מוחים - גם מהבית: הערב (שבת) התקיימה הפגנה וירטואלית, שיועדה "לכול מי שהדמוקרטיה יקרה לליבו". בשידור החי של ההפגנה צפו כחצי מיליון אנשים. המחאה הייחודית, שהתקיים כמובן ללא קהל בגלל מגבלות משרד הבריאות, אורגנה על ידי קואליציית הארגונים למען הדמוקרטיה: תנועת דרכנו. התנועה לאיכות השלטון והברית הישראלית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

האירוע התקיים תחת הכותרת "מגנים ומגנות על הבית" והמארגנים ציינו כי הערב הם "נלחמים על הבית - מהבית". את האירוע הנחה ליאור אשכנזי. הנואמים: יובל דיסקין, לשעבר ראש השב"כ; אפרים הלוי, לשעבר ראש המוסד; אליקים רובינשטיין, שופט ומשנה לנשיאת בית המשפט העליון (בדימוס); לוסי אהריש, עיתונאית ואשת תקשורת; גילה אלמגור, שחקנית ואשת רוח; יאיא פינק, מנכ"ל תנועת דרכנו; אליעד שרגא, יו"ר התנועה לאיכות השלטון ואור-לי בר לב, פעילה חברתית. באירוע הופיעו האמנים דניאל סלומון ומאיה אברהם.

יובל דיסקין אמר בנאומו כי "הקרב הנוכחי על הדמוקרטיה, לא פחות חשוב ממלחמות העבר". ראש השב"כ לשעבר תקף בדבריו את הזנחת מערכת הבריאות: "כדי להשכיח את אותה הזנחה מתמשכת, אנו זוכים ערב ערב למנה גדושה של הופעות מגוחכות ומהלכות אימים של הנאשם. בינתיים בשל אותה הזנחה אנחנו בהסגר שלא ידוע מתי יהיה לו סוף, המשק כמעט משותק, ומספר המובטלים מגיע כבר למאות אלפים. כשבהנהגה הפלילי פוגש את הבריאותי העם מפסיד".

"אסור לקבל את מה שמתרחש לנגד עינינו"

דיסקין דיבר גם על משבר המנהיגות והצהיר: "אדם הנאשם בפלילים ובעבירות שיש עימן קלון לא יכול להיות לוחם או מפקד בשום זרוע ביטחונית. משום שזה לא עובר אפילו את הסף, ואין סיכוי שמישהו כזה היה יכול לפקד על לוחמים או לוחמות. אסור לנו לקבל את מה שמתרחש לנגד עינינו".

בהתייחסות לגנץ אמר: "הוא וחבריו רצים להקים ממשלת אחדות – חירום - קורונה, בראשה יעמוד ראשון אותו הנתניהו… זה מביש, זה אפילו מבזה! אני ועוד רבים אחרים שבחרו 'כחול לבן', אך ורק בתור הברירה הפחות גרועה, גילינו בימים האחרונים בעצב רב, שזו הייתה בחירה ממש גרועה. : אל תאפשרו לבנימין השני להמליך את בנימין הראשון שוב עלינו! מגיע לנו משהו אחר, גם אם המחיר הוא חלילה, עוד בחירות. משום שכל ממשלה שתקום עם הנאשם בראשה, היא ממשלה שתנציח את השחיתות, את הפילוג ואת השיסוי ההדדי אותם מוביל הנאשם".

"מגיעה לנו מנהיגות נקייה משחיתות, בעלת דוגמא אישית, האומרת לנו אמת ללא מורא", סיכם. "מגיע לנו פשוט עתיד טוב יותר! אנחנו נמשיך להיאבק על עתיד הדמוקרטיה בבית המשפט העליון, ניאבק בהפגנות וירטואליות וניאבק בהפגנות בשטח. נמשיך להיאבק בכל דרך חוקית ודמוקרטית, כי אסור לקחת את מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית כדבר מובן מאליו - אפילו לא לרגע אחד".

הפגנה וירטואלית
כך נראתה ההפגנה הוירטואלית

אליעד שרגא, יו"ר התנועה לאיכות השלטון, אמר: "המדינה ידעה משברים אבל מעולם, אבל מעולם, לא נפגע המשטר הדמוקרטי, שהוא נשמת אפה של המדינה הזאת. מעולם לא פגעו ברשות השופטת, וסגרו בצו לא חוקתי, באישון לילה, את בתי המשפט. מעולם גבירותי ורבותי, לא פגעו ברשות המחוקקת וניסו בצווים לא חוקתיים, להפסיק לחלוטין ולשתק את פעילות הכנסת. או לחליפין, בתרגילים שונים ומשונים, ניסו ועדיין מנסים לפגוע בתפקודה".

עוד הוסיף: "מעולם מעולם, הרשות המבצעת לא הייתה חזקה כל כך, לא היתה בלתי מרוסנת כל כך, בלתי מאוזנת, בלתי מבוקרת ובלתי מפוקחת. כל כך!! מעולם לא!! וזוהי הסכנה הקיומית האמיתית שלנו! הסכנה, שבחסות מצב ה'חרום' הנוכחי, הדמוקרטיה תמות מות נשיקה, תפרפר אך מעט, תגסוס, ותמות לה לאיטה.
ומחר בבוקר, מה יהיה כאן? אולי תהיה כאן מונרכיה, אולי תהיה כאן פלוטוקרטיה, אולי תאוקרטיה, אולי אוליגרכיה, ומן הסתם, אולי רק דיקטטורה... מי יודע? דבר אחד בטוח...ומה שבטוח הוא, שלא תהיה כאן דמוקרטיה".

אהריש: את החובות אנחנו נשלם, לא הפוליטיקאים

"אני מבקש מכולכם, כי תפקחו את העיניים ותבינו, כאשר הכנסת לא מתפקדת, כאשר הריבון לא מתפקד או מכח צווים, או מכח תרגילים פוליטיים, הדמוקרטיה מתה מיתת נשיקה!", הוסיף. "כאשר שלטון לא מוחלף מכח קביעת הבוחר בבחירות, הדמוקרטיה מתה עם חרחורי גסיסה קשים ומכוערים! כאשר יו"ר כנסת, אוחז בקרנות המזבח, מחלל את המקדש ומסרב לקום מכסאו, זוהי הפיכה שלטונית אנטי דמוקרטית! כך גם, כאשר יו"ר הכנסת, מסרב להקים את ועדות הכנסת, ומסרב שיהיה בהם פורום מלא ונאות, היכול לקבל החלטות. זוהי הפיכה שלטונית אנטי דמוקרטית. זהו סופה של מדינת ישראל, כמדינה יהודית ודמוקרטית".

הפגנה וירטואלית
לוסי אהריש נואמת בהפגנה

אשת התקשורת לוסי אהריש אמרה: "ימים לא פשוטים עוברים על כולנו, ימים של בדידות. של חוסר ודאות. ימים של דאגה משפחתית כלכלית וחברתית. זהו זמן חירום. זמן להבין שאחרי ההוירוס הזה יחלוף, אנחנו נקום ליום המחר. חלקינו בלי עבודה. חלקינו בלי פרנסה. חליקינו יקומו רעבים יותר מהיום. חלקינו יקומו ללא סבא וסבתא, אימא ואבא, כולנו נקום לחיים עצמם. נקום לחובות שיהיה עלינו לשלם. ואני מבטיחה לכם שאף אחד מהפוליטיקאים אבל אף אחד לא יתנדב לשלם לכם אותם. כי את החובות האלה אנחנו נצטרך לשלם".

אהריש הוסיפה: "יתכבדו נא הפוליטיקאים מכל קצוות הקשת הפוליטית ימין שמאל ומרכז, ללא הבדל דת גזע או מין ויתכנסו לעבוד בשבילנו. ולא בשביל עצמם ובשביל האינטרס והאגו האישי שלהם. תפסיקו לנגן על מיתרי הפחד שלנו ותתחילו לנגן על מה שמאחד אותנו. תשימו אותנו, תשימו את ילדיכם והנכדים שלכם בראש סדר העדיפויות שלכם ולא את עצמכם כי אם שכחתם, למענם אתם עובדים! ולמעננו נשלחתם לעבוד!". עוד הצהירה: "אני בוחרת לא לשתוק, כי אדם שותק, הוא אזרח שותק ומפוחד, ואזרח שותק ומפוחד הוא לא רלוונטי. ואני לא מוכנה להיות לא רלוונטית במדינה שלי, בבית שלי. בעתיד שלי. בעתיד שלנו".

מארגן ההפגנה ומנכ"ל תנועת דרכנו, יאיא פינק, נאם גם הוא: "דווקא בתקופה הזו בה אסורה עלינו התקהלות, יש מי שבוחר לנצל באופן ציני ובאישון הליל, את השבר הזה כדי לפגוע ביסודות עליהם הוקמה מדינתנו. חובה עלינו לשאול את עצמנו, כיצד למרות ההפרדה הפיזית זה מזה, אנו יכולים לשמור על חוזקנו כחברה ולהילחם יחד ברוח הרעה הזו. לצערי, בשנים האחרונות ענו עדים לגילויי הסתה וגזענות ושוכחים שהציווי הנפוץ ביותר בתורה, זה שמופיע 36 פעמים הוא: "זכור כי גרים הינו בארץ מצריים"  ו- "ואהבת את הגר". מי שאמר השבוע שחברי כנסת ערבים לא יכולים להיות יושבי ראש ועדות בכנסת, הוא זה ששכח מה זה להיות יהודי.