גנץ הכחיש נמרצות שהוא אחראי לבזבוז הגדול, אבל ההסכם הקואליציוני מציג תמונה אחרת: אמש (שלישי) בחר ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון, בני גנץ, לתקוף את חשיפתה של טל שניידר ב"גלובס" לפיה, על פי דרישתו, המדינה תספק לו שני רכבי יוקרה מסוג אאודי A8 בעלות של מיליונים. בציוץ בעמוד הטוויטר שלו, שעות אחרי הפרסום המקורי, הוא כתב בין היתר: "ביקשתי לצמצם את עלויות האבטחה שלי, לא רכבי יוקרה ולא שום גינוני כבוד מעניינים אותי", אלא שבהסכם הקואליציוני עליו חתום גנץ, גינוני כבוד הם חלק מרכזי. 

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כך לדוגמה, בסעיף 4 ה' להסכם הקואליציוני נקבע כי: "תיקבענה הוראות נוספות לעניין אבטחת ראש הממשלה החלופי וממלא מקום ראש הממשלה", במילים פשוטות - הוראות שיעניקו לראש הממשלה החלופי גנץ סל אבטחה משודרג מזה שהיה מקבל רק בהיותו שר ביטחון – וכן, אותן הוראות שהובילו לרכש הרכבים בהיקף של מיליונים. באותו סעיף, אגב, מוזכרים גם יתר הכיבודים שהוסכמו בין כחול לבן לליכוד: וכך נקבע בין היתר בהמשך כי ייקבעו הוראות נוספות ל"סידורי דיור, משרד וכל הנגזר מכך באופן ישיר ועקיף". 

הסעיף בהסכם הקואליציוני שמדבר על הגברת האבטחה לגנץ
הסעיף המדובר מתוך ההסכם הקואליציוני

על פי הפרסום ב"גלובס", דרישתו של גנץ לרכבי השרד המיוחדים צפויה להכניס את האוצר לבעיה. מדובר בשני כלי רכב מסוג אאודי A8 שעוברים התאמות מיוחדות כד לעמוד בדרישות לשמש את שיירת ראש הממשלה. על פי הערכות, עלות כל רכב נאמדת בכ-800 אלף שקלים, ועם התוספות הנדרשות לאבטחה העלות מזנקת לעד פי ארבעה. 

אאודי A8
רכב יוקרה מסוג אאודי A8 | צילום: shutterstock

החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, הורה בתחילת השנה לעצור רכש של רכבי שרד, לאור המעבר לתקציב מדינה זמני, אולם לאור הלחצים מצד גנץ, נראה כי באוצר ייאלצו להוציא בימים הקרובים הזמנה מיוחדת לרכש רכבים הדרושים לראש הממשלה החלופי. 

מכחול לבן נמסר בתגובה: "הטענה כאילו גנץ דרש רכבים או כיבודים אחרים אינה נכונה. גנץ וכחול לבן קיבלו החלטה מנהיגותית ואחראית ללכת לממשלת חירום ואחדות שוויונית ואחראית אחרי שלוש מערכות בחירות,  ממשלה שתטפל באתגרי הקורונה ותשמור על ביטחון ישראל. כחלק מהקמת הממשלה השוויונית ומינויו של גנץ לראש הממשלה חליפי עם כל הסמכויות שהדבר כולל, ישנן הנחיות אבטחה שנקבעות על ידי גורמי הביטחון. גנץ ביקש להפחית בעלויות האבטחה ועלויות נוספות ככל הניתן".