לאחר הצהרת נתניהו כי יבקש לעצמו מהכנסת חסינות מפני העמדה לדין - הקרב על הבקשה מתחיל באופן רשמי: עם הודעתו אמש (רביעי) על ההחלטה לבקש חסינות, כעת יכולה בקשתו של ראש הממשלה להגיע אך ורק לוועדת הכנסת - אלא שמשום שאין ממשלת קבע, יש במקומה ועדה מסדרת שאמנם מתפקדת כמוה, אך לא מוסמכת לדון בבקשות חסינות. בכחול לבן טוענים כי בליכוד מנסים לדחות את הקמתה של ועדת כנסת בשלב זה, כדי למנוע דיון בחסינותו של נתניהו עוד לפני הבחירות.

לקריאת בקשת החסינות הרשמית של ראש הממשלה לחצו כאן

הסיכויים שתקום ועדה כזו, שתספיק לדון בענייני החסינות ולקבל החלטה - קלושים עד לא קיימים ומבחינתו של נתניהו יש כמה וכמה מכשולים עד שהכנסת ה-22 תאשר לו את החסינות, אם בכלל. כדי להקים את הוועדה הזאת, צריך רוב פוליטי להחלטה - שכרגע מסתמן שישנו, לאחר שיו"ר ישראל ביתנו הצהיר הערב בעקבות דברי נתניהו שיתנגד למתן החסינות.

אלא שגם אם הוועדה תקום, צריך יהיה לאשר את הדיון הספציפי בסוגיית החסינות. לשם כך צריך יהיה את אישורו של יו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין ממפלגת הליכוד, שנמצא כעת בחו"ל ומואשם בניסיון להפוך את הכנסת ל"עיר מקלט לעבריינים". זאת, לאחר שיו"ר הוועדה המסדרת, חבר הכנסת אבי ניסנקורן מכחול לבן פנה אליו כדי שיאשר לו לכנס את הוועדה עוד היום, "לצורך דיון בהקמת ועדות הכנסות הקבועות, לרבות ועדת הכנסת". כרגע מסתמן כי פגישת אדלשטיין-ניסנקורן על הקמת הוועדה שתדון בבקשת החסינות של נתניהו תתקיים ככל הנראה כבר ביום ראשון הקרוב.

נתניהו מבקש חסינות
"עושים לי משפט שדה" | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אלא שבלשכתו של אדלשטיין אמרו בתגובה לבקשתו של ח"כ ניסנקורן כי כדי לאשר כינוס שכזה צריך את חוות דעתו של יועמ"ש הכנסת, עו"ד איל בן ינון. בכחול לבן לא אהבו את התגובה שקיבלו, והאשימו כי מדובר בדחיינות שנועדה לשרת את צרכיו הפוליטיים הצרים של ראש הממשלה: "תשובתו של אדלשטיין היא ניסיון מביש למנוע מהכנסת לדון בבקשת החסינות של נתניהו. לא האמנו שיו"ר הכנסת ינצל את מעמדו הממלכתי כדי להפוך את כנסת ישראל לעיר מקלט".

בקשת החסינות הוגשה באופן רשמי ליו"ר הכנסת, לצד העתק ששוגר גם ליועצים המשפטיים של הממשלה ושל הכנסת בידי פרקליטיו של נתניהו עו"ד יוסי אשכנזי ועו"ד עמית חדד. בניגוד לדבריו של נתניהו, שאמר בהצהרה כי מדובר בחסינות זמנית בלבד - בבקשה הרשמית ראש הממשלה מבקש חסינות מהותית בתיק 2000 - חסינות שלא תלויה בזמן.

בבקשה הם תקפו את התנהלות מערכת אכיפת החוק ולטענתם, כתב האישום שהוגש נגד נתניהו הוגש תוך "הפלייה בין ראש הממשלה לבין אחרים" והוא הוגש "בחוסר תום לב". עוד טענו כי כי ההליך הפלילי נגד נתניהו "יגרום נזק של ממש לתפקוד הכנסת ולייצוג ציבור הבוחרים": "כל פעולותיו של ראש הממשלה נעשו כדין, וחלק מהן אף נעשה במסגרת תפקידו של ראש הממשלה כחבר כנסת". 

ליברמן בישיבת סיעת ״ישראל ביתנו״
יתנגד למתן החסינות לנתניהו. יו"ר ישראל ביתנו ליברמן | צילום: החדשות 12

"למען הסר ספק, ראש הממשלה חף מפשע והוא מתכוון להילחם בבית המשפט בהחלטה השגויה להעמידו לדין ולהוכיח שאין יסוד להאשמות נגדו ופעולותיו נעשו כדין. אין ספק שבתום הליך משפטי ראש הממשלה יימצא זכאי. כפי שיוצג בבית המשפט, כל ההאשמות נגד ראש הממשלה חסרות בסיס במישור המשפטי והעובדתי כאחד".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות