אחדות או פיצוץ המגעים? יו"ר כחול לבן בני גנץ אמר בשיחות עם סביבתו הקרובה כי הושגה התקדמות משמעותית לקראת הקמת ממשלת אחדות עם הליכוד, וכי מדובר בפריצת דרך לקראת חתימה. לפני כניסת השבת, התראיין ח"כ טרופר מכחול לבן ל"פגוש את העיתונות" וחשף כי מפלגתו מתכוונת לחדש את החקיקה בכנסת ביום שני הקרוב, כשמדבריו משתמע כי "חוקי נתניהו" עדיין על הפרק. בליכוד זעמו, ואמרו בתגובה שהראיון מהווה הפרת סיכומים בין הצדדים באשר לעוצר הראיונות. נתניהו: "אין מישהו שרוצה אחדות יותר ממני, כל השאר זה ספינים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

דבריו של גנץ מגיעים בניגוד לדיווחים על תקיעות המשא ומתן בין הצדדים. עוד הוסיף גנץ כי מבחינתו – אין מניעה שהחתימה על ההסכם הקואליציוני תקרה כבר ביממה הקרובה.

ח"כ חילי טרופר מכחול לבן ערך ראיון באולפן "פגוש את העיתונות" לפני כניסת השבת, ובו נשמע ביקורתי כלפי התנהלות הליכוד וראש הממשלה, ואף העלה מחדש את אופציית החקיקה נגד נתניהו. "ביום שני אנחנו נחדש את החקיקה – ושכל אחד יעשה את החישובים שלו", אמר טרופר, תוך שהוא רומז לחקיקה שתמנע מנתניהו לכהן תחת כתב אישום, וכן חוק נוסף להגבלת כהונת ראש ממשלה ל-2 קדנציות.

עוד הדגיש כי הוא עדיין מקווה שתוקם לבסוף ממשלת אחדות, וכי "לא נסגרה הדלת", כלשונו. אך הוא הוסיף ואמר כי "אם בסופו של דבר זה ייגמר בלי ממשלה – יש פה נכלוליות וחוסר אחריות", כשהוא מכוון את האש כלפי הליכוד.

באשר לסוגייה שבמרכז המחלוקת בין הצדדים – מעמדה של מערכת המשפט – אמר טרופר כי מבחינת כחול לבן זו הליבה במשא ומתן, וכי לא תהיינה פשרות או התקפלויות בנושא: "לא נסכים לממשלה שתפגע בשלטון החוק". עוד הוסיף כי "לא נאפשר פגיעה בבתי המשפט; פסקת התגברות היא קו אדום". בהתייחסות לדרישות המיניסטריאליות של כחול לבן מול גוש הימין, אמר טרופר כי מפלגתו מעוניינת לקבל את תיק הבריאות, בצל משבר הקורונה, במקום תיק החוץ.

"הגענו כבר לסיכומים", חשף טרופר. "אך בנימין נתניהו מסרב לחתום, בכל פעם הוא מוצא משהו אחר – כשרוב הדברים נוגעים לענייניו האישיים", אמר במה שנראה כמו תחילתו של משחק האשמות בין הצדדים לקראת פיצוץ אפשרי של המגעים.

בני גנץ (צילום: החדשות 12)
ממשלה או חקיקה נגד נתניהו? בני גנץ | צילום: החדשות 12

ח"כ טרופר גיבה את יו"ר מפלגתו בני גנץ על המהלכים הפוליטיים האחרונים שנקט, במסגרתם התפצלה הסיעה בכנסת והחל המשא ומתן לאחדות כשנתניהו צפוי לכהן ראשון ברוטציה. "בני גנץ בחר להוביל ולקחת אחריות כדי שתוקם לבסוף ממשלה", אמר. "גם עכשיו – גנץ מונע את הקמה של ממשלת חסינות לנתניהו", הוסיף.

בליכוד הגיבו לראיון של הח"כ מכחול לבן, ואמרו כי הראיון של טרופר, אשר הוקלט אתמול לקראת סוף ישיבת צוותי המשא ומתן, מהווה הפרה של הסיכום בין שני הצדדים שלא להתראיין. עוד הוסיפו כי הצעד היה "מיותר מבחינת בניית האמון", כלשונם.

ראש הממשלה נתניהו התייחס למשא ומתן להקמת ממשלת אחדות בהצהרה שנשא הערב: "אני ממשיך במאמצים להקמת ממשלת חירום לאומית שהמדינה זקוקה לה. אין מי שרוצה בזה יותר ממני. ראיתי את נגיף הקורונה דובר אלינו ואני יודע שהוא לא יעזוב אותנו בקרוב. לכן צריך ממשלה רחבה ויציבה ואני עובד סביב השעון כדי להילחם בקורונה ואני רואה בממשלת חירום חלק הכרחי לניצחון במלחמה הזאת. זאת הסיבה שהסכמתי לבקש עם גנץ את הארכת המנדט שלו. כל השאר זה ספין".