פרסום ראשון: שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע לראש הממשלה נתניהו על החלטתו לעזוב את משרדו - ורצונו לקבל בתמורה את תיק הבינוי והשיכון המורחב. ביום חמישי שוחחו השניים וליצמן הציע לעזוב את משרדו, בעקבות שיחה עם האדמו"ר מגור, ולפני כניסת השבת עדכן ליצמן את ראש הממשלה על החלטתו הסופית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ליצמן דורש את תיק הבינוי והשיכון המורחב - יחד עם רשות מקרקעי ישראל ומנהל הדיור, כפי שקיבלה מפלגת "כולנו". כעת עשוי המהלך להשפיע על ההסכם הקואליציוני, מכיוון שבכחול לבן הודיעו שהם עדיין רוצים את תיק הבריאות. גבי אשכנזי אף אמר הערב ב"פגוש את העיתונות" כי ידרשו מינוי מקצועי.

השיקולים לעזיבה, ככל הידוע, אינם קשורים לביקורת הציבורית כלפי השר. לא ברור אם התיק יעבור לכחול לבן בתמורה לתיק החוץ שבו חושק יולי אדלשטיין. תיתכן גם אפשרות שהתיק יוצע לנפתלי בנט שיזם צעדים רבים בנושא.

אפשרות נוספת שנשקלת: אדלשטיין יישאר יו"ר הכנסת ובתמורה כחול לבן תקבל את תיק הבריאות. אם התיק יילך לאשכנזי או לעמיר פרץ, תיק החוץ או הכלכלה ישתחררו לבנט.

בנימין נתניהו יעקב ליצמן (צילום: רויטרס, רויטרס_)
ליצמן ונתניהו | צילום: רויטרס, רויטרס_

החלטתו של ליצמן לוותר על התיק באה שבועות לאחר שנתניהו ניסה לשכנע אותו לפנות את המשרד והוא סירב. לפי גורמים במערכת הפוליטית, המהלך תוכנן כבר תקופה אבל ליצמן חשש שיצטייר כהדחה ולכן המתין. כעת, משהמצב התייצב, המהלך נבחן ברצינות במטרה לסייע לחרדים להדביק את הקצב בבניית דירות. השר צפוי לקבל תיק בינוי ושיכון מורחב - כולל מנהל מקרקעי ישראל.

כמה גורמים במערכת הפוליטית טוענים ששמעו ישירות מליצמן שהוא שוקל לעבור למשרד הבינוי והשיכון. ההצעה הונחה לפני כמה שבועות בדיונים עם כחול לבן, שלבסוף החליטו לוותר על משרד הבריאות והותירו את התיק בידי גוש הימין. לפי הגורמים, הדיון באפשרות שליצמן יעבור משרד לא קשורה לביקורת על התנהלותו אלא לאינטרסים מגזריים וללחצים פנים-חרדיים.

אם זה היה תלוי בליצמן, ההערכה היא שהוא היה נשאר במשרד הבריאות. היחיד שיכול לפטר אותו הוא למעשה האדמו"ר מגור ולא נתניהו. היום האדמו"ר שוחח עם ליצמן דרך מחיצת זכוכית שהוצבה ביניהם כדי למנוע הידבקות והציע כי השר יפנה את משרד הבריאות. הסיבה היא הביקורת החריפה בחסידות גור ובמגזר על התנהלותו, כולל ההסתבכות הפלילית בקדנציה הקודמת.

השר ספג בתקופה האחרונה ביקורת חריפה, בין היתר על רקע חשיפת N12 לפיה הוא השתתף בתפילה בניגוד להנחיות. בעקבות אבחונם של ליצמן ורעייתו כחולי קורונה, ראש הממשלה, מנכ"ל משרד הבריאות, ראש המוסד ובכירים נוספים נאלצו להיכנס לבידוד.