טראמפ הציג את פרטי התוכנית המדינית שלו, נתניהו הודיע שהסכים לשאת ולתת עם הפלסטינים: למפגש הזה חיכה ראש הממשלה בנימין נתניהו זמן רב והוא נערך הערב (שלישי) בבית הלבן. נתניהו נפגש עם הנשיא טראמפ במקביל להצגת הפרטים המלאים של התוכנית המדינית האמריקנית, מעט יותר מחודש לפני הבחירות לכנסת. לפי התוכנית, ישראל תקבל הסכמה אמריקנית להחלת ריבונות נרחבת כבר בימים הקרובים. 

תוככנית, שלום, מפה, טראמפ
המבלעות הישראליות בתוך השטח הפלסטיני העתידי

המסמך המלא - תוכנית השלום של טראמפ

עיקרי תוכנית טראמפ: 

1. ישראל תקבל הכרה אמריקנית והחלה של החוק הישראלי בבקעת הירדן וצפון ים המלח. בכך ייקבע גבולה המזרחי.

2. ישראל מקבלת הכרה אמריקנית בהחלה לאורך זמן של שטחים העוטפים את היישובים ומאפשרים את התפתחותם.

3. עם קבלת ההחלטה, ייתכן כבר בישיבת הממשלה ביום ראשון הקרוב, יבוטל בפעם הראשונה מאז 67' הממשל הצבאי על האזרחים שחיים ביו"ש.

4. רוב המאחזים הבלתי מורשים נכללים בשטח שיצורף לישראל ועל כן יישארו במקומם.

5. ארה"ב מכירה בריבונות הישראלית בירושלים. בירת מדינת פלסטין העתידית תהיה במזרח ירושלים.

6.  לפלסטינים יינתנו 4 שנים למו"מ להקמת מדינה.

7. אף פלסטיני ואף ישראלי לא ייעקר מביתו.

8. מיליארדים יושקעו במדינה הפלסטינית העתידית.

9. על מנת שתקום מדינה פלסטינית הם צריכים להכיר בכל "המתנות" שניתנו לישראל.

החלת החוק הישראלי תעשה בשתי פעימות. ראשית, ראש הממשלה יביא את ההחלטה ההיסטורית על החלת החוק הישראלי על בקעת הירדן, צפון ים המלח ויתר היישובים לאישור הממשלה בישיבתה הקרובה. שנית, לאחר עבודת מטה בישראל, תובא החלת החוק הישראלי גם על שטחים נוספים.‎‏

תמיד אעמוד לצד מדינת ישראל והעם היהודי. אני תומך בחוזקה בבטיחותם ובטחונם ובזכותם לחיות במולדתם ההיסטורית. הגיע הזמן לשלום! pic.twitter.com/AtNnQtnGZs

תוככנית, שלום, מפה, טראמפ
כך תיראה המדינה הפלסטינית העתידית

"עשיתי רבות למען ישראל", אמר טראמפ. "העברתי את השגרירות האמריקנית לירושלים, הכרתי בגולן כשטח ישראל והרי הגיוני שעלי לעשות הרבה גם למען הפלסטינים, אחרת זה לא יהיה פייר. אני רוצה שהדיל הזה יהיה גדול עבור הפלסטינים, יש להם הזדמנות היסטורית להשיג מדינה עצמאית, שאף פעם לא הייתה להם".

טראמפ מציג את תוכנית השלום (צילום: רויטרס_)
טראמפ מציג את תוכנית השלום | צילום: רויטרס_

טראמפ מציג את תוכנית השלום (צילום: רויטרס_)
טראמפ מציג את תוכנית השלום | צילום: רויטרס_

"הפלסטינים איבדו את האמון שלהם אחרי ניסיונות העבר", המשיך. "אבל המפה של התכנית תכפיל את השטח הפלסטיני ותבטיח בירה פלסטינית במזרח ירושלים שארה"ב תפתח בה שגרירות. אף ישראלי ואף פלסטיני לא ייעקר מביתו. יוכלו לעלות בשללווה להר הבית ולהתפלל בו. יושקעו 50 מיליארד דולר במדינה הפלסטינית". 

לסיקור המלא:

>> התגובות במערכת הפוליטית: "הקמת מדינה פלסטינית - קו אדום"

 >> אבו מאזן: "תכנית טראמפ היא מזימה זדונית"

>> הסעיף המפתיע על חילופי שטחים בתכנית טראמפ

בפתח דבריו אמר הנשיא: "היום אנו עושים צעד גדול לקראת שלום. אנשים צעירים במזרח התיכון מוכנים לעתיד מלא תקווה משום שהאסלאם הקיצוני הוא האויב של כולם. אתמול נפגשתי עם רה"מ ועם אדם נוסף שעובד קשה להפוך לרה"מ. שני המנהיגים הביעו את הסכמתם למאמץ זה מה שמוכיח שישראל רוצה שלום והשלום עולה על כל פוליטיקה.

הנשיא האמריקני הוסיף: "ישראל היא דמוקרטיה משגשגת, אור לגויים, מקום קדוש והבטחה אלוהית לעם היהודי שלעולם לא תשוב התקופה האפלה בהיסטוריה. נפגשתי גם עם הנשיא הפלסטיני עבאס והבהרתי שגם לפלסטינים מגיעים חיים טובים יותר, הם לכודים במעגל של עוני וטרור". 

שגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן אמר הערב כי ישראל "רשאית לספח התנחלויות בכל עת". לפי תוכנית טראמפ, הפלסטינים ייהנו בעתיד משטחים בנגב ואילו ישראל תשמור על היישובים ביהודה ושומרון. פרידמן אמר לכתבים בבית הלבן כי "ישראל לא צריכה לחכות כלל עם סיפוח ההתנחלויות".

ראש הממשלה נתניהו אמר בתום דבריו של טראמפ: "ביום הזה דיברת על עתיד מזהיר לישראלים ולפלסטינים בכך שהצגת דרך ריאלית להשגת שלום. מאז שהוקמה, ישראל רצתה שלום עם שכניה. במשך עשרות שנים השלום הזה חמק מאיתנו. תכנית אחר תכנית נכשלה מכיוון שלא היה איזון בין האינטרסים הביטחוניים של ישראל לזכויות הפלסטינים. אתה הנשיא הכרת בכך שישראל חייבת ריבונות על בקעת הירדן ועל אזורים אחרים ביו"ש". 

"אתה הכרת בעובדה שלישראל חייבת להיות ריבונות במקומות שמאפשרים לה להגן על עצמה בכוחות עצמה. במשך זמן רב מדי לב ליבה של מדינת ישראל, השטחים הללו הוכרו כשטחים כבושים. אבל היום, הנשיא - אתה מבטל את השקר הגדול הזה. אתה מכיר בריבונות של ישראל על כל היישובים ביהודה ושמורון - קטנים וגדולים כאחד". 

"המקומות האלה חרוטים בתרבות שלנו. מערת המכפלה, בית אל, שילה. הודות לך האזורים הללו ועוד רבים אחרים יהיו מוכרים על ידי ארה"ב כחלק בלתי נפרד מהמדינה היהודית. בשל ההכרה ההיסטורית הזו אני מסכים לשאת ולתת עם הפלסטינים על בסיס התוכנית שלך. למען האמת אחרי כל מה שעשית למען ישראל אני לא מופתע. היית החבר הכי טוב שהיה לישראל בבית הלבן". 

כפי שפרסמנו, אל מסיבת העיתונאים בבית הלבן הגיעו שגרירי מדיניות המפרץ ונציגות של סעודיה. זאת למרות שעדיין, ערב פרסום הפרטים המלאים של התכנית, נרשמה שתיקה מצד מנהיגי מדינות ערב. 

לאחר פרסום פרטי התכנית המלאים, הסוגיה המדינית תתערבב בזו הפוליטית. אין חולק על כך שהתכנית של טראמפ היא מקשה אחת ואין אפשרות לקבל משהו ולוותר על סעיף אחר. מכאן שהשאלה המשמעותית ביותר היא אם ישראל תחיל את הריבונות על שטחים נרחבים ביו"ש עוד לפני הבחירות. ריבונות על אזורים שבישראל התרגלו לראות אותם כמצע לפינויים עתידיים. 

שדמות מחולה בבקעת הירדן (צילום: הדס פרוש, פלאש/90 )
הבקעה | צילום: הדס פרוש, פלאש/90

ההתנחלות איתמר. תסופח? (צילום: FLASH90, חדשות)
ההתנחלות איתמר בשומרון | צילום: FLASH90, חדשות

בני גנץ ודונלד טראמפ (צילום: אלעד מלכה)
בני גנץ ודונלד טראמפ | צילום: אלעד מלכה

אבו מאזן רואה את המדליה שלנו בג'ודו (אילוסטרציה: Sakchai Lalit | AP)
אבו מאזן | אילוסטרציה: Sakchai Lalit | AP

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות