ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב (רביעי) כי עלה בידו להרכיב ממשלה - כך כתב במכתב ששלח ליו"ר הכנסת גנץ. הממשלה שתושבע מחר צפויה למנות 34 שרים מתוך קואליציה של 72 חברי כנסת, כשמפלגת ימינה תישאר באופוזיציה. מוקדם יותר פרסמנו במהדורה המרכזית כי נתניהו הציע לשרה רגב לשמש כשרת החוץ בחלק השני של הרוטציה.

קווי היסוד של הממשלה הבאה - המסמך המלא 

"מתכוון להציג בפני הכנסת ממשלת חילופים", כתב נתניהו במכתב ליו"ר הכנסת. "אבקש לכנס את הכנסת לישיבה לצורך כינון הממשלה". הכנסת תצביע על כינון הממשלה מחר בשעה עשר בערב. 

קווי היסוד של הממשלה הבאה: 

מדינת ישראל נקלעה יחד עם שאר העולם למשבר רפואי וכלכלי בממדים היסטוריים עקב התפשטות נגיף הקורונה ועל כן הוקמה ממשלת אחדות וחירום של פיוס לאומי אשר תפעל בתחומים הבאים:
א. ממשלת ישראל תקים קבינט חירום לטיפול בכל הסוגיות הנגזרות ממשבר הקורונה. קבינט זה יתכלל את כלל הפעולות הנדרשות הן בהיבט הכלכלי-חברתי והן בהיבט הרפואי.
ב. הממשלה החדשה תתרכז בשלב ראשון בפעולות הנדרשות למיגור המגיפה, כולל רכישת הציוד הנדרש, תיאום בין הגופים השונים וחיזוק מערכת הבריאות הציבורית בתקופת החירום ובכלל.
ג. הממשלה תוביל תוכנית ליציאה מהמשבר הכלכלי העמוק, תבנה ותאשר תקציב מדינה שיותאם לאתגרים שהציבה המגיפה. התוכנית תכלול מענים בסוגיות של תעסוקה, תמיכה למגזר העסקי, העצמאיים והמגזר השלישי.
ד. הממשלה תפרוש רשת ביטחון כלכלית-חברתית עבור כלל אזרחי המדינה ותגבש תוכניות ייעודיות לטיפול באוכלוסיות ממוקדות המצויות במצוקה כלכלית וחברתית קשה במיוחד.
ה. הממשלה תפעל להשגת היעדים הללו תוך חיזוק הכלכלה והאצת הצמיחה באמצעות הגברת פריון העבודה, עידוד ההשקעות, הסרת חסמים רגולטוריים ובירוקרטיים, קידום רפורמות להגברת התחרות ושמירה על מסגרות פיסקאליות.

בנוסף, ומתוך אמונה כי לעם היהודי זכות בלתי ניתנת לערעור למדינה ריבונית בארץ ישראל, מולדתו הלאומית וההיסטורית של העם היהודי, תטפל הממשלה גם בכלל הסוגיות הנוגעות לשלומה, לביטחונה ושגשוגה של ישראל. בין השאר בתחומים הבאים:

1. הממשלה תחזק את הביטחון הלאומי, תחתור לשלום, תבטיח את שלומם וביטחונם של אזרחי המדינה כולם, תפעל בנחישות לגדוע כל איום על מדינת ישראל ותושביה, ותחתור לשיפור מתמיד בתחושת הבטחון האישי של האזרח.
2. הממשלה תחתור לצמצום הפערים החברתיים בישראל ותפעל על מנת לייצר שוויון הזדמנויות לכל אזרח בישראל בלי קשר לעדה, למין ולמקום בו נולד.
3. הממשלה תפעל לחיזוק כלכלת מדינת ישראל, להגברת הפריון, לעידוד השקעה במשק הישראלי ולהגברת תחרות על מנת להאיץ את הצמיחה.
4. הממשלה תפעל באופן מהותי ומעשי כדי לגשר בין כל חלקי העם והמדינה ותפעל מתוך תפיסה של פיוס לאומי ולשם כך יוקם קבינט פיוס אשר ירכז את כלל הפעולות בתחום זה.
5. הממשלה תפעל כדי לשמור על צביונה היהודי והדמוקרטי של המדינה.
6. הממשלה תדאג כי מתוך זיקה למורשת ישראל ישמר אופיה היהודי של המדינה, וכן תכבד את הדתות והמסורות של בני הדתות השונות בהתאם לערכי מגילת העצמאות.
7. הממשלה תשים דגש על נושא העליה והקליטה ותפעל בנחרצות להגברת העליה מכל ארצות תבל ולקליטתם המוצלחת של העולים.
8. הממשלה תפעל לחיזוק הפריפריה, הנגב, הגליל וההתיישבות בכל חלקי הארץ.

9. הממשלה תפעל לקיום התנהלות, שיח ופעולות באופן ממלכתי, שומר חוק, מכבד ומאחד בין חלקי החברה הישראלית כולה, גם בעת אי הסכמה.

נתניהו הציע לרגב: תיק החוץ בחלק השני של הרוטציה

במסגרת ההצעה של נתניהו לרגב, היא תתחיל את הקדנציה כשרת התחבורה וכפיצוי תעבור לכהן כשרת החוץ בעוד שנה וחצי, זאת לאחר שבקשתה לשמש כשרת הביטחון נענתה בשלילה. אם הדבר יתממש, רגב תהיה האישה הראשונה שתכהן בתפקיד מאז ציפי לבני. רגב לא השיבה בשלילה להצעה. הליכוד: מסרבים להתייחס. במקביל, חתמו הליכוד וש"ס על הסכם קואליציוני.  

רגב ואוחנה נחשבים למקורבי נתניהו, אך ראש הממשלה היה מרוצה מתפקודו של אוחנה במשרד המשפטים ולכן מעוניין להשאיר את השר בתחומי מערכת אכיפת החוק. לקראת חלוקת התיקים לבכירי הליכוד, שרת התרבות רגב הוציאה מסר ברור לנתניהו והצהירה: "אם לא אקבל את התיק לביטחון הפנים אהיה ח"כית מן המניין". במקום המינוי שרצתה, נתניהו הציע לרגב את משרד התחבורה - תפקיד שלא השביע את רצונה.

נתניהו ורגב (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

בתוך כך, סבב חלוקת התיקים לבכירי הליכוד נמשך ואמש סוכם כי יולי אדלשטיין יחליף את יעקב ליצמן כשר הבריאות. אדלשטיין איים בעבר כי אם לא יקבל חזרה את תפקיד יו"ר הכנסת, יסכים לכהן רק כחבר כנסת מן השורה. אדלשטיין ישמש גם חבר בקבינט המדיני-ביטחוני.

כעבור כמה שעות, הציע נתניהו ליובל שטייניץ את תיק החינוך - ובכך כנראה חסם סופית את האפשרות שימינה תצטרף לקואליציה. במקביל, גנץ התפטר מתפקידו כיו"ר הכנסת וההשבעה תתקיים ככל הנראה בחמישי. השר יריב לוין, שהתפטר מהממשלה, יחליף את גנץ. בפגישה האחרונה בסבב הנוכחי, סוכם כי אופיר אקוניס יהיה השר לשיתוף פעולה אזורי.

ההחלטה על מינוי יריב לוין התקבלה בתום משאל בקרב הח"כים מהליכוד. "אני מודה לשר יריב לוין ולסיעת הליכוד שאישרה פה אחד את מינויו ליושב ראש הכנסת", הודיע נתניהו. "ההחלטה תובא לאישור הכנסת. יריב עשה עבודה מצויינת כשר התיירות ופעל למען הקמת הממשלה ואני מודה לו מעומק ליבי על הנאמנות והשותפות לאורך שנים, למען מדינת ישראל ולטובת הליכוד. בהצלחה יריב!".

ש"ס והליכוד חתמו על הסכם קואליציוני
נציגי ש"ס והליכוד חותמים על הסכם קואליציוני

במקביל, מתקרב סבב המינויים בכחול לבן לקראת השבעת הממשלה מחר. גנץ נפגש היום עם שורת חברי כנסת אך טרם הודיע להם איזה תפקיד הוא מייעד להם, והוא צפוי לעשות זאת רק כשיקבע סופית מועד השבעת הכנסת. כמה וכמה חברי כנסת ממפלגתו (גם כאלה בצמרת הרשימה) הודיעו לגנץ שאם לא יוצע להם תפקיד ביצועי הם יעדיפו לשמש כחברי כנסת מן המניין. בתוך כך, החליט גנץ להוסיף שר נוסף במשרד הביטחון, זאת בעקבות עומס העבודה שצפוי לו במילוי שלושת תפקידיו - ראש הממשלה החלופי, יו"ר כחול לבן ושר הביטחון. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות