העזיבה, הביקורות והטלטלה הפוליטית: בכירים במשרד הבריאות מתחו ביקורת חריפה אמש (שבת) על שר הבריאות יעקב ליצמן, זמן קצר לאחר שהודיע לראש הממשלה שהוא מוותר על תיק הבריאות. "הוא היה צריך לעזוב מזמן", אמר אחד הבכירים. כעת מסתמנת טלטלה בשדה הפוליטי, שכן פינוי המקום יאפשר לנתניהו לתת לימינה תיק בכיר אם תיק הבריאות יינתן לכחול לבן. בסביבת ליצמן הגיבו למהלך: "הוא חש מיצוי פנימי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"ברוך שפטרנו מעונשו של זה. מהיכרות פנימית עם ההתנהלות שלו במשרד, הוא היה צריך לעזוב מזמן", אמר בכיר לשעבר במשרד הבריאות ל-N12. "הוא השתמש בכוח השררה שלו כדי לדאוג בעיקר לקהילה שלו ובפרט לחסידות גור. אחת הסיבות שלא רצה לעזוב, זה כדי שלא יתחילו לדבר ולספר על המחדלים שלו במשרד. כנראה שהיה צריך משבר בקנה מידה שכזה, כדי שהוא יעזוב את המשרד".

ליצמן ונתניהו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
ליצמן ונתניהו | צילום: Yonatan Sindel/Flash90

בכיר אחר במשרד הבריאות אמר: "אנו משוועים למשרד שבראשו עומדים אנשים שיודעים מה זה חולה, מה זו מחלה ולא רק עלות ומדדים. כפי שברור שבראש משרד המשפטים יעמוד משפטן חייבים להבין שבראש משרד הבריאות תהיה רופאה או יהיה רופא".

"בקדנציה הראשונה עשה עבודה טובה"

גורם נוסף במשרד הבריאות דווקא החמיא לליצמן על שנותיו הראשונות כשר, אבל הוסיף שבשנים האחרונות משהו השתנה. "המשמרת הראשונה של ליצמן הייתה מעולה: הוא עשה רפורמות בבריאות השן ובבריאות הנפש, הגדיל את סל התרופות משמעותית", אמר. "מאז פרשת הסיגריות הוא החל להיחלש. אני עצוב על זה שכך נגמרה הקדנציה שלו, כואב הלב לראות מה שקרה לו בתקופת הקורונה, משהו לא טוב קרה באירוע הגדול הזה".

ליצמן (צילום: Flash 90)
צילום: Flash 90

בכירה נוספת במשרד הבריאות תקפה בחריפות את ליצמן ואמרה שפעל בזלזול: "ליצמן בשנים האחרונות היה בגדר נעדר במשרד הבריאות. בקדנציה הראשונה שלו הוא עשה עבודה טובה, אבל משהו קרה בקדנציה השנייה. ייתכן שאלו השפעות של האדמו"ר מגור והתרבות ממנה הגיעה ששיבשו הכל. ליצמן פעל מתוך יצר נקמנות וזלזול, מינה מנכ"ל שאינו רופא מתוך רצון לפגוע ברופאים".

היא הוסיפה: "תפקידו של שר בריאות, הוא בעל השלכות על חיי אדם ועליו להתייחס במלוא כובד הראש לדבר. אני מקווה שהשר הבא יפעל באופן ראוי ורציני, וכמו כן שליצמן לא יפעל במשרד השיכון כפי שפעל במשרד הבריאות בשנים האחרונות כי אם יעשה כן, הוא יהווה נזק".

משרד הבריאות בדיון בצל הקורונה

פרופסור זאב רוטשטיין, מנכ"ל הדסה ומקורבו של השר ליצמן התייחס אף הוא להחלטתו לעזוב את המשרד. "אנחנו שנשארים במערכת הבריאות, נזכור את התרומה האישית של ליצמן למשרד הבריאות במשך שנים ארוכות, את תרומתו להשגת תקציבים ולהעלאת סל התרופות בצורה שלא נראתה קודם לכן, הרחבת השירותים בנושא רפואת השיניים ורפורמות רבות נוספות", אמר.

הוא הוסיף: "לצד זאת, נזכור את ההתנהלות בזמן המגפה הנוראית שגרמה לחילוקי דעות מהותיים בקבלת ההחלטות בין טובת המשק לטובת בריאות הציבור, ויכול להיות שאחת המסקנות שלו מהתקופה האחרונה היא לעבור לנושא אחר בו ליצמן יוכל להביא תועלת לישראל". החלטתו של ליצמן מדגישה את הצורך שנושא הבריאות יתפוס מקום חשוב יותר בסדר העדיפות הלאומי ושהניהול של מערכת הבריאות ייעשה בצורה שיתופית ומקצועית".

בסביבת ליצמן אומרים כי בשבועות האחרונים הוא חש "מיצוי פנימי" לאחר שקידם במערכת הבריאות מספר יעדים אותם קבע לעצמו כאשר החל לפעול במשרד. עוד אמרו שהאדמו"ר מגור מאמין שבתום שלוש קדנציות יש להשקיע בדיור עבור הקהילה החרדית ועל כן הוחלט לנצל את ההזדמנות בעת הקמת ממשלה. "בזכות ניהולו של ליצמן, מגפת הקורונה בישראל נמצאת תחת שליטה, ובחברה החרדית מעדיפים שכעת הוא יפעל במסגרת משרד השיכון", הוסיפו.

מי ימונה לשר הבריאות ואיך זה קשור להצטרפות אפשרית של ימינה לקואליציה?

נראה שלמהלך של ליצמן תהיה השפעה גדולה בשדה הפוליטי. לאחר שוויתר סופית על תיק הבריאות – אחד התרחישים האפשריים הוא שאדלשטיין ישאר יו"ר הכנסת ובתמורה כחול לבן תקבל את תיק הבריאות. אם זה ילך לאשכנזי או לפרץ, תיק החוץ או הכלכלה יוכלו לעבור לידי בנט. אפשרות נוספת היא מינוי מקצועי ואז יהיה לכחול לבן עוד ח"כ מתפקד בכנסת.

נפתלי בנט  (צילום: החדשות 12, החדשות12)
שר הביטחון נפתלי בנט. יקבל תיק בכיר? | צילום: החדשות 12, החדשות12

בתוך כך, תגובות רבות נשמעו במערכת הפוליטית עקב התפטרותו של ליצמן. יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן צייץ בטוויטר: "‏אני קורא להוציא את משרד הבריאות מהפוליטיקה ולמנות שר מקצועי שיהיה נקי משיקולים זרים ויפעל להבראת מערכת הבריאות".

אורנה ברביבאי ממפלגת יש עתיד הגיבה גם היא בציוץ בטוויטר ושאלה האם כחול לבן ידרשו את התיק. "ליצמן מסיים את תפקידו כשר הבריאות. אז מי בכחול לבן ימונה כמחליפו? הם הרי הצטרפו לנתניהו כדי להציל אותנו מהקורונה", כתבה.

מוקדם יותר היום פרסם לראשונה כתבנו עמית סגל כי שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע לראש הממשלה נתניהו על החלטתו לעזוב את משרדו - ורצונו לקבל בתמורה את תיק הבינוי והשיכון המורחב. ביום חמישי שוחחו השניים וליצמן הציע לעזוב את משרדו, בעקבות שיחה עם האדמו"ר מגור, ולפני כניסת השבת עדכן ליצמן את ראש הממשלה על החלטתו הסופית.