לשכת ראש הממשלה פרסמה היום (שלישי) הודעה לפיה היא "דוחה על הסף את הטענות של ח"כ גנץ ואשכנזי", שהעבירו ביקורת על אימוץ התקנות לשעת חירום, שמאפשרות להסתייע בכלים הדיגיטליים של השב"כ כדי להילחם במגפת הקורונה. "המגפה מתפשטת בקצב עצום, עיכוב אפילו של שעה אחת בשימוש בכלים הללו יכול להביא למותם של ישראלים רבים מאוד, כפי שקורה עם מותם של אלפים באיטליה ובמקומות אחרים בעולם", נכתב. בתוך כך - נתניהו ביקש מראש המל"ל לתדרך את גנץ בנושא הקורונה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על רקע הדיווחים על התחממות במגעים בין נתניהו לגנץ - ראש הממשלה ביקש מראש המל"ל, מאיר בן שבת, לתדרך את גנץ בנושא הקורונה. השניים נפגשו הבוקר יחד עם מנכ"ל משרד הבריאות, בר סימן טוב.

מוקדם יותר פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעה ובה הסבר לקבלת ההחלטה ללר דיון בוועדת חוץ וביטחון: "לאחר שהדיון בוועדה התמהמה ויכול היה להימשך ימים רבים, פעל רה"מ נתניהו במהירות, יחד עם משרד הבריאות והיועץ המשפטי לממשלה, כדי לאפשר שימוש מיידי בכלים הדיגיטליים שיכולים להאט את התפשטות המגפה בישראל ולהציל ממוות אזרחים רבים".

"ההחלטה נוסחה על ידי היועץ המשפטי ומשרד הבריאות ואושרה פה אחד בממשלה", נכתב. "ההחלטה תקפה ל-14 יום, ובזמן הזה ועדת חוץ וביטחון תוכל להעיר את הערותיה ביחס לשימוש בכלי".

מוקדם יותר פרסם היועמ"ש, אביחי מנדלבליט, הודעה ובה הבהיר כי "מטרת התקנות היא הצלת חיים - פשוטו כמשמעו". מנדלבליט הוסיף כי המהלכים תואמו עם משרד היועמ"ש לאורך כל הדרך, פירט את המגבלות על השימוש באמצעים הללו והסביר מדוע הדבר לא אושר תחילה בוועדת חוץ וביטחון כנדרש.

עם זאת, יו"ר ועדת חוץ וביטחון הביע ביקורת על המהלך וטען כי מדובר ב"מחטף", וכך גם יו"ר כחול לבן בני גנץ שכתב בחשבון הטוויטר שלו: "כחול לבן תעמוד על כך שוועדת החוץ והביטחון כמו גם ועדה מיוחדת לנושא הקורונה, ועדת הכספים וועדות נוספות, יוקמו כבר היום בכדי לפקח על התהליכים ולאשר תקנות נדרשות לעת הזו".

בנט משיק את "מבצע סבתא"

בתוך כך, שר הביטחון נפתלי בנט הופיע היום במלון דן פנורמה בתל אביב, לקראת הפיכתו למלונית המיועדת לחולי קורונה. בנט הסביר את המשימות העומדות בפני פיקוד העורף, שיפעיל את המלון: "הגדרתי למפקד פיקוד העורף שתי משימות - שיהיה פה בידוד אמיתי ושתהיה פה חוויה מאוד נעימה. כל האורחים הם נשאי קורונה לא יכולים להדביק אחד את השני עוד פעם - אז הם בהחלט יכולים לקיים פה פעילות חברתית".

נפתלי בנט במלון דן פנורמה
בנט מכריז על "מבצע סבתא"

עוד הגדיר שר הביטחון כי מדובר ב"מבצע סבתא": "המידע המצטבר בעולם מלמד אותנו בצורה מובהקת שהדבר המסוכן ביותר זה החיבור בין הנכד לסבא ולסבתא שלו. האחריות של כולנו זה לחבק ולעטוף את סבא וסבתא באהבה, בטלפונים ולהביא להם אוכל לדירה - אבל אנחנו לא מתקרבים אליהם, כי אז אנחנו נסכן אותם ממשית".

"יש המון המון צעירים שנושאים את הנגיף ולא יודעים מזה", המשיך בנט. "יעברו 5 שבועות והם לא ירגישו דבר. סביר להניח שיש ביניכם כרגע שנושאים את הנגיף. אחוזי התמותה בקרב צעירים נמוכים מאוד".