ראש הממשלה בנימין נתניהו שיגר הלילה (בין ראשון לשני) מסר מצולם לפסגה של הארגון "נוצרים מאוחדים למען ישראל", במסגרתה התייחס למימוש תוכנית השלום של טראמפ ולסיפוח חלקים מיהודה ושומרון. "החלת החוק הישראלי על יהודה ושומרון תקדם את השלום", הדגיש. בהמשך קרא לפלסטינים לשבת לשולחן המשא ומתן. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בנאום שצילם ראש הממשלה בירך את הנשיא טראמפ על המדיניות בה הוא נוקט בשנות נשיאותו מול אירן, ועל הסנקציות שהטיל עליה. בהמשך התייחס לתוכנית טראמפ ואמר כי "החזון של הנשיא האמריקני מביא סוף סוף לסיום פתרון שתי מדינות אשלייתי - וקורא לפתרון שתי מדינות מציאותי".

תוככנית, שלום, מפה, טראמפ
תכנית השלום של טראמפ: המפה

"במסגרת הפתרון", המשיך נתניהו, "לישראל לבדה יש את השליטה הביטחונית ממערב לירדן – זה טוב לישראל וזה טוב גם עבור הפלסטינים. זה טוב לשלום, תוכנית השלום של טראמפ לא משנה את המציאות על הקרקע – אלא היא מכירה במציאות על הקרקע".

אבו מאזן במהלך נאומו באום (צילום: AP)
אבו מאזן במהלך נאומו באום | צילום: AP

לקראת מועד הסיפוח עליו הצהיר נתניהו ב-1 ביולי, הכריז ראש הממשלה כי "החלת החוק הישראלי על יהודה ושומרון בכל הסכם שלום עתידי לא תפחית מהסיכויים לשלום, אלא תקדם שלום". עוד קרא לפלסטינים להיכנס למשא ומתן: "אני מפציר בפלסטינים שלא לבזבז הזדמנות נוספת, לא לבזבז עשור נוסף בניסיון להשמיד את ישראל. הם צריכים לתמוך בתוכנית טראמפ לשלום, הם צריכים לשבת לשולחן המשא ומתן".

"הם צריכים להיות נכונים לשאת ולתת עבור פשרה היסטורית שתביא שלום לישראלים ולפלסטינים בצורה שווה", המשיך נתניהו. "ישראל מוכנה למשא ומתן שכזה. אני מוכן למו"מ כזה ואני מאמין שהרבה מדינות ערביות מקוות שניכנס למו"מ שכזה עם הפלסטינים".

דם בכיכר
דם בכיכר "דונלד טראמפ" בפתח תקווה

יומיים למועד הסיפוח: דם "בכיכר טראמפ"

במקביל, הבוקר הופתעו תושבי פתח תקווה לראות מזרקות דם ב"כיכר דונלד טראמפ" בעיר. במיצג מחאה נגד הסיפוח שביצעו אלמונים, יצרו מזרקות של דם בכיכר על שם הנשיא האמריקני. לצד המזרקה רוססה כתובת גרפיטי - "הסיפוח יעלה לנו בדם".  

דם בכיכר
דם בכיכר "דונלד טראמפ" בפתח תקווה

יוצרי מיצג המחאה אמרו ל-N12: "יש צעדים שאין דרך לקחת אחורה. את הפחד מפיגועים בילדותנו לעולם לא נשכח. הסיפוח ימית עלינו אסון ביטחוני וכלכלי וכל זה בשל פוליטיקאים שמשחקים באש על חשבון האזרחים בתקופה של משבר כלכלי".

אור רביד השתתף בהכנת הידיעה.