המהלך שהוביל את יו"ר כחול לבן לרשום עצמו כמועמד ליושב ראש הכנסת הפך לרשמי, והביא לפירוק מפלגת כחול לבן שרצה ביחד בשלוש הבחירות האחרונות. צילום מסך מקבוצת וואטסאפ של המפלגה מתעד את הרגעים שבהם עוזבים חלק מחברי הכנסת של יש עתיד שהתנגדו נחרצות למהלך של גנץ, ובהם גם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד שאמר לאנשיו במפלגה: "בני החליט לפרק את כחול לבן כדי לזחול לממשלה של ביבי. אין דרך להבין את זה". יעלון ולפיד הגישו רשמית בקשה לפיצול של "יש עתיד" ו"תל"ם" מ"חוסן לישראל" - וינסו לשמור על השם כחול לבן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"חברים יקרים מחוסן, שאו ברכה", כתב ח"כ מיקי לוי בקבוצת הוואטסאפ המשותפת של כחול לבן. "אני עוזב את הקבוצה. מאחל לכם בריאות".  מייד אחרי שכתב את זה, עזב לפיד את הקבוצה. גם חבר הכנסת יואל רזבוזוב עזב את הקבוצה, ורגעי לפני כן כתב: "בהצלחה!".

גם בועז טופורובסקי כתב בקבוצה: "אם הייתם יודעים איך סמוטריץ' רוקד כאן לידי במתחם המבודדים..." ובתגובה כתב חבר הכנסת מיקי לוי: "סמוטריץ מתאים להם. כפפה ליד".

יאיר לפיד עוזב את קבוצת הווטסאפ של כחול לבן (צילום: צילום מסך)
יאיר לפיד עוזב את קבוצת הווטסאפ של כחול לבן | צילום: צילום מסך

חבר הכנסת מאיר כהן, שהיה אמור להירשם כמועמד ליו"ר הכנסת לפי מהלך שתוכנן במפלגת כחול לבן, פרסם גם הוא תגובה להתרחשויות האחרונות. "היום לצערי הגדול בני גנץ וביבי נתניהו הצליחו לפרק את כחול לבן", פתח כהן.  "עמלתם שנה שלמה, ביום ובלילה, בחורף ובקיץ. רצתם מרחוב לרחוב, מבית לבית חדורי אמונה שהגיע הזמן לשנות את הפוליטיקה הישראלית".

ההודעה על פיצול יש עתיד ותל"ם מחוסן לישראל
הבקשה הרשמית על פיצול יש עתיד ותל"ם מחוסן לישראל

"לא עוד פילוג, לא עוד שיסוי ומעל לכל לשמור על פוליטיקה נקייה - בלי בוגדים ובלי מזגזגים" המשיך כהן. "אנחנו לא התנגדו לאחדות בטח לא בשעה שכזאת, אבל חשבנו שיש בראש ובראשונה להתעקש על הדמוקרטיה, על ערבות הדדית ועל ניקיון כפיים. כל אלה נדרסו היום ברגל גסה על ידי מי שאצה להם הדרך. היה אפשר אחרת".

זמן קצר לאחר שגנץ חתם על המתווה לפיו הוא עצמו יכהן כיו"ר הכנסת, יעלון ולפיד הגישו בקשה להתפצל מסיעתו, ולפרק את כחול לבן באופן רשמי. יעלון ולפיד צפויים לבקש לשמור לעצמם את השם "כחול לבן", ולפי הפיצול המסתמן, 15 חברי הכנסת של סיעת "חוסן לישראל" יצטרפו לקואליציה עם גנץ, ואילו 18 חברי הכנסת הנותרים מסיעות יש עתיד ותל"ם (4 מתל"ם ו-15 מיש עתיד) צפויים להוות המפלגה הגדולה באופוזיציה. במצב כזה חבר הכנסת יאיר לפיד צפוי לכהן כיו"ר האופוזיציה. עם זאת, נראה שחברי הכנסת יועז הנדל וצביקה האוזר ממפלגת תל"ם צפויים לתמוך בקואליציה ומעמדם בתל"ם כרגע לא ברור.