מי שהיה מאזין לשיחת הטלפון בין עמיר פרץ לאורלי לוי-אבקסיס שהתקיימה אחרי חצות (בין שלישי לרביעי), כמה שעות אחרי ההודעה שטלטלה את גוש המרכז-שמאל, היה יכול לשמוע את הטונים הגבוהים שאליהם היא הגיעה. פרץ, שכלל לא ידע על כוונתה של לוי-אבקסיס להודיע שלא תתמוך בממשלת מיעוט, למד על זה מפוש שלנו ב-N12 שדיווח על כך לראשונה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

פרץ היה מאוכזב עד עמקי נשמתו, אבל לוי-אבקסיס מצדה הדגישה בדבריה שהיא עצמה מאוכזבת. לטענתה, היא הרגישה שפרץ לא עמד במילתו ולפיו החיבור עם מרצ הוא טכני בלבד והוא היה צריך לחדול אותו אחרי הבחירות. 

עם זאת, השניים לא שברו את הכלים, והם אמורים להיפגש בהמשך על מנת לנסות ליישר את ההדורים. 

נציין כי במקביל למגעים על ממשלת המיעוט שמובילים כחול לבן יחד עם הרשימה המשותפת, מתקיימים מגעים לא רשמיים לממשלת אחדות, אך גם הערב הסיכויים לכך אינם גבוהים. 

"אורלי לא הסתירה את עמדותיה ולא הפתיעה איש" 

מוקדם יותר סיפרו מקורבים ללוי-אבקסיס: "בניגוד גמור לפרסומים ולתדרוכים בתקשורת, כן הייתה שיחה בין אורלי לבין עמיר גם אתמול, בנוסף לשיחות אחרות שבהן היא הבהירה את עמדתה ללא כחל וסרק".

עוד הוסיף הגורם הבכיר המקורב כי "היה ידוע לכל שתהום מפרידה בין השקפת עולמה של אורלי בתחום המדיני והביטחוני לבין זו של מרצ". לדבריו, היא לא הסתירה זאת ואמרה זאת לאורך כל הדרך בקול רם - לפני הבחירות, במהלכן ולאחריהן.

"בפגישה שהתקיימה בין אורלי לבין עמיר מיד לאחר הבחירות היא שמה את הדברים על השולחן וכך גם בשיחות לאחר מכן, כך שלא הפתיעה איש", טוען המקורב. "מי שמתדרך אחרת פשוט לא אומר את האמת. כל טענה שהם מופתעים אינה אלא התעלמות במודע והיתממות".

יו"ר העבודה עמיר פרץ ויו"ר כחול לבן בני גנץ  (צילום: אלעד מלכה)
פרץ וגנץ בפגישתם | צילום: אלעד מלכה

עוד הדגיש הגורם: "ההתרפסות להקמת ממשלת מיעוט בכל מחיר שנשענת על המשותפת, ובכלל זה בל"ד, מנוגדת להשקפת עולמה של לוי-אבקסיס, וכן גם להשקפתם של רבים מתומכי כחול לבן והעבודה שמתנגדים לכך".

פרץ הבהיר: "לא אחבור לממשלה צרה בראשות נתניהו"  

בעקבות דבריה של לוי-אבקסיס, יו"ר העבודה עמיר פרץ קיים הבוקר (רביעי) פגישה עם יו"ר כחול לבן בני גנץ, שבסיומה הבהיר: "לא אחבור לממשלה צרה בראשות נתניהו". השניים סיכמו להמשיך במגעים להקמת ממשלה בראשות גנץ כדי להימנע ממערכת בחירות רביעית. 

בסיום הפגישה פרסם פרץ בחשבון הפייסבוק שלו: "אנחנו ממשיכים במאמצים להרכבת ממשלה חדשה במהירות האפשרית. פגשתי היום את יו"ר כחול לבן בני גנץ וסיכמנו על המשך השותפות האסטרטגית בנינו. חשוב לי להבהיר שלמרות ההתפתחויות אין בכוונתי לתת יד להקמת ממשלת ימין צרה בראשות נתניהו שנוגדת את תפיסת עולמי האידאולוגית".

פרץ הוסיף: "עוד לפני הבחירות הצגתי את הדרך היחידה להקים ממשלה ולהחליף את נתניהו ואת המדיניות של נתניהו ואנחנו מחויבים לדרך הזאת. רגעי ההכרעה מביאים עימם קשיים בכל המפלגות. אני עושה את כל הנדרש על מנת להתגבר עליהם ולהמשיך לפעול כדי להעניק לאזרחי ישראל את הממשלה עליה התחייבנו לפני הבחירות".

"יש בפנינו משימה לאומית גדולה - להחזיר את התקווה לישראל", המשיך יו"ר העבודה. "בעת הזאת, ישראל צריכה ממשלה חדשה, ממשלה שתביא לשינוי המדיניות בראשותו של גנץ. גם ברגעים פחות טובים, צריך להמשיך להאמין ולפעול וזה בדיוק מה שאעשה".