לאחר תקופה של יותר משנה ללא ממשלה קבועה ובתום משבר פוליטי חריף: הלילה (חמישי) תצביע הכנסת על כינון הממשלה ה-35 של מדינת ישראל. בממשלה החדשה יושבעו 34 שרים בקואליציה של 72 חברי כנסת, כשמפלגת ימינה תישאר ככל הנראה באופוזיציה. קווי היסוד של הממשלה: טיפול במשבר הקורונה והובלת פיוס לאומי. הלילה נחתמו ההסכמים הקואליציוניים האחרונים עם יהדות התורה וגשר. בשל העיכוב בחתימה טרם ברור באיזו שעה בדיוק תיערך ההשבעה - אך לא לפני 01:00 בלילה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ראש הממשלה נתניהו הודיע אמש באופן רשמי ליו"ר הכנסת בני גנץ כי עלה בידו להרכיב ממשלה. במכתב ששלח ליו"ר הכנסת הוא כתב כי הוא "מתכוון להציג בפני הכנסת ממשלת חילופים, על כן אבקש לכנס את הכנסת לישיבה לצורך כינון הממשלה".

במסמך קווי היסוד של הממשלה החדשה נכתב כי היא תקים קבינט חירום לטיפול בכל הסוגיות הנגזרות ממשבר הקורונה, שיתכלל את כלל הפעולות הנדרשות הן בהיבט הכלכלי-חברתי והן בהיבט הרפואי. כמו כן, הממשלה החדשה תתרכז בשלב ראשון בפעולות הנדרשות למיגור המגפה, כולל רכישת הציוד הנדרש, תיאום בין הגופים השונים וחיזוק מערכת הבריאות הציבורית בתקופת החירום ובכלל.

עוד נכתב במסמך כי הממשלה תוביל תוכנית ליציאה מהמשבר הכלכלי העמוק ותאשר תקציב מדינה שיותאם לאתגרים שהציבה המגפה. התוכנית תכלול מענים בסוגיות של תעסוקה, תמיכה למגזר העסקי, העצמאיים והמגזר השלישי.

נתניהו וגנץ לוחצים ידיים בכנסת
גנץ ונתניהו לוחצים ידיים לפני ימי הקורונה | צילום: דוברות הכנסת

הממשלה תפרוש רשת ביטחון כלכלית-חברתית עבור כלל אזרחי המדינה ותגבש תוכניות ייעודיות לטיפול באוכלוסיות ממוקדות המצויות במצוקה כלכלית וחברתית קשה במיוחד. בסעיף הבא נכתב כי הממשלה תפעל להשגת היעדים הללו תוך חיזוק הכלכלה והאצת הצמיחה באמצעות הגברת פריון העבודה, עידוד ההשקעות, הסרת חסמים רגולטוריים ובירוקרטיים, קידום רפורמות להגברת התחרות ושמירה על מסגרות פיסקאליות.

הממשלה, כך על פי קווי היסוד, תטפל בכלל הסוגיות הנוגעות לשלומה, לביטחונה ושגשוגה של ישראל, זאת מתוך אמונה כי לעם היהודי זכות בלתי ניתנת לערעור למדינה ריבונית בארץ ישראל, מולדתו הלאומית וההיסטורית של העם היהודי. בין השאר תטפל הממשלה בתחומים הבאים:

1. הממשלה תחזק את הביטחון הלאומי, תחתור לשלום, תבטיח את שלומם וביטחונם של אזרחי המדינה כולם, תפעל בנחישות לגדוע כל איום על מדינת ישראל ותושביה ותחתור לשיפור מתמיד בתחושת הביטחון האישי של האזרח.

2. הממשלה תחתור לצמצום הפערים החברתיים בישראל ותפעל על מנת לייצר שוויון הזדמנויות לכל אזרח בישראל בלי קשר לעדה, למין ולמקום בו נולד.

3. הממשלה תפעל לחיזוק כלכלת מדינת ישראל, להגברת הפריון, לעידוד השקעה במשק הישראלי ולהגברת תחרות על מנת להאיץ את הצמיחה.

4. הממשלה תפעל באופן מהותי ומעשי כדי לגשר בין כל חלקי העם והמדינה ותפעל מתוך תפיסה של פיוס לאומי ולשם כך יוקם קבינט פיוס אשר ירכז את כלל הפעולות בתחום זה.

5. הממשלה תפעל כדי לשמור על צביונה היהודי והדמוקרטי של המדינה.

6. הממשלה תדאג כי מתוך זיקה למורשת ישראל יישמר אופיה היהודי של המדינה, וכן תכבד את הדתות והמסורות של בני הדתות השונות בהתאם לערכי מגילת העצמאות.

7. הממשלה תשים דגש על נושא העליה והקליטה ותפעל בנחרצות להגברת העלייה מכל ארצות תבל ולקליטתם המוצלחת של העולים.

8. הממשלה תפעל לחיזוק הפריפריה, הנגב, הגליל וההתיישבות בכל חלקי הארץ.

9. הממשלה תפעל לקיום התנהלות, שיח ופעולות באופן ממלכתי, שומר חוק, מכבד ומאחד בין חלקי החברה הישראלית כולה, גם בעת אי הסכמה.

קווי היסוד של הממשלה הבאה - המסמך המלא 

כך תתנהל השבעת הממשלה

הוועדה המסדרת תתכנס היום בשעה 18:00. ראש הממשלה בנימין נתניהו יפתח את הדיון בהצגת ראש הממשלה, ראש הממשלה החלופי, קווי היסוד, הרכב הממשלה, חלוקת תפקידי השרים ומועד החילופים. לאחר מכן ינאם ראש הממשלה החלופי המיועד בני גנץ. 

הערכות בכנסת לקראת השבעת הממשלה ה-35
הערכות בכנסת לקראת השבעת הממשלה ה-35 | צילום: דוברות הכנסת

בהמשך ינאם יו"ר האופוזיציה המיועד יאיר לפיד ואז ייערך דיון סיעתי שבו תינתן לכל סיעה 9 דקות דיבור. אז תיעשה ההצבעה לבחירת יו"ר הכנסת. 

אחר כך תתקיים ההצבעה על אמון בממשלת החילופים ולאחריה הצהרת אמונים של ראש הממשלה, ראש הממשלה החלופי והשרים.

כך צפויה להיראות הממשלה ה-35 של ישראל

חלוקת התיקים במפלגת הליכוד כמעט הסתיימה. למשרד האוצר ימונה השר ישראל כ"ץ בתום כהונה קצרה יחסית כשר החוץ. יולי אדלשטיין הסכים להתמנות כשר הבריאות, זאת לאחר שאיים כי ישמש כחבר כנסת מן המניין אם לא יקבל את תפקיד יושב ראש הכנסת.

נתניהו מינה לתפקיד השר לביטחון הפנים את אמיר אוחנה, זאת לאחר שהיה מרוצה מתפקודו כשר המשפטים. שר המודיעין הבא הוא יואב גלנט, השר לאיכות הסביבה יהיה זאב אלקין, השרה לענייני ירושלים ומורשת תהיה ציפי חוטובלי והשר לענייני שיתוף פעולה אזורי הבא הוא אופיר אקוניס. יובל שטייניץ עדיין מתלבט בין תיקי האנרגיה והחינוך. מירי רגב תשמש כשרת התחבורה.

בשלב זה לא ברור אם ח"כ רפי פרץ יתפצל מסיעת ימינה ויצטרף לממשלה כשר לענייני ירושלים ולמורשת. פרץ שוקל את ההצעה עם הצוות שלו ועם פעילים מרכזיים בבית היהודי.

נתניהו ורגב
צילום: רויטרס, חדשות

בהמשך לכך, מוקדם יותר פרסמנו כי נתניהו הציע לרגב לשמש כשרת החוץ בחצי השני של הרוטציה. במסגרת ההצעה של נתניהו לרגב, היא תתחיל את הקדנציה כשרת התחבורה וכפיצוי תעבור לכהן כשרת החוץ בעוד שנה וחצי, זאת לאחר שבקשתה לשמש כשרת הביטחון נענתה בשלילה. אם הדבר יתממש, רגב תהיה האישה הראשונה שתכהן בתפקיד מאז ציפי לבני. רגב לא השיבה בשלילה להצעה. 

חלוקת התיקים המסתמנת בכחול לבן תכלול את גנץ כשר הביטחון, גבי אשכנזי כשר החוץ, אבי ניסנקורן כשר המשפטים, עמיר פרץ כשר הכלכלה, יועז הנדל ישמש כשר התקשורת, חילי טרופר יהיה שר התרבות הבא. שר הרווחה יהיה איציק שמולי, עדיין לא הוחלט סופית מי יהיה שר התיירות והמדע הבא - אך זה יהיה אסף זמיר או אורית פרקש.

למשרד החלקאות ימונה אלון שוסטר, שרת הקליטה תהיה פנינה תמנו שטה, שרת התפוצות ככל הנראה עמר ינקלביץ, השרה לשוויון חברתי מירב כהן והשר לענייני מיעוטים - מיכאל ביטון. מוקדם יותר פרסמנו כי גנץ מתכוון למנות שר נוסף למשרד הביטחון בעקבות העומס הצפוי לו בתור ראש הממשלה החלופי בנוסף ליו"ר מפלגת כחול לבן ושר הביטחון.

במקביל, גנץ חתם הסכם קואליציוני עם סיעת דרך ארץ. בהסכם נקבע כי ח"כ יועז הנדל יכהן כשר באחד המשרדים הבאים: תקשורת, תרבות וספורט או חקלאות. הנדל ישמש גם כחבר בקבינט המדיני-ביטחוני. צבי האוזר ישמש כיו"ר ועדת חוץ וביטחון וכחבר בוועדה למינוי שופטים. עוד תקבל המפלגה חברות בוועדת שרים לחקיקה.

ש
נציגי הליכוד וש"ס חותמים על ההסכם הקואליציוני

הראשונה לחתום עם הליכוד על ההסכם הקואליציוני הייתה ש"ס. במסגרת ההסכם, עם כינון הממשלה יתוקן חוק הגיוס בהתאם לדרישות ש"ס ובהמשך יביא שר הביטחון חוק גיוס חדש. במקביל, הליכוד התחייב בפני ש"ס לעמוד לצדה כדי לתקן את הפגיעה בתלמידי הישיבות כתוצאה מיישומו של החוק לאחר שיעבור. הישג משמעותי נוסף עבור ש"ס הוא הכנסת תקציב המוסדות התורניים לבסיס התקציב. כמו כן, מצוין כי הליכוד התחייב בפני ש"ס שלא לפגוע בסטטוס קוו.

מוקדם יותר החליטה ש"ס למנות שר חיצוני למשרד לשירותי דת - הרב יעקב אביטן, שמשמש כיום כסגן ראש העיר אשקלון. אביטן נבחר לתפקיד על ידי מועצת חכמי התורה של המפלגה, לבקשת היו"ר דרעי. השר המיועד משמש גם כחבר ועדות הלסינקי והאתיקה בבית החולים ברזילי באשקלון ועומד בראש ארגוני צדקה וחסד.

אורלי לוי אבקסיס (ינואר 2020)
נתפר עבורה תיק חדש. לוי-אבקסיס | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90

אחרי חצות יהדות התורה והליכוד חתמו גם כן על הסכם קואליציוני. במסגרת ההסכם תקבל יהדות התורה את משרד השיכון המורחב, את תפקיד יו"ר ועדת הכספים ושני תפקידים של סגני שר במשרד התחבורה ובמשרד החינוך. סיעת יהדות התורה תקבל למשך חצי קדנציה את ראשות ועדת חוקה, חוק ומשפט ובחצי השני תקבל את ראשות הוועדה לפניות הציבור.

במהלך הלילה נחתם גם הסכם קואליציוני בין הליכוד לסיעת גשר בראשות אורלי לוי-אבקסיס. במסגרת ההסכם לוי-אבקסיס תכהן כשרה במשרד חדש שיוקם ששמו "המשרד לחיזוק וקידום קהילתי". לפי ההסכם, לוי-אבקסיס תהיה חברה גם בקבינט החברתי-כלכלי ובקבינט הפיוס שיוקם בממשלה החדשה. בנוסף, נקבע כי הליכוד וגשר יגבשו עמדה משותפת בעניין תקציב המדינה שתכלול תוכנית לחיזוק מערכת הבריאות, החזרת מפוטרים למעגל העבודה וצמצום פערים.