יו"ר כחול לבן בני גנץ ויו"ר העבודה עמיר פרץ החליטו הבוקר (שני) לפתוח במגעים לאיחוד רשמי של הסיעות וריצה משותפת בעתיד. משמעות ההחלטה: נתניהו לא יוכל להביא לממשלתו רק את שמולי ופרץ מהעבודה - אלא יידרש לכלול את כל הסיעה. גורם בעבודה: "זוהי לידה מחדש של מפלגת העבודה וחזרתה למקומה הטבעי בציבוריות הישראלית".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בהודעה רשמית שנמסרה מטעמן של שתי המפלגות נמסר כי בשלב הראשון ייקבעו הכללים לעבודה המשותפת והמתואמת בתוך הכנסת מתוך כוונה לאיחוד בין הסיעות, ובהמשך יוקמו צוותים שיעבדו על שיתוף פעולה פוליטי והיערכות לקראת מערכות בחירות בעתיד. גנץ ופרץ החליטו כי ח"כ אבי ניסנקורן מכחול לבן וח"כ איציק שמולי מהעבודה יפעלו במשותף לקידום נושאים אלה.

"המטרה - הקמת ממשלת חירום לאומית מהר ככל הניתן"

ההחלטה של גנץ ופרץ התקבלה בצל ההתקדמות במשא ומתן עם הליכוד. הבוקר נועדו גנץ ונתניהו במשך שעות, ומוקדם יותר מקורות אמרו ל-N12 כי השניים "עשויים לחתום בקרוב". בצהריים נמסר בהודעה משותפת של הליכוד וכחול לבן כי "המשא ומתן בעיצומו וברוח חיובית במטרה להקים ממשלת חירום לאומית מהר ככל הניתן".

המגעים בין כחול לבן לליכוד לקראת הקמת ממשלה הביאו לפיצוץ שיתוף הפעולה הפוליטי בין גנץ ללפיד - ולפיצול בין הסיעות. גם תל"ם בראשות משה (בוגי יעלון) התפצלה מגנץ, ושני ח"כים ממנה - יועז הנדל וצבי האוזר - התפצלו מסיעתם הקודמת, וככל הנראה יצטרפו גם הם לממשלה. הדיווחים על כניסתם הצפויה של בכירי מפלגת העבודה, היו"ר עמיר פרץ וח"כ איציק שמולי, לממשלת נתניהו בתמורה לתיק הכלכלה ותיק הרווחה (בהתאמה) הביאו לסוף האיחוד במפלגות השמאל.

"פרץ ושמולי מועלים באמונם של מאות אלפי בוחרים ומזדחלים כאחרוני העסקנים לזרועות הנאשם מבלפור עבור ג'וב בממשלת ימין", תקף יו"ר מרצ הורוביץ. "ההתחייבות שלא לשבת תחת הנאשם נתניהו הייתה גם הבסיס לחיבור עם מרצ. פרץ הפר את ההתחייבות הזו, תוך יריקה בפרצופם של כל אלה שנתנו בו אמון. עמיר פרץ קובר את מפלגת העבודה קבורת חמור. מרצ קוראת לפעילי העבודה לחבור אליה".

ביום שבו הושבע גנץ ליו"ר הכנסת במקומו של אדלשטיין, כינסו לפיד ויעלון מסיבת עיתונאים. לפיד האשים את שותפו בעבר בכך שהוא "נכנע ללא קרב": "בני גנץ החליט היום לפרק את כחול לבן כדי לזחול לממשלה של נתניהו. זו החלטה מאכזבת. מה שמוקם היום אינה ממשלת אחדות ולא ממשלת חירום - זו עוד ממשלה של נתניהו. בני גנץ נכנע היום ללא קרב, וזחל לממשלתו של נתניהו. הצטרף לבלוק הקיצוני-חרדי".

אחרי לפיד, יעלון עלה לנאום תקיף ואמר: "זה ערב עצוב, במשך זמן עמלנו ליצירת אלטרנטיבה. אלטרנטיבה של מנהיגות, דוגמה אישית נקיית כפיים שאכפת לה ממדינה יהודית ודמוקרטית, מנהיגות שתשקם את הדמוקרטיה הישראלית הנדרסת והנרמסת. בסיסמא 'ישראל לפני הכול' לא ראינו סיסמא ריקה אלא נכונות".

"איחדנו כוחות ויצרנו כוח פוליטי", סיכם יעלון. "הצלחנו תוך זמן קצר ליצור אלטרנטיבה שלטונית במלוא מובן המילה וגם תקווה של שינוי. לצערי החלטתו של גנץ לזחול לממשלתו של נתניהו, שמסמל את כל מה שאנחנו מתנגדים לו, הכניסה הזו מאכזבת ובלתי מובנת. ברור שכולנו חייבים להתגייס להילחם לאור המגפה הנוראה ונעשה את זה. כבר התחלנו, אך אי אפשר להיות שותפים לממשלה הזו. לכן נלך כסיעה משותפת מהאופוזיציה - אין לנו ארץ אחרת גם אם אדמתנו בוערת".