גנץ נבחר ליו"ר הכנסת החדש: 74 חברי כנסת בחרו היום (חמישי) לתפקיד יו"ר הכנסת החדש את יו"ר כחול לבן בני גנץ, ו-18 התנגדו. חברי הכנסת מיש עתיד החרימו את ההצבעה וגם חלק מחברי הכנסת במפלגת העבודה, נתניהו וגוש הימין הצביעו בעד גנץ. המהלך נעשה כחלק מהסכם האחדות המסתמן בין גנץ לנתניהו, הסכם שלפיד ויעלון התנגדו לו ובגינו התפצלו מסיעתו של גנץ. גנץ עלה לנאום לאחר בחירתו ואמר: "בכוונתי לבחון ולקדם בכל דרך הקמת ממשלת חירום לאומית‎". לפיד: "בני זוחל לממשלה של ביבי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"זה לא יום שמח עבורי אבל זה יום כבד משקל וחשוב. כיו"ר הכנסת וכמועמד לראשות ממשלה אני מתחייב לעשות את הדבר הנכון בשעה הזו. הדמוקרטיה ניצחה. הכוח הדמוקרטי הכריע. הכנסת ה-23 יוצאת לדרך", הוסיף גנץ בנאום. "אלו אינם ימים רגילים והם מחייבים החלטות לא רגילות‎. אשמח לעשות הכל כדי שנמשיך ללכת יחד בכחול לבן. קורא לשותפיי הפוליטיים לנהוג כמוני". לפי ההסכם המסתמן בין גנץ לנתניהו, גנץ יתפטר מתפקיד יו"ר הכנסת לטובת המועמד שייבחר מהליכוד, והתפקיד הזה יינתן לליכוד בשנה וחצי הראשונות‎ של ממשלת האחדות.

רביעיית כחול לבן בנאום מדגם (צילום: רויטרס)
רביעיית כחול לבן בנאום מדגם | צילום: רויטרס

 

מקורבים לגנץ הגיבו על המהלך ואמרו: "הוא עשה את הבחירה הקשה"‎. מנגד, בסביבת יאיר לפיד אמרו שנתניהו הצליח לשטות בגנץ, ושהוא עשה טעות קשה‎. יעלון ולפיד הגישו בקשה להתפצל מסיעתו של גנץ ובכך הביאו לסיום את המיזם הפוליטי שהתחיל לפני כשנה. הם ינסו לשמור את המותג "כחול לבן", וצפויים למסור הערב הצהרה בעניין ההתפתחויות האחרונות.

יאיר לפיד עוזב את קבוצת הווטסאפ של כחול לבן (צילום: צילום מסך)
יאיר לפיד עוזב את קבוצת הווטסאפ של כחול לבן | צילום: צילום מסך

יו"ר יש עתיד אמר לחברי מפלגתו: "בני החליט לפרק את כחול לבן כדי לזחול לממשלה של ביבי. אין דרך להבין את זה". ח"כ מאיר כהן מיש עתיד שאמור היה להתמנות ליו"ר הכנסת כתב לחבריו: "היום לצערי הגדול בני גנץ וביבי נתניהו הצליחו לפרק את "כחול לבן". עמלתם שנה שלמה, ביום ובלילה, בחורף ובקיץ. רצתם מרחוב לרחוב, מבית לבית חדורי אמונה שהגיע הזמן לשנות את הפוליטיקה הישראלית".

"לא עוד פילוג, לא עוד שיסוי ומעל לכל לשמור על פוליטיקה נקייה - בלי בוגדים ובלי מזגזגים. אנחנו לא התנגדו לאחדות בטח לא בשעה שכזאת, אבל חשבנו שיש בראש ובראשונה להתעקש על הדמוקרטיה, על ערבות הדדית ועל ניקיון כפיים. כל אלה נדרסו היום ברגל גסה על ידי מי שאצה להם הדרך. היה אפשר אחרת".

בני גנץ יאיר לפיד (צילום: רויטרס)
בני גנץ יאיר לפיד | צילום: רויטרס

לפני כן יצאו חברי יש עתיד מקבוצת הוואטסאפ המשותפת של כחול לבן: "חברים יקרים מחוסן, שאו ברכה. בהצלחה", כתב יו"ר יש עתיד יאיר לפיד. "אני עוזב את הקבוצה. מאחל לכם בריאות". חברי הכנסת הנוספים של יש עתיד עזבו מיד אחריו. 

מאיר כהן (צילום: מרים אלסטר פלאש 90)
מאיר כהן | צילום: מרים אלסטר פלאש 90

אלה חלק מפרטי המתווה לממשלת האחדות

לפי המתווה שנדון, הממשלה שתקום תהיה משותפת למשך חצי שנה, תעביר תקציב ותתמודד עם משבר הקורונה. כשתעבור חצי שנה, יתחיל הדיון בין המפלגות על שאר קווי היסוד האידאולוגיים. זמן כהונתו של נתניהו ייספר כחלק מהרוטציה, ולקיום הרוטציה יהיו ערבויות בחוק או באמצעים משפטיים אחרים.

כמו כן, במסגרת המגעים מול הליכוד לכינון ממשלת אחדות שנמשכו במרץ לאורך כל היום, דחה יאיר לפיד הצעה להתמנות לתפקיד שר המשפטים. בליכוד וכחול לבן הסכימו כי בכל מקרה תיק המשפטים ילך לאנשיו של יו"ר כחול לבן אך רק בהסכמה. זאת אומרת שהליכוד יוכלו להטיל ווטו על כל מועמד שתציג מפלגתו של גנץ.

ראש הממשלה בנימין נתניהו פונה לגנץ (צילום: N12)
ראש הממשלה בנימין נתניהו פונה לגנץ | צילום: N12

תחומי האחריות יחולקו כך ששר יהיה ממפלגה אחת, וראש הוועדה בתחום ממפלגה אחרת - כך שלאף צד לא תהיה שליטה מלאה על אף תחום. עוד הוסכם על הצדדים כי שר המשפטים יהיה שר שמוסכם על שתי המפלגות. בנוסף, לכחול לבן תהיה זכות הטלת וטו על חקיקה בנושאי משפט.

מוקדם יותר ביש עתיד טענו כי גנץ ויתר בכל הפרמטרים החשובים - הוא שני ברוטציה, נתניהו ייכנס לממשלה עם כל בלוק הימין ועוד והוא נאלץ לפרק את כחול לבן ואת כל הגוש שלו". גורם בכחול לבן הביע ביקורת על המהלך ואמר: ״גנץ קבר את כחול לבן והגשים לביבי את הפנטזיה ופיצל את כחול לבן״.

תמיר סטיינמן השתתף בהכנת הכתבה