סאגת מנדלבליט-אלדד: במכתב לנציב שירות המדינה, שר המשפטים אמיר אוחנה תקף הערב (ראשון) בחריפות את החלטתו של היועמ"ש אביחי מנדלבליט, למלא את תפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה באופן זמני. הבוקר פנה היועמ"ש להנהלת הפרקליטות והודיע כי יחליף את מ"מ פרקליט המדינה הנוכחי דן אלדד.  מנדלבליט השיב לשיגור המכתב ואמר כי מדובר ב"פתרון ביניים" וכן כי לא מדובר במינוי. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ביום חמישי האחרון פרסם שופט העליון מני מזוז צו זמני למניעת הארכת כהונתו של מ"מ פרקליט המדינה דן אלדד - ואף אסר על מינוי ממלא מקום אחר לפרקליט המדינה. לכן הודיע הבוקר היועמ"ש כי הוא יישא באחריות הניהולית והמקצועית בפרקליטות, בעוד הניהול המקצועי והארגוני ייעשה על ידי המשנים לפרקליט המדינה.

"ריכוז סמכויות כזה, אינו עומד בהלימה עם שיטתנו המשפטית"

במכתב החריף ששיגר הערב שר המשפטים נכתב כך: "היועץ איננו יכול לקחת לעצמו את תפקיד פרקליט המדינה, בהיעדר כל מקור חוקי לכך". אוחנה מפרט במכתב כי היועץ אף לא עדכן אותו בתוכן המכתב ששיגר הבוקר להנהלת הפרקליטות.

אמיר אוחנה בטקס חילופי פרקליט המדינה (צילום: יהונתן ולצר, TPS)
אוחנה מסרב למינוי העצמי של מנדבליט לתפקיד | צילום: יהונתן ולצר, TPS

אוחנה אף הוסיף: "אנחנו עדיין חיים במדינת חוק. ריכוז סמכויות כזה, שנטל לעצמו אדם שלא פועל מכח חוק אינו עומד בהלימה עם אף עיקרון העומד בבסיס שיטתנו המשפטית. הוא אף מעיב על האפשרות של בירור האמת בדבר נושאים הקשורים במה שמכונה "פרשת הרפז", שכעולה מדיווחים שונים בתקשורת, בין היתר ע"י העיתונאית איילה חסון – החל בעת האחרונה".

במכתבו פירט אוחנה כי מי שתישא באחריות הניהולית לכלל גופי משרד המשפטים, והפרקליטות בתוכם, כולל לכל הנושאים התקציביים, נושאי כח האדם והנושאים הניהוליים השונים היא מ"מ מנכ"ל משרד המשפטים, הגב' סיגל יעקובי.