"הממשלה תמלא את ימיה ותמשיך להפתיע את הכתבים" - כך אמר היום (ראשון) ראש הממשלה בנימין נתניהו לכתבת חדשות 12, דפנה ליאל, בצאתו מטקס השבעת הממשלה ה-35 בכנסת. עוד הבהיר נתניהו בתשובה לשאלה על הרוטציה: "אקיים בדיוק את מה שכתוב בהסכם". לפי ההסכם בין הליכוד לכחול לבן, מועד החלפת התפקידים בין ראשי הממשלה נקבע ל-17 בנובמבר 2021. במקביל, במסגרת המעמד החגיגי התכנסו ראש הממשלה ו-34 השרים החדשים לישיבת ממשלה ראשונה וחגיגית בכנסת. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הממשלה החדשה הוקמה היום אחרי 507 ימים של משבר פוליטי חסר תקדים ושלוש מערכות בחירות שהתקיימו בשנה אחת, והיא כוללת מספר שיא של 34 שרים. לאחר שחברי הכנסת תמכו בהקמת הממשלה ברוב של 73 קולות, הצהירו אמונים ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החלופי בני גנץ בנוסח מיוחד שהותאם להסכם הרוטציה ביניהם. 

בנימין נתניהו ובני גנץ נשבעים לכנסת
נתניהו וגנץ, היום בכנסת | צילום: דוברות הכנסת

בריאיון לגל"צ אחרי ההשבעה אמר נתניהו: "היו שתי אפשרויות - או ממשלת אחדות לאומית או בחירות, שהיו כרוכות בהוצאה של מיליארדי שקלים ודחיקה של מדינת ישראל אל הבלתי נודע. זו מדינה מן המתקדמות בעולם שיש בה מן האתגרים הגדולים בעולם והדרך היחידה לטפל בזה הייתה ממשלת האחדות".

"אני לא מזלזל בעלות הנוספת של הקמת ממשלת אחדות", הוסיף ראש הממשלה. "אבל העלות הזאת, 85 מיליון שקלים בשנה, היא נמוכה בהרבה מ-2 מליארד השקלים שהיו עולות לנו בחירות נוספות. בפיזיקה של הפוליטיקה בישראל היציבות נקנית על ידי ממשלות רחבות. אני למדתי את הלקח הזה על בשרי".

"לא טרקתי את הדלת בפני ימינה"

בהמשך דבריו התייחס נתניהו לעובדה שמפלגת ימינה, שותפתה של הליכוד בשנים האחרונות ל"בלוק הימין", נותרה באופוזיציה. "מאוד הצטערתי על כך, אני חושב שמקומם הטבעי הוא בתוך הממשלה", אמר נתניהו. "הצענו להם את משרד החינוך, את משרד ירושלים ואת סגן השר שמטפל בחטיבה להתיישבות, בשירות הלאומי ובמכינות הקדם צבאיות - הכול. אני לא טרקתי את הדלת".

על חלוקת התפקידים בליכוד, שלוותה בלא מעט קשיים, סיפר נתניהו: "לא עצמתי עין הלילה, זה מעשה המרכבה הכי קשה שהכרתי. יש לנו הרבה אנשים מוכשרים ומעט מקומות יחסית כי זו ממשלה שוויונית, ולכן היה צריך לבחור. העיקרון הראשון היה לתת עדיפות לשרים מכהנים, והעיקרון השני היה לדבר עם האנשים. אמרתי להם: או זה או כלום. בסופו של דבר יצאה תוצאה טובה מאוד למדינת ישראל".

ממשלת נתניהו גנץ יוצאת לדרך
הממשלה ה-35 יוצאת לדרך | צילום: N12

בהמשך הריאיון התייחס ראש הממשלה לענייניו המשפטיים. באשר להגעתו למשפטו שייפתח בשבוע הבא עקב אישומיו בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים הבהיר: "אעשה מה שהדין מחייב". כשהתבקש להתייחס למתקפות על היועמ"ש אביחי מנדלבליט השיב: "אני יכול להגיד לך שאינני רוצה לראות התקפות על אף אחד, לרבות על בני משפחתי".

לבסוף נשאל רה"מ אם בעוד שנה וחצי יגיע "תום עידן נתניהו". על כך השיב: "רבים אמרו זאת בעבר - חלקם כבר לא בחיים". 

גנץ: אם נדע לעבוד יחד ביושר - נוכל לספק את הסחורה

בדברים שנשא בני גנץ בישיבה החגיגית בכנסת התייחס גם הוא לנסיבות המיוחדות שבהן הוקמה הממשלה. "כולנו עמדנו תחת מתקפה ציבורית על הבחירות שלנו", אמר בפתח דבריו. "בעולם נורמלי, כשהייתי מדבר איתכם על סדר עדיפויות הייתי מדבר על חינוך, תשתיות, שלטון חוק, ביטחון פנים ורווחה. אבל אנחנו חיים בתקופה לא נורמלית".

"אנחנו נמצאים במשבר בריאותי עם השלכות כלכליות, ועוד לא ממש התחלנו להרגיש אותם", המשיך שר הביטחון וראש הממשלה החלופי. "ככל שיימשך הזמן, יש לנו יותר מה לעשות. חייבי לשנס מותניים ולעבוד אחד עם השני. אם נדע לעבוד ביושר, אחד עם השני, למען כלל המטרות - נוכל לספק את הסחורה המשילותית שמדינת ישראל מבקשת מאיתנו".

נתניהו וגנץ נותנים כיף עם המרפק
"לעבוד אחד עם השני", נתניהו וגנץ | צילום: N12

בנט נפרד ממשרד הביטחון: נתתי כל שיכולתי

שר הביטחון היוצא נפתלי בנט נפרד היום מתפקידו ופרסם הודעה לרגל המאורע, זמן קצר לפני שהגיע לפגישת חפיפה בלשכתו של מחליפו - בני גנץ. "סיימתי", כתב בנט. "נתתי את כל שיכולתי לתת כשר הביטחון שלכם, כדי לשמור עליכם, אזרחי ישראל".

עוד כתב בנט: "עבורי כל רגע בתפקיד - בדחיפת מבצעים, בביקורי לוחמי צה"ל בשטח, במפגשי תושבים - היתה זכות גדולה. אני בטוח שאבא ז"ל, שעלה עם אמא לארץ ישראל מתוך ציונות טהורה, שמח מאד. אני מבטיח לכם שבכל מקום שבו אהיה אמשיך להיות חייל של עם ישראל".