"הדחת יו"ר הכנסת תחסל את ממשלת האחדות": על רקע העתירה של כחול לבן בדרישה לכנס את ועדות הכנסת והדיון המכריע שצפוי להתקיים היום בבג"ץ, מפלגת הליכוד מסרה היום (ראשון) כי במידה וכחול לבן תביא להדחתו של יו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין, המגעים לממשלת אחדות ייפסקו מיד, ולטענתם - "כחול לבן יהיו אחראים לתוצאות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הדחת יושב ראש הכנסת תחסל את ממשלת האחדות ותביא בהכרח לבחירות רביעיות. זה יהיה צעד של חוסר אחריות מזעזע בזמן מגיפת הקורונה העולמית, שלא הייתה כמותה במאה השנים האחרונות" נמסר מהליכוד.

יולי אדלשטיין
יואל (יולי) אדלשטיין | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות

במפלגה טענו כי אזרחי ישראל אינם מעוניינים שיתעסקו בהדחות, אלא באיחוד כוחות, והוסיפו: "הצעת האחדות המוסכמת עם 'כחול לבן' קובעת שראש הממשלה נתניהו יכהן שנה וחצי ולאחריו יכהן בני גנץ". במפלגה אמרו כי לפי הצעתם, בזמן שנתניהו יכהן כראש ממשלה, תפקיד יו״ר הכנסת ותפקיד שר האוצר, יהיו בידי הליכוד, ואילו תפקידי החוץ והביטחון יהיו בידי כחול לבן. לאחר מכן, בתקופת כהונתו של בני גנץ כראש ממשלה, התפקידים יתחלפו. 

בליכוד טוענים כי ההסכם נקבע כדי לאפשר לראש הממשלה המכהן להעביר חקיקה ותקציב בכנסת, כדי לנהל את ענייני האוצר והכלכלה - "דבר שהוא חיוני שבעתיים בזמן של מגיפה עולמית ומשבר כלכלי חסרי תקדים".

יאיר לפיד
"מתעקש על הדחת יו״ר הכנסת כדי לסכל את ממשלת האחדות" | צילום: גיל יערי, פלאש 90

עוד טענו בליכוד כי הסיבה האמתית שיאיר לפיד מתעקש על הדחת אדלשטיין היא כדי "לסכל את ממשלת האחדות וכדי להעביר בכנסת חוקים אנטי דמוקרטיים נוסח אירן".

"חוקי איראן אלה ימנעו מראש הממשלה נתניהו לכהן כראש הממשלה ולהתמודד בבחירות ישירות לראשות הממשלה, שלפיד מתכנן לקיים כבר בקדנציה הזאת בזמן המשבר. זה לא יאומן. בשום דמוקרטיה אין חוקים כאלה", מסרו בליכוד, וטענו בנוסף כי: "צעדים אלה יביאו לזעם ציבורי עצום ולריסוק הדמוקרטיה הישראלית, דווקא בעת שאנו חייבים להתאחד למען הצלת חייהם של אזרחי ישראל".

אביחי מנדלבליט
קרא להקים במהרה את ועדות הכנסת | צילום: פלאש 90

תגובת הליכוד מגיעה אחרי שהבוקר פורסם כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט קרא להקים במהרה את ועדות הכנסת, והסביר כי משבר הקורונה וההנחיות שפורסמו לא ציבור לא מונעות את דיוני הכנסת ואת דיוניהן של ועדות הכנסת. את עמדתו העביר מנדלבליט במכתב תגובה לעתירה שהוגשה לבג"ץ, לקראת הדיון שיתקיים היום בשעה 16:00.

תגובת מפלגת כחול לבן: "הניסיון של הליכוד להציב אולטימטומים ולפגוע בדמוקרטיה מראה שנתניהו רוצה לגרור את ישראל לבחירות רביעיות גם בשיאו של משבר שמחייב את כולנו לפעול למען אזרחי ישראל בממשלה ובכנסת.
מקום המדינה, יו"ר כנסת נבחר תמיד על ידי רוב חברי הכנסת - וכך יהיה גם הפעם".