יו"ר כחול לבן בני גנץ התייחס הערב (חמישי) בריאיון למהדורה המרכזית לפלונטר הפוליטי ואמר שבעת הזו כל האופציות צריכות לעמוד על השולחן, גם בהתייחס לישיבה בממשלת אחדות עם נתניהו. יו"ר כחול לבן גם תקף את יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין: "יו"ר הכנסת פעל בשליחותו של נתניהו ועיכב תהליכים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"כרגע כל האופציות צריכות לעמוד על השולחן. לא יהיה אחראי מצידי לא לבחון שום אלטרנטיבה". אמר גנץ על האפשרויות השונות להקמת הממשלה והוסיף שמדינת ישראל מתמודדת כרגע בשני צירים: "מדינת ישראל חייבת לעשות שני דברים כרגע – להתמודד עם משבר הקורונה בפן הבריאותי, הכלכלי והחברתי, ובה בעת לשמור על הדמוקרטיה הישראלית ולהבטיח שהיא מתפקדת ברציפות דמוקרטית ושלטונית".

"אי אפשר להתעלם מהנסיבות המשבריות שברמה הלאומית", הוסיף גנץ. "אני שומע שהאזרחים מעוניינים בפיתרון למשבר הפוליטי, אני יודע שמדינת ישראל לא במקום שהייתה ב-15 לפברואר או ב-16 לפברואר ולכן יש מבחינתי חשיבות עליונה לא לשאול רק מה אמרתי אלא בעיקר מה צריך לעשות".

גנץ השבעה בכנסת
גנץ בהשבעה לכנסת בצל הקורונה

"אני אעשה כל מה שאני יכול בשביל לסייע לנתניהו ולמדינת ישראל לטובת המשבר", הוסיף גנץ. "אם היית אומר לי בני תעלה על מדים תיכנס להיות מכווין תנועה בציר הבדיקות ב'דרייב אין' מד"א, אם זה מה שמדינת ישראל צריכה, הייתי עושה את זה".

גנץ: "לא ייתכן שאנחנו צריכים לפנות לבג"ץ כדי להניע את הכנסת"

"אני מזהיר את הציבור בישראל - כל אחד שצופה בנו עכשיו, את ראש הממשלה, את השרים ואת חברי הכנסת – הדמוקרטיה בישראל היא קריטית. אין אפשרות למשהו זולת הדמוקרטיה וצריך להיזהר מאוד מלהתקרב לשוליים של הדיקטטוריה", אמר גנץ. "אם הכנסת אינה מתפקדת בצורה מלאה ורציפה הדבר הזה חמור ביותר".

יו"ר כחול לבן תקף בהקשר זה את יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. "לא ייתכן שאנחנו צריכים לפנות לבג"ץ כדי להתניע את הכנסת. יו"ר הכנסת פעל בשליחותו של נתניהו ועיכב תהליכים. אני מניח שיש לזה קשר לפוליטיקה", אמר.

ריבלין, נתניהו וגנץ בבית הנשיא
צילום: קובי גדעון , לע"מ

"אם הממשלה מתכנסת ודנה בנושא של הפעלת אמצעים דיגיטליים ורק למחרת הם פונים לוועדת חוץ וביטחון, כמעט 24 שעות אחרי, ולוועדה נותרה שעה לבדוק שנעשה בסדר – זה דמוקרטיה? אני אומר לך זה לא דמוקרטיה!", הוסיף. "לא יקרה כלום אם חברי הכנסת יתפקדו  בכנסת במגבלות של שני מטר אחד מהשני".

גנץ התייחס לחוק שכחול לבן צפויה לקדם לפיו מי שהוגש נגדו כתב אישום לא יוכל להיות ראש ממשלה. "אני חושב שזה חוק חשוב", אמר. "אנחנו מדברים על חוק שיוכל מהכנסת ה-24 ויוחל על כל אחד. בעיניי זה לא נורמטיבי שמי שיש לו כתבי אישום יתפקד כראש ממשלה".

לגבי חילוקי הדעות שקיימים בתוך המחנה בעניין ישיבה עם נתניהו אמר: "כחול לבן יודעת לקיים שיח פוליטי. אצלנו אין השתקה, יש דיון פתוח, יודעים לשבת בצוות ההנהגה ולבחור את האופציות – נדע לקבל את ההחלטות".