"בוא ניפגש עכשיו ונקים ממשלה עוד היום" - כך כתב היום (שלישי) ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ליו"ר כחול לבן בני גנץ בציוץ בחשבון הטוויטר שלו. "זו שעת מבחן למנהיגות ואחריות לאומית. אזרחי ישראל זקוקים לממשלת אחדות שתפעל להצלת חייהם ופרנסתם". כשעה לאחר שפורסם הציוץ נשלחה לגנץ הזמנה רשמית לפגישה מלשכתו של נתניהו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בציוץ שפרסם נתניהו הדגיש: "שנינו יודעים שהפערים בינינו קטנים ושניתן להתגבר עליהם". המסר נכתב יממה לפני ההצבעה הצפויה על החלפת יו"ר הכנסת אדלשטיין, שאותה הגדיר נתניהו כמהלך שימנע הקמת ממשלת אחדות.

 כמה שעות לאחר הפנייה הפומבית של נתניהו לגנץ, השיב יו"ר כחול לבן: "נתניהו, הפערים ביננו מהותיים. אני נאבק על חובת הפעלתה של הדמוקרטיה הישראלית, ואני מקווה שתצטרף אליי במאמצים האלו. וחשוב מכך – עליך לומר באופן ברור לעם ישראל שאת פסיקות בית המשפט ממלאים ושבישראל לא תהיה אנרכיה".

"אסור שבשם משבר הקורונה שמחייב טיפול מעמיק – רפואי, חברתי וכלכלי, תירמס הדמוקרטיה הישראלית", הוסיף גנץ, "לא במשמרת שלי".

במוצאי שבת התייצב ראש הממשלה באולפן "חדשות סוף השבוע" - וחשף את ההצעה לגנץ. ברגע נדיר, נתניהו פנה למצלמה וקרא לגנץ להצטרף לממשלת אחדות. נתניהו התחייב לפנות את כיסא ראש הממשלה בתום תקופת כהונתו ברוטציה, כלומר בעוד 18 חודשים ובתום שנה וחצי בתפקיד. "האזרחים מצפים שנשב יחד כדי להציל את המדינה מהמשבר הגדול", אמר. "צריך לצאת מהפוליטיקה הקטנה, מהעסקנות. בואו ותצטרפו עכשיו, השעה קוראת לנו".

עוד טען בריאיון: "יש בינינו הסכם סגור, זה דובר בהודעות. למעשה כל הפרטים סגורים. ההצעה היא ממשלה שוויונית של חצי-חצי. אני והוא נכהן כראשי ממשלה ברוטציה, בחלוקה של שנה וחצי. כך יהיו גם מספר השרים. שר המשפטים ייקבע בהסכמה מבחוץ או שר וסגן שר שיתחלפו". נתניהו אף פנה למצלמה במהלך הריאיון וקרא לבני גנץ להצטרף לממשלת אחדות. נתניהו התחייב מול המצלמות: "אפנה את כיסא ראש הממשלה בתום התקופה המוגדרת לרוטציה".

נתניהו המשיך: "דיברנו על 4 תפקידים מרכזיים. הם ביקשו את החוץ והביטחון ושאנחנו נקבל את האוצר ויו"ר הכנסת. הם אמרו את זה כי ברור שראש ממשלה מכהן צריך יו"ר כנסת וצריך גם שר אוצר. אח"כ הם יתחלפו. אין לי מושג למה קשה להם לחתום".

אתמול הבהירו בליכוד כי אם אדלשטיין יודח מתפקיד יו"ר הכנסת, המגעים ייפסקו. "הדחת יושב ראש הכנסת תחסל את ממשלת האחדות ותביא בהכרח לבחירות רביעיות", נמסר. "זה יהיה צעד של חוסר אחריות מזעזע בזמן מגיפת הקורונה העולמית, שלא הייתה כמותה במאה השנים האחרונות". עוד טענו במפלגתו של נתניהו: "כחול לבן יהיו אחראים לתוצאות".