מתלכדים סביב החסינות: בליכוד מעריכים הבוקר (חמישי) שיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין למעשה כבר החליט בסוגיית החסינות. על פי גורמים במפלגה, אדלשטיין אמנם יערוך פגישות והתייעצויות בשביל הפרוטוקול, אך בסופו של דבר לא יאפשר את הקמת הוועדה ויימנע את המהלך בגופו. השר לוין תקף את כחול לבן: "הכנסת התפזרה, אין שום היגיון בביצוע מחטפים". השרה רגב טענה לרדיפה פקידותית: "כשהאכיפה הבררנית בולטת – החסינות מתבקשת".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

זכות הווטו של אדשלטיין להכריע אם יתקיימו דיון והצבעה על החסינות הוענקה לו בהחלטה שקיבלה הוועדה המסדרת, בהסכמת כחול לבן, שקבעה כי הצבעה בנושא תתקיים בהסכמת יו"ר הכנסת, ולאחר שזה התייעץ עם היועץ המשפטי של הכנסת.

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הבהיר הבוקר שוב בריאיון לקרן מרציאנו ואודי סגל בגלי צה"ל כי לא ייתן יד לחסינות: "חד וחלק - אנחנו בעד הקמת ועדת הכנסת שתדון בחסינות לנתניהו". לדבריו, "לא ניתן להתגלגל למערכת בחירות רביעית, אנחנו נכריע כך או אחרת. ברור היום שיש גוש שמאל עם גנץ בראשו, גוש משיחי חרדי עם נתניהו, וגוש של אנשים נורמליים שזאת ישראל ביתנו". השר יובל שטייניץ הגיב לדברי ליברמן ואמר: "אם קבעו מראש שידחו את הבקשה – זו הזמנה לפסילה של בג"ץ".

אביגדור ליברמן
"לא ניתן להתגלגל למערכת בחירות רביעית". ליברמן | צילום: יונתן זינדל פלאש 90

בתוך כך, בכירים בליכוד גיבו הבוקר את בקשתו של נתניהו לחסינות מפני העמדה לדין ותקפו את יריביו הפוליטיים. "לא הופתעתי מהבקשה", אמר השר יריב לוין. "ליברמן שם לעצמו מטרה להביא להפלת נתניהו כמעט בכל מחיר. נתניהו התלבט רבות לגבי החסינות. בסופו של דבר, כיוון שקיים חשש שאם לא הייתה מוגשת הבקשה, היו מונעים ממנו להתמודד לראשות הממשלה, הוחלט לבקש את החסינות בשלב הזה"

השר לוין התייחס לאפשרות שיו"ר הכנסת יאפשר את הקמת הוועדה שתדון בחסינותו של ראש הממשלה: "קשה לי להאמין שאדלשטיין לא יעשה מהלך שיהיה בבחינת תקדים. הכנסת הנוכחית התפזרה והניסיון להקים בה וועדות זה דבר חסר תקדים, בטח במצב שבו אין הסכמה. לא סתם מהרגע שהכנסת מתפזרת כל הפעולות שנעשות בה נעשות בהסכמה. אין שום היגיון בביצוע מחטפים. אני מקווה שהיועמ"ש יגיד את הדברים באופן ברור ויבהיר את המצב המשפטי.

 

מירי רגב
"כשהרדיפה צועקת, החסינות מתבקשת". רגב | צילום: Photo by Miriam AlsterFlash90

השרה מירי רגב תקפה בחשבון הטוויטר: "כשהאכיפה הבררנית בולטת וכשהרדיפה הפקידותית צועקת - החסינות מתבקשת. נתניהו הוביל את המדינה לעשור הטוב בתולדותיה, אני בטוחה שהעם יבחר בליכוד בראשות נתניהו ויתעלם ממפריחי הסיסמאות".

גם ח"כ מיקי זוהר תקף את הניסיונות להקמת ועדת הכנסת. "לקיים דיון בכנסת שפוזרה זה פשוט למנוע את רצון הציבור - כחול לבן רוצים להפיל את נתניהו בכל מחיר", אמר בריאיון לכאן רשת ב'. "אנחנו לא רוצים לאפשר לכנסת להפוך כלי שרת בידי פוליטיקאים בתקופת בחירות".

ח"כ אבי ניסנקורן דחה את הדברים על הסף: "אנחנו רוצים זמן רב להקים את ועדת הכנסת ויולי אדלשטיין מתנגד לכך. כשראש הממשלה מבקש חסינות צריך לכבד את הבקשה ולקיים דיון בעניין - הכנסת היא לא עיר מקלט".