מימין ומשמאל - דריכות שיא במערכת הפוליטית: בכחול לבן כבר נערכים לחוות הדעת של היועץ המשפטי לכנסת עו"ד אייל ינון שצפויה להתפרסם היום (ראשון) ושלמעשה תסלול את הדרך לדיון בבקשת החסינות של נתניהו – בכנסת הנוכחית, עוד לפני הבחירות במרץ.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במפלגתו של גנץ שואפים להקים את ועדת הכנסת כבר יום לאחר פרסום חוות הדעת, שכפי שפורסם לראשונה ב"אולפן שישי" תקבע שניתן להקים את ועדת הכנסת כדי לדון בבקשה של נתניהו כבר בכנסת הנוכחית. בשתי היממות הבאות לאחר פרסום חוות הדעת, הם יכנסו את מליאת הכנסת כדי לאשר את הקמתה, ואז הם יערכו לתת לפרקליטי ראש הממשלה נתניהו וחבר הכנסת כץ - ששניהם ביקשו חסינות - עוד כמה ימי היערכות ובשבוע שלאחר מכן להתחיל את הדיונים, ב-19 בינואר.

בני גנץ ויאיר לפיד
צילום: החדשות 12

הם רוצים שהדיונים על שתי בקשות החסינות יתקיימו במקביל - בזה אחר זה, כשהמטרה היא לסיים את ההליך כולו עד חודש לפני יום הבוחר. בליכוד נערכים גם הם עם תגובה חריפה, ואולי גם עם עתירות משפטיות ובעיקר בניסיון ליצור מצג לפיו בליכוד עסוקים בעשייה בזמן שבכחול לבן עסוקים באג'נדת "רק לא ביבי".

חוות הדעת שיגיש מחר יועמ"ש הכנסת, כפי שפורסם לראשונה באולפן שישי, תקבע שניתן לכנס את הוועדה כדי לדון בבקשה של נתניהו. יו"ר הכנסת אדלשטיין יאמץ את עמדתו תוך כדי מחאה. הוא צפוי לומר שאומנם הוא מאמץ את חוות הדעת, אך מבלי קשר לאולטימטום שהציבו ישראל ביתנו וכחול לבן להדחתו של יו"ר הכנסת.

בריאיון הערב לתוכנית "פגוש את העיתונות" עם רינה מצליח אמר יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן כי כבר השבוע תוקם ועדת הכנסת. "ברגע שיש 61 ח"כים שחותמים שהם דורשים לכנס את המליאה עם נושא מסוים - אי אפשר לעצור את זה. אז השבוע, עם יו"ר הכנסת או בלי יו"ר הכנסת, נקים ועדה כזאת", אמר ליברמן והבהיר: "אני לא פועל להדיח את יו"ר הכנסת". 

אביגדור ליברמן בפגוש את העיתונות
אביגדור ליברמן בפגוש את העיתונות | צילום: החדשות 12

 
לא מן הנמנע שסיעת הליכוד תעתור לבג"ץ באמצעות עותר פרטי, אך הסיכוי לכך הוא נמוך ביותר. המשמעות היא שהדיונים בחסינותו של נתניהו יחלו תוך ימים אחדים, ומאחר שאנחנו יודעים שיש לפחות 65 ח"כים שמתנגדים להסרת החסינות - הדיונים שיחלו לפני הבחירות ויסתיימו גם לפני כן, יותירו את הנאשם נתניהו ללא חסינות, על כל המשמעויות הגלומות בכך.

אדלשטיין לא יוכל למנוע את הקמת הוועדה שתדון בחסינות

אמש חשף פרשננו אמנון אברמוביץ' כי איל ינון יפרסם בחוות דעתו כי יש לכנס את ועדת הכנסת כדי לדון בבקשת החסינות. לפי עמדתו של ינון, יו"ר הכנסת לא יוכל למנוע את המהלך. גם אם יביע מחאה חריפה, אדלשטיין לא יוכל שלא לאמץ את ההחלטה.

חוות הדעת של היועמ"ש לכנסת צפויה לסלול את הדרך להקמת ועדת הכנסת ותחילת הדיונים בבקשת החסינות של נתניהו. ההערכה היא שדיוני החסינות יובילו לכך שבקשתו של נתניהו תידחה עוד לפני הבחירות, והמשפט בעניינו יחל. 

נתניהו מגיב לכחול לבן
נתניהו מגיב לכחול לבן

עם צאת השבת תקף ראש הממשלה את היועץ המשפטי לכנסת, שזוגתו הייתה מעורבת בגיבוש כתבי האישום ואמר: "כשתפסו אותו על חם על ניגוד העניינים הזה מה הוא אמר? הוא אמר שהוא ורעייתו מעולם לא דיברו על התיקים שלהם, אתם מאמינים לזה? התיק המפורסם ביותר בתולדות המדינה ששניהם עוסקים בו והם מעולם לא דיברו על זה. הם חושבים שאנחנו טיפשים?" 

"אני אגיד לכם את האמת - לא אכפת להם, הם איבדו את הבושה", המשיך ראש הממשלה. "כשהמטרה היא להפיל את ממשלת הימין בראשותי כל האמצעים כשרים. שלא תטעו, בשבועות הקרובים כחול לבן יתמקדו רק בזה כי אין להם שום דבר אמיתי להציע אל מול ההשיגים הכבירים שלנו".