דריכות לקראת פרסום תוכנית טראמפ לשלום במזרח התיכון: על רקע ההצהרה המתקרבת של הנשיא טראמפ וראש הממשלה הערב (שלישי ב-19:00, שעון ישראל) בבית הלבן - ברצועת עזה קוראים לערביי ישראל להצטרף למחאה. "אנחנו עם פלסטיני אחד, אנו בעלי הזכות ובעלי הבית בהחלטה. אנחנו גם חלק מהעם הערבי", נכתב בהודעה שפורסמה ברצועה. במקביל, חברי הכנסת של הרשימה המשותפת יוצאים בחריפות נגד המהלך.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

יו"ר המשותפת, איימן עודה ממפלגת חד"ש, אמר בריאיון למהדורה ראשונה הערב: "תכנית המאה היא חיסול ממוקד לפתרון שתי המדינות". ד"ר יוסף ג'בארין, גם הוא מחד"ש, מסר: "העם הפלסטיני לא יסכים לפחות ממדינה פלסטינית שבירתה ירושלים. טראמפ הוא יו"ר הליכוד, סניף הבית הלבן" .

בהודעה שפורסמה היום ברצועת עזה, שמטרתה לגייס את ערביי ישראל למחאה נגד תוכנית השלום שעליה עמל ממשל טראמפ במשך יותר מ-3 שנים, נכתב כי יש "קונצנזוס פלסטיני" ו"מסר ברור" שהיא לא תצא אל הפועל. ההודעה גם קוראת לנצל את אותו קונצנזוס כביכול, כדי לחבר את הפלגים הפלסטיניים - כולל חמאס ופת"ח – לקריאה אחת משותפת למפלגות הערביות בכנסת ישראל ולוועדות העממיות והרשויות המקומיות, שיתנגדו כולם באופן נחרץ למהלך המתוכנן בוושינגטון.

"אנחנו עם פלסטיני אחד, אנו בעלי הזכות ובעלי הבית בהחלטה. אנחנו גם חלק מהעם הערבי, אותו עם שגם הוא מעביר מסר אחיד ובולט נגד הציוניים והאמריקנים, נתכנס בקרוב ונכריז על התגובה שתהיה לפי ההצהרה של טראמפ. אנחנו קוראים לכולם לקיים הפגנות ופעילויות עממיות ביישובים הערביים בצפון, בגליל, במשולש ובדרום", נכתב בפנייה לערביי ישראל.

 

ברקע הדברים, התראיין ח"כ איימן עודה במהדורה ראשונה ואמר: "תכנית המאה היא חיסול ממוקד לפתרון שתי המדינות, בסופו של דבר יש פה שני עמים והם יישארו שני עמים והם צריכים לדעת לחיות ביחד, מי שיפתור את הבעיה הזו הם שני העמים ומנהיגי שני העמים – ולא מי שעושה דיל לעצמו".

"הדבר החשוב הוא איך שני העמים ומנהיגיהם פה בארץ הזו יגיעו לעמק השווה - ולא טראמפ המושחת עם נתניהו המושחת שיושבים בבית הלבן ומחליטים עבור האנשים פה במדינת ישראל". לדבריו, התוכנית של טראמפ נדונה לכישלון כפי שקרה ליוזמות קודמות להשכנת שלום במזרח התיכון, זאת משום שהיא לא מעוניינת בפתרון שתי מדינות לשני עמים. "גם הדין הבינלאומי וגם כל מדינות העולם - למעט ממשל טראמפ וממשלת נתניהו - דורשים כולם פתרון על בסיס שתי מדינות לשני עמים". ‎