ב-31 בדצמבר 2018 ענה ראש הממשלה נתניהו על שאלות במסיבת עיתונאים שקיים בברזיל. במענה לשאלת כתב חדשות 12 אוהד חמו על דברים שהטיח בעבר בראש הממשלה אהוד אולמרט, ולפיהם "ראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות - אין לו מנדט", הסביר נתניהו כי התכוון לומר שאין לקדם תוכנית מדינית בזמן הסמוך לבחירות, בשל היעדר הלגיטימציה הציבורית לכך.

תוכנית טראמפ נחשפת - כל הפרטים על העסקה \\ שתי מדינות לשני עמים - כך תיראה המפה \\ אבו מאזן חיזבאללה ואירן נגד התכנית \\ פומפאו: "לא משנה מי יהיה רה"מ, התוכנית תצא לפועל" \\ האם יישובי המשולש יהיו חלק מפלסטין? \\ שרים בימין מזהירים: "מדינה פלסטינית - קו אדום"

"הציטוט מתייחס לתוכנית מדינית או לצעדים מדיניים שאולמרט התכוון לעשות ערב הבחירות", אמר אז ראש הממשלה. "זה דבר שהיה בעיניי פסול. לא אמרתי שהוא פסול או שהוא צריך להתפטר. אמרתי רק דבר אחד - הוא לא יכול להביא תוכנית מדינית בערב הבחירות, ואני באותה דעה". נתניהו אף הדגיש: "אני לא מתכוון להביא תוכנית מדינית ערב הבחירות".

דונלד,טראמפ,בנימין,נתניהו,תוכנית,שלום
נתניהו וטראמפ, אתמול בחשיפת "תוכנית המאה" | צילום: רויטרס
תוככנית, שלום, מפה, טראמפ
מפת התוכנית המדינית של טראמפ

ואולם, רק אתמול - מיד לאחר חשיפת "תוכנית המאה" של טראמפ וההכרזה האמריקנית על הכרה בריבונות ישראל על היישובים היהודיים בגדה המערבית - הכריז נתניהו כי בכוונתו להעלות לאישור הממשלה עוד ביום ראשון הקרוב את תוכנית הסיפוח. נזכיר כי הבחירות בישראל יתקיימו בעוד כחמישה שבועות, 2 במארס, והממשלה הנוכחית היא ממשלת מעבר שסמכויותיה מצומצמות.

נתניהו אמר אמש כי החלת החוק הישראלי תיעשה בשתי פעימות: "קודם אביא לאישור הממשלה בישיבה הקרובה החלטה להחיל את החוק הישראלי על בקעת הירדן ועל כל ההתנחלויות. לאחר עבודת מטה בישראל ובתיאום עם ארה"ב, תובא לממשלה החלת החוק הישראלי על שטחים נוספים. זה ייקח קצת זמן. נבטל את הממשל הצבאי מעל חצי מיליון ישראלים בהתנחלויות בעקבות החלטת הממשלה". 

"אחרי החלת החוק הישראלי, יוסרו כל ההגבלות על הבנייה ועל סוגיות נוספות שבעבר היו צריכות אישור אמריקני", הוסיף נתניהו. "רוב המאחזים הבלתי חוקיים הם באזורים שיישארו בידי ישראל. ישראל תמשיך לעד לשלוט ביטחונית בכל שטחי הגדה. לפלסטינים לא יהיה שדה תעופה, הם יקבלו רציף עבורם בנמלי אשדוד וחיפה, והשליטה על כל מעברי הגבול תמשיך להיות בידי ישראל".