דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רודינה אמר היום בשיחה עם כתבים ישראליים כי אם ישראל תסכים להקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים, הרשות הפלסטינית תהיה מוכנה לחתום על הסכם תוך שבועיים. "אנחנו מתמודדים עם ממשלה ישראלית שהורסת כל סיכוי לשלום שיימשך לנצח. הממשל האמריקני דוחף את ישראל והפלסטינים לקונפליקט תמידי", כך דוברו של יו"ר הרשות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בנוגע לבחירות שיתקיימו בארץ בעוד כשבועיים אמר אבו רודינה: "אנחנו לא מתערבים בבחירות בישראל. אנחנו רוצים פרטנר שרוצה לשלום. רוצים איש כמו פרס ורבין שיישב למו"מ".

בעקבות פרסום תכנית "המאה" של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, איים יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן כי ינתק את הקשרים הביטחוניים הקיימים בימים אלו בין הרשות לגורמים הביטחוניים הישראליים. "הקשרים הביטחוניים נמשכים אבל הם לא יימשכו לנצח. אני רוצה שהעם הישראלי יבין שאנחנו עוצרים ונלחמים בטרור", סיפר אבו רודינה לכתבים.

הפרת סדר בחברון (צילום: וויסאם השלמון, פלאש/90 )
הפרות סדר בחברון בעקבות פרסום תוכנית טראמפ | צילום: וויסאם השלמון, פלאש/90

עוד אמר אבו רודינה: "הסכסוך לא ייפתר על ידי עסקה שמובאת על ידי האמריקנים אלא על ידי מו"מ בין ישראל לפלסטינים. אנחנו בנקודת מפנה: האם ישראל בוחרת בשלום או בסכסוך מתמשך? הנשיא שלנו רוצה שלום. אחרי אבו מאזן יהיה קשה למצוא מנהיג שיהיה מוכן לחתום על התנאים האמריקניים".

בפגישה נכח גם אליאס זננירי, סגן ראש הוועדה לאינטראקציה עם ישראל והעלה חשש בעקבות פרסום תוכנית טראמפ: "יש עדיין פרטנר פלסטיני אבל בערבון מוגבל, אי אפשר לדעת מה יקרה בהמשך". זננירי הוסיף :"המצב לא מאפשר דו-שיח, לא עם הממשל של טראמפ ולא עם ממשלת ישראל הנוכחית כי היא ממשלת מעבר. כך מבחינתנו בנוגע לאמריקנים כל עוד הם לא יתקנו חלק מהעוול שהם גרמו לנו. ישראל צריכה לשאת באחריות על כל מה שיתרחש. אנחנו מנסים להאריך את הפתיל ולמנוע פיצוץ אבל זה מתחיל להיות בלתי אפשרי".

"עם נתניהו אין שום סיכוי להגיע להסכם שלום, עם גנץ אנחנו לא יודעים"

כמו כן אמר אשרף אל עג'רמי, בכיר ברשות הפלסטינית שגם כן נכח בשיחה, כי התוכנית שהוצעה על ידי הממשל האמריקני היא "הזויה". "התוכנית יצרה מידת אכזבה שאני לא ראיתי כמותה בכל חיי", סיפר אל עג'רמי. "יש גם קונצנזוס שכל העם הפלסטיני, כולל כל הפלגים והסקטורים, מסרב לתכנית האמריקנית. אנשים עדיין מחכים לראות מה יהיה בבחירות והאם יהיה סיפוח. אם יהיה סיפוח נצטרך לקבל החלטות חד משמעיות בנוגע לקשר עם ישראל: התיאום הביטחוני. ההפסד הלאומי שלנו גדול".

אל עג'רמי, שכיהן גם כשר לענייני אסירים ברשות הפלסטינית הצהיר בנוגע לבחירות: "עם נתניהו אין שום סיכוי להגיע להסכם שלום, עם גנץ אנחנו לא יודעים. אנחנו לא רוצים להתערב בבחירות ולהיות כלי בידי נתניהו בקמפיין".