מחאת "הדגלים השחורים" נמשכת והתקיימה הערב (ראשון) בכיכר רבין בתל אביב בהשתתפות של אלפי מפגינים. בנאום שנשא יו"ר יש עתיד יאיר לפיד הוא תקף את רה"מ נתניהו ויו"ר כחול לבן גנץ על מספר השרים שעתידים להיות בממשלה החדשה לכשתקום: "כשלא אכפת לך מדמוקרטיה אז לא אכפת לך להקים ממשלה בזבזנית של 34 שרים".

כאלפיים מפגינים נמצאים בכיכר, עוטים מסכות, אוחזים בשלטים עם הכיתובים: "רוצים שוויון, חירות, אחווה" ו"מצילים את המדינה, נלחמים בשחיתות". בהמשך הערב, גם יו"ר תל"ם משה יעלון ויו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה צפויים לנאום. על רקע מגבלות הקורונה והמרחק של 2 מטרים הדרושים בין כל המשתתפים בהפגנה, המארגנים סימנו באיקסים את רחבת כיכר רבין, כך שכל מפגין יידע היכן הוא יכול לעמוד תוך שמירת הנחיות משרד הבריאות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ההפגנה עומדת בסימן "ביום שני מחוקקים - אחר כך מתקדמים", והמפגינים קוראים לקדם שני חוקים שיגבילו את כהונתו של רה"מ נתניהו: איסור על אדם שנאשם בפלילים לכהן בתפקיד ראש הממשלה וכן הגבלת הכהונה לשתי קדנציות. בעמוד הפייסבוק של מארגי המחאה, קראו לציבור להשתתף בהפגנה: "בעוד שבמשבר הקורונה נרשמים סימנים מעודדים, המשבר השלטוני מוסיף להשתולל: המו"מ להקמת 'ממשלת חירום' הפך למו"מ על מידת השליטה של הנאשם נתניהו במערכת המשפט, על מעורבותו במינוי שומרי סף, ועל עקיפה של הכרעות בג"צ בעניינו".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד נאם בהפגנה ותקף את רה"מ נתניהו ש"פוגע בכלכלה ובאזרחים", את יו"ר כחול לבן בני גנץ שפירק את השותפות עם יש עתיד, ואת הציונות הדתית שתומכת בממשלת נתניהו: "על בסיס מה הציונות הדתית עדיין מוכרת לעצמה שהיא הציבור הכי ערכי? אם אתם נותנים יד לשחיתות אתם לא ערכיים. איבדתם את הזכות לדבר בשמם של ערכים".

לפיד תקף את נתניהו: "נאשם בפלילים לא יכול למנות מפכ"ל, למנות פרקליט מדינה, למנות יועמ"ש לממשלה ולא יכול למנות שופטים". בהמשך דבריו, השווה לפיד בין ישראל לטורקיה והאשים את נתניהו בהרס הדמוקרטיה: "טורקיה מתה מבפנים כי אנשים טובים שתקו ואנשים טובים נכנעו - ביבי הפך את המילה דמוקרטיה למילה של שמאלנים".

יו"ר יש עתיד לא חסך בביקורת על גנץ: "אלה שפירקו את כחול לבן ורימו אותנו הולכים לשבת תחת נאשם במרמה, אלו שהפרו את אמוננו הולכים לשבת תחת נאשם בהפרת אמונים, אלה ששיחדו אותם בכיסאות ותיקים הולכים לשבת תחת נאשם בשוחד". על המשא ומתן להקמת הממשלה, אמר לפיד: "הם לא דיברו על הקורונה ועל הכלכלה, הם דיברו על עצמם, על הג'ובים שלהם".

"אני יודע שכולם אוהבים להגיד נילחם על הדמוקרטיה כאילו אין קורונה ונילחם בקורונה כאילו אין מאבק על הדמוקרטיה - לא נכון. נילחם על שניהם ביחד. אלו לא שתי מלחמות, זו אותה מלחמה", נאם לפיד.

  הפגנה בכיכר רבין
רחבת כיכר רבין, הערב | צילום: החדשות 12

המארגנים הפיצו את רשימת הדוברים בהפגנה והיא כוללת את יו"ר עתיד יאיר לפיד, ח"כ יאיר גולן, יו"ר תל"ם ולשעבר בכיר בחול לבן משה (בוגי) יעלון, יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה ושר המשפטים לשעבר דן מרידור שינאם בשיחת וידאו.