"הם לא יכולים לגרש אותנו בכוח": יום אחרי פגישת ראש הממשלה נתניהו עם מנהיג סודן שסימנה את תחילתו של תהליך נורמליזציה עם המדינה האפריקנית, מבקשי מקלט סודנים ששוהים בישראל מביעים חשש שכינון יחסים דיפלומטיים רשמיים יביא לגירושם בחזרה לארץ מוצאם. "ביבי לחץ יד לרוצח עם", אמר מונים הארון, מבקש מקלט מסודן. "אלברהאן הורה לשרוף את הכפר שלי". אנואר, מבקש מקלט אחר, בטוח שלא יגורש: "אצלי בדרפור עדיין יש מלחמה, איפה ישימו אותי?".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מונים הארון, מבקש מקלט מסודאן הביע בראיון לחדשות 12 את זעמו על פגישת נתניהו עם מנהיג סודן, עבד אל-פתח אלברהאן: "לא מוסרי שראש ממשלת ישראל ילחץ יד לרוצח. הייתי מציע לו שיתחיל תהליכים עם ראש הממשלה הזמני שאהוד על ידי העם הסודני מכיוון שהוא רוצה דמוקרטיה במדינה ותומך בזכויות אדם".

פליטים מסודן מתייחסים לפסגה של נתניהו‎
מונים הארון

"אלברהאן הוא רוצח במלוא מובן המילה", הוסיף הארון. "הוא זה שגייס את המיליציות הערביות שמבצעות רצח עם בדרפור והוא זה שהרס כפרים כמו זה שאני ברחתי ממנו ורצח אנשים מבני משפחתי. הכוח הצבאי נמצא אצלו והוא לא רוצה להעביר את השלטון לאזרחים. הוא לא אוהב במיוחד את האזורים שמהם באנו".

לדברי מונים, הוא הופתע מתזמון הפגישה בין נתניהו לאלברהאן: "אני פחות או יותר מכיר את הדינמיקה של הפוליטיקה הסודנית אבל הופתעתי מהטיימינג. הייתי מצפה שביבי יפגוש את ראש הממשלה ולא את אלברהאן שהיה חלק מהותי מהשלטון הקודם שהודח בסודן. הוא לא ממש מעוניין בהשלמת התהליך הדמוקרטי במדינה".

פליטים מסודן מתייחסים לפסגה של נתניהו‎
אנואר

הארון סיפר כי הוא חושש מאוד מפני גירוש, אך גם מפני שיתוף פעולה אפשרי בין אלברהאן לישראל. "זה מדאיג מאוד", אמר. "אני באופן עקרוני לא מתנגד לנורמליזציה עם ישראל, ההפך - אני תומך בזה עוד לפני שהגעתי לישראל. אך אני מתנגד לנורמליזציה עם יו"ר מועצת הריבונות הרוצח. העולם חושב שרצח העם בסודן הסתיים, אבל מבחינתנו אין שום שינוי".

"הם לא יכולים לגרש אותנו בכוח"

אנואר, מבקש מקלט נוסף מסודן, הצטרף לביקורת על אלברהאן אך הדגיש כי הוא לא חושש מגירוש. "אנחנו לא מפחדים כי המצב בסודן עדיין מסוכן בכל האזורים שמהם הגענו", אמר. "בדוחות האו"ם נכתב שהמצב בדרפור לא השתנה ובגלל זה אנחנו לא חוששים. הממשלה מנסה שנים למצוא דרך לגרש אותנו ומחפשת מדינות אחרות - כל זה לא הצליח. אפילו אם הם יעשו הסכם עם ממשלת סודן, הם לא יכולים לגרש אותנו בכוח".

ביקור נתניהו באוגנדה (צילום: משרד רוה"מ)
ביקור נתניהו באוגנדה | צילום: משרד רוה"מ

"אלברהאן הוא אדם לא יציב, איש צבא שביצע הרבה פשעים בדרפור", הוסיף אנואר. "אזרחי סודן לא סומכים עליו והמעמד שלו מגיע מתוך כוח. רוב האנשים חוששים שאולי מתחת לשולחן יחתמו הסכם לגירוש מבקשי המקלט. החוק הבין-לאומי לא נותן אפשרות לממשלת ישראל לגרש אותנו. איפה ישימו אותי? המקום שבאתי ממנו מסוכן".