על רקע בקשת החסינות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר התיירות וחבר הכנסת מטעם מפלגת הליכוד, יריב לוין, התראיין היום (שני) לרזי ברקאי בתוכנית "מה בוער", בגלצ. לוין אמר כי "לא תוטל משמעת קואליציונית בהצבעה על החסינות. ההליך מחייב את הח"כים לגבש החלטה באופן אישי".

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כשברקאי אמר כי אין שום נימוקים משפטיים למנוע מהכנסת להקים ועדה שתדון בהסרת חסינותו של רה"מ, לוין ענה כי "הניסין להקים ועדות, אחרי שהכנסת התפזרה, כדי לנסות לקבל החלטה תוך כדי מערכת הבחירות זה דבר לא מקובל. "המינוי של השרים הוא דבר שנכפה על רה"מ כתוצאה מכך שנקבע שהוא חייב למסור את התיקים שהוא החזיק, אחרת הוא לא היה מבצע את המינויים".

לוין תקף את "כחול לבן" ואמר כי לטענתו החשש שלהם מכך שהציבור יביע אמון בנתניהו בבחירות הקרובות  – "הוא חשש מובן, כי מי שמסתכל על ההישגים שלנו בעשור הכי טוב בתולדות המדינה באמת חושב שהסיכוי גדול".

אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כשהשר נשאל האם במידה ונתניהו יצליח להרכיב קואליציה - תבוא מיד לאחר מכן דרישה לחתום על חסינות, הוא ענה כי מדובר בהליך שיפוטי: "ולכן חברי הנכנסת נדרשים לא לקבוע את עמדתם מראש אלא לנסות לשמוע את הדברים". לגביי האפשרות של הטלת משמעת קואליציונית על חברי הקואליציה מיד לאחר הבחירות הוא הוסיף כי: "אסור להטיל משמעת קואליציונית כזאת".

לוין הוסיף כי הכרזתו של יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, שאמר כי לא יאפשר את מתן החסינות - "היא על פניו דבר העומד בניגוד מוחלט לאופן שבו הליך כזה צריך להתקיים". לוין אמר כי הוא לא זוכר שליברמן "הגיש הצעות לתיקון חוק החסינות וביטולו".

יולי אדלשטיין
יולי אדלשטיין | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90לוין אמר מגנה את דבריו של יאיר לפיד, על יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין וטען כי: "לפיד אמר הבוקר דברים מקוממים וחסרי תקדים, ממש איומים על יו"ר הכנסת: 'אם אתה תפעיל את שיקול דעתך ותקבל החלטה שלא מוצאת חן בעייני מישהו - אז אנחנו נפעל נגדך'". לסיום הוסיף כי "אדלשטיין לאורך כל שהנים הוכיח כי הוא נוהג בצורה עניינית וממלכתית ואני רוצה להאמין שכך יהיה גם הפעם".

אתמול פרסם  אייל ינון, היועץ המשפטי של הכנסת, את חוות דעתו בנוגע לבקשת החסינות של נתניהו וקבע כי אין מניעה לדון בבקשה - כבר בכנסת הנוכחית. בעקבות הפרסום סיעת כחול לבן הודיעה שיו"ר הוועדה המסדרת, חבר הכנסת אבי ניסנקורן ימסור מכתב ובו תמיכה של ראשי סיעות המייצגים 65 חברי כנסת בהקמת ועדת הכנסת וקיום דיון בבקשת החסינות של נתניהו. הפגישה בין השניים הסתיימה ללא תוצאות.