כמה ימים לאחר ההצהרה הדרמטית כי לא תתמוך בממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת, מגיע הצעד הבא של אורלי לוי: היא העבירה ללשכת נשיא המדינה בקשה להמלצה יחידנית למועמד להרכבת הממשלה, בנפרד מהעבודה וממרצ. המשמעות: כדי לקבל את המנדט – גנץ זקוק להמלצת הרשימה המשותפת כולה, כולל בל"ד, בצירוף ישראל ביתנו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

גורמים במפלגת העבודה מסרו בתגובה: ההתנהגות של אורלי לוי מחפירה, חסרת בושה ומוציאה שם רע אפילו לציניות הפוליטית. במפלגה לוחצים על היו"ר עמיר פרץ להפר את שתיקתו ולצאת למתקפה אבל גם עכשיו הוא מסרב ודורש להימנע מהתלהמות כלפי לוי.

המשימה להרכבת ממשלת מיעוט הפכה השבוע למורכבת הרבה יותר, כשאורלי לוי הודיעה על כך שלא תתמוך במהלך שמערב את הרשימה המשותפת וכי היא פורשת מהשותפות עם מרצ. בצירוף התנגדותם של חברי הכנסת יועז הנדל וצבי האוזר מכחול לבן – לגנץ אבד הרוב על גוש הימין.

האפשרות היחידה של גנץ לפי שעה לממשלה צרה בראשותו היא על ידי הימנעות של לוי, הנדל והאוזר בצירוף תמיכה של בל"ד בהצבעה בכנסת – דבר שנראה כרגע רחוק, גם על רקע הקריאות לממשלת חירום לאומית שהגיעו בעקבות המשך התפשטות נגיף הקורונה.  

פגישת נתניהו גנץ וריבלין בבית הנשיא (צילום: חיים צח לע"מ)
נתניהו, גנץ וריבלין. למי יוענק המנדט? | צילום: חיים צח לע"מ

בתוך כך, הולכות וגוברות היום הקריאות לממשלת אחדות לאומית לאור מצב החירום שהביא איתו לישראל נגיף הקורונה. שר הביטחון נפתלי בנט אף הציע להעביר חוק שיקפיא את ההליך הפוליטי לחצי שנה לטובת הקמת ממשלת חירום בתקופה זו. גם ח"כ גדעון סער, השר אריה דרעי וגם ח"כ יועז הנדל מכחול לבן – שעמד במרכז השיח הפוליטי בימים האחרונים – קראו כולם לאחדות בעקבות התפשטות נגיף הקורונה בישראל.