גנץ ושותפיו מגבירים את המאמצים להקמת ממשלה: הערב (שלישי) נפגשו ראשי כחול לבן עם אביגדור ליברמן. בעוד בעבר נפגש יו"ר ישראל ביתנו רק עם גנץ, הערב פגש את רביעיית ראשי המפלגה המכונים "הקוקפיט": גנץ, יאיר לפיד, משה יעלון וגבי אשכנזי. עם זאת, בישראל ביתנו פנו גם לליכוד - והציגו בפניהם רשימת דרישות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתום הפגישה נמסר מדוברות שתי המפלגות: "הפגישה הייתה טובה ועניינית מתוך כוונה להקים ממשלה ולמנוע בחירות רביעיות". ליברמן יקיים מחר מסיבת עיתונאים בצהריים בתום ישיבת הסיעה במלון נווה אילן. מחר ייפגשו שני נציגים של כחול לבן עם צמרת הרשימה המשותפת, ולראשונה גם עם יו"ר בל"ד מטאנס שחאדה.

 

 

ליברמן מקיים מגעים לא רק עם גנץ: יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ עודד פורר, פנה לשרים יריב לוין וזאב אלקין מהליכוד עם רשימת תנאי הסף להצטרפות הסיעה לקואליציה הבאה. מהמפלגה נמסר כי "התנאים, שפורסמו בשבוע שעבר, זהים לחלוטין לתנאים שהציבה ישראל ביתנו במשא ומתן לכנסת ה-21 וה-22, ולהם לא ניתנה התייחסות מהליכוד עד היום".

התנאים של ישראל ביתנו הם: 1. קביעת רף הכנסה מינימאלית לגימלאי בגובה של 70% משכר המינימום; 2. העברת סמכויות להפעלת תחבורה ציבורית ופתיתת עסקים בשבת מהשלטון המרכזי לשלטון המקומי; 3. העברה בקריאה שנייה ושלישית את חוק הגיוס בנוסח שאושר בקריאה ראשונה בכנסת ה-20; 4. חוק למתן אפשרות לנישואים אזרחיים; 5. מתן הרשאות לרבני ערים להקים בתי דין לגיור.

פלאש 90, יונתן זינדל (צילום: פלאש 90, יונתן זינדל, חדשות)
ליברמן הציג רשימת דרישות גם לליכוד | צילום: פלאש 90, יונתן זינדל, חדשות

מחר  נציגי כחול לבן יפגשו את ראשי הרשימה המשותפת, במסגרת הניסיונות לקבל את תמיכת המפלגה בהקמת ממשלת מיעוט. יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה לא ישתתף בפגישה, אך יו"ר בל"ד מטאנס שחאדה יהיה מעורב במגעים - לאחר שנותר מחוץ לשיחה עם גנץ שלשום.

את מפלגתו של בני גנץ ייצגו יו"ר הסיעה ח"כ אבי ניסנקורן וח"כ עפר שלח. מצד הרשימה המשותפת ישתתפו בפגישה, שתתקיים ב-11:30: אחמד טיבי (תע"ל), מנסור עבאס (רע"ם), עאידה תומא (חד"ש - מפלגתו של עודה) ומטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד.

מס' 2 בכחול לבן, יאיר לפיד, התייחס הבוקר לאפשרויות העומדות בפני מפלגתו כחול לבן להקמת ממשלה. בפוסט שפרסם בפייסבוק כתב כי מולם עומדות שתי אפשרויות "קשות ואחת לא קיימת" - סבב בחירות נוסף, ממשלה צרה וממשלת אחדות.

"אני מודה מראש, זו לא הממשלה שרצינו", הוסיף. "מצד שני, זה עדיף בהרבה על השיתוק הנוכחי. ממשלה כזו תוכל לעשות תקציב, משרדי הממשלה יחזרו לעבוד, ועדות הכנסת יפתחו, נטפל בעסקים הקטנים, נמנע פיטורים המוניים במשק. זו הברירה העומדת בפנינו. הייתי שמח אם היו עוד אפשרויות, אבל אין. מה עלינו לעשות? מה שטוב למדינת ישראל".