחות משטרה למקום הבחינו בכ-60 מפגינים מול ביתו של נבחר ציבור ברחוב הכרמל בכפר סבא. מדובר בהתקהלות אסורה ובהפרה בוטה של צו בריאות העם (קורונה). לאחר שהמפגינים התבקשו על ידי השוטרים לשמור על מרחק נדרש בין מפגין ומפגין ולעמוד בהפגנה בדבוקות של עד 10 משתתפים כנדרש על פי הנחיות משרד הבריאות והם סירבו, חולקו הדוחות. משטרת ישראל קוראת לציבור להישמע להוראות המשטרה ולהימנע מהתקהלויות אסורות באופן המסכן סכנה של ממש את בריאות הציבור".

אמש פרסם פרשננו אמנון אברמוביץ' כי גנץ ואשכנזי החליטו להפעיל מכבש לחצים על הליכוד וקיבלו החלטה לקדם במלוא המרץ את החקיקה נגד נתניהו - אם ההסכם הקואליציוני לכינון ממשלה משותפת לא ייחתם עד היום בחצות. 

אם לא תושג התקדמות במו"מ בין נתניהו לגנץ במהלך היממה, הנשיא ריבלין הבהיר כי לא ייתן זמן נוסף לגנץ. בכוונתו של ריבלין להעביר את המנדט ישירות לכנסת, לתקופה של 21 ימים. בתקופה זו חבר כנסת שיצליח לגייס 61 ממליצים יוכל לנסות ולהרכיב ממשלה: אם המהלך לא יצליח, ישראל תלך לבחירות בפעם הרביעית בתוך שנה וחצי. בליכוד וביתר בלוק הימין קראו אתמול לריבלין להטיל את המנדט להרכבת ממשלה על נתניהו, שלו 59 ממליצים.

מאמץ בליכוד להכניס להסכם סעיף: "אם נתניהו ייפסל – בחירות נוספות"

סוגיה מרכזית שמונעת את הסכם האחדות היא סיטואציה שבה לאחר שנתניהו יגיע להסכם עם גנץ, בג"ץ יחליט שנתניהו מנוע מלהרכיב ממשלה. במקרה כזה, גנץ יקבל באופן אוטומטי את השרביט לקדנציה מלאה ובליכוד לא יוכלו לעשות דבר - משום שגנץ ונתניהו יושבעו יחדיו כראשי ממשלה.

במטרה לפתור את הבעיה הזו, בליכוד מנסים להוסיף סעיף להסכם הקואליציוני לפיו אם תהיה התערבות משפטית ביכולת של נתניהו לכהן כראש ממשלה - הכנסת תתפזר והולכים לסבב בחירות נוסף. 

לפי ההסכם הנוכחי בין הליכוד לכחול לבן, העילה היחידה במסגרתה יש חילופים בין ראשי הממשלה גנץ ונתניהו היא כאשר אחד מהם מפרק את הממשלה. זו אחת הסוגיות העיקריות שמעסיקות כעת את צוותי המשא ומתן, ומוקדם יותר אף ניתנה הוראה בשתי המפלגות שלא לקיים ראיונות.