יו"ר כחול לבן בני גנץ התייצב הערב (רביעי) בכפר המכביה והוא השיב לדבריו של נתניהו ולהצהרתו כי בכוונתו לבקש מהכנסת חסינות. "זהו יום קשה למדינת ישראל ויום עצוב גם לי אמר גנץ. "מעולם לא תיארתי לעצמי שנגיע ליופ שבו ראש ממשלת ישראל ימנע מלהתייצב בפני מערכת החוק והמשפט".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"לראש ממשלה לא אכפת מעתיד מדינת ישראל אלא אך ורק מעצמו והיום ברור על מה אנחנו נאבקים - נתניהו יודע שהוא אשם", פתח גנץ את דבריו. "מי שחושב שלא יהיה כלום כי אין כלום - לא מפחד לעמוד למשפט. ולכן או שתהיה פה ממשלת חסינות קיצונית או שתהיה פה ממשלת אחדות ממלכתית".

גנץ המשיך בנאומו החריף נגד ראש הממשלה ואמר: "או שחסינות לפני הכל, או שאזרחי ישראל לפני הכל. או ממלכת נתניהו או מדינת ישראל. או שינצח האינטרס של נתניהו או שינצחו האינטרסים הלאומיים. אסור להקטין את מה שראינו הערב לנגד עינינו. המהלך שקרה הערב אינו עניין שאפשר לעבור עליה לסדר היום".

"כחול לבן בראשותי תעשה הכל מבחינה חוקית ותפעל להקמת ועדה על מנת למנוע חסינות לנאשם בפלילים", המשיך. "נתניהו חשוד ומואשם בלקיחת שוחד ואשם בגרירת מדינת ישראל ואזרחיה כבני ערובה של המאבק המשפטי שלו. הוא גרר אותנו כבר 3 פעמים בשנה למערכת בחירות שעלו מיליארדי שקלים, כסף שיכול היה ללכת לבתי החולים הקורסים, לניצולי שואה ולחינוך ילדינו הולך לעוד מערכת בחירות ועוד מערכת בחירות".

יו"ר כחול לבן טען במהלך נאומו כי לחסינות יש הגיון במקרים מסוימים אך הדגיש כי לדעתו זה לא המקרה. "חסינות שכזו היא שחיתות. חסינות שכזו היא אינה אבן יסוד בדמוקרטיה אלא כרסום ביסוד הדמוקרטיה ובית המחוקקים אינו עיר מקלט לעבריינים", תקף.

יו
האם יו"ר הכנסת יאשר הקמת ועדה שתדון בחסינות? | צילום: החדשות 12

יו"ר כחול לבן, שנראה כי פתח הערב את קמפיין הבחירות שלו הבטיח כי אם ייבחר, מפלגתו: "לא תעסוק בחסינות אלא בביטחון תושבי הדרום ולא בביטחון ראש הממשלה". בהמשך פנה גנץ למצביעים שלא בחרו בו ואמר: "אתם אזרחים ישרים, שומרי חוק, אתם רוצים שילדים יגדלו בה ונכדכם יבנו כאן את ביתם?".

"אתם גדלתם על מורשת ז'בוטינסקי ובגין, בית שנותן חסינות לנאשם בשוחד ושם אותו מעל החוק הוא בית שכרסמו ביסודותיו וסופו ליפול, זו לא דרכם", תקף. בהמשך גנץ פנה לראשי מפלגות הימין: "אני קורא גם לחברי הכנסת והשרים בליכוד - האם נכנסתם לפוליטיקה כדי להיות שכפץ אנושי של מנהיג החשוד בשחיתות? ואתם חברי בלוק הימין? מה תספרו לידיכם?".

ח
"ישראל ביתנו לא תהיה חלק מקואליציית חסינות לנתניהו" | צילום: none, החדשות 12

"נתניהו עובד רק בשביל עצמו", אמר ופנה ישירות לראש הממשלה: "נתניהו היית צריך להסתכל לאזרחים של ישראל בעיניים ולהגיד להם שתלך להיאבק על חפותך שהמדינה חשובה לך יותר מהטוהר שלך גם במחיר כואב של פרישה וקבלת הענישה. במקום זה אתה בוחר ובוחר בדרך השחיתות. אתה בוחר להיאחז בקרנות המזבח, אתה מנסה לשבור את כללי המשחק, לא נאפשר זאת".

מוקדם יותר ראש הממשלה הודיע בהצהרה מיוחדת לתקשורת כי הוא יפנה ליו"ר הכנסת כדי לבקש חסינות, כל זאת כדי "לממש את זכותי וחובתי וכדי לשרת אתכם למען מדינת ישראל". בכך הפך הערב נתניהו לראש הממשלה הראשון בתולדות מדינת ישראל שמבקש לעצמו חסינות.

יו"ר ישראל ביתנו לא חיכה ומייד אחרי נאומו של רה"מ הוא הגיב בחשבון הפייסבוק שלו: "עכשיו ברור מעבר לכל ספק. כל מה שעניין ומעניין את נתניהו זאת החסינות. עם זה הוא קם בבוקר, את זה הוא חי ונושם במשך היום ועם הוא הולך לישון".

איתמר בן גביר
יו"ר עוצמה יהודית, איתמר בן גביר | צילום: יונתן זינדל לפלאש 90

"מדינת ישראל הפכה לבת ערובה של הבעיה האישית, פרטית של נתניהו", תקף ליברמן. "אותו לא מעניין לא שמאל, לא ימין, לא דתיים ולא חילוניים. הדבר היחיד שעומד לנגד עיניו זה קואליציית חסינות. כל השאר בובה מייסס. אנחנו, 'ישראל ביתנו', לא נהיה חלק מקואליציית החסינות. כולנו, פה אחד, נצביע נגד חסינות לנתניהו".

מנגד במפלגת עוצמה יהודית הביעו תמיכה בכוונתו של נתניהו לבקש חסינות: "ראש הממשלה צודק בבקשה שלו לחסינות, אבל לטעמנו זה לא מספיק. כאשר הפרקליטות עושה הכל על מנת להפיל ראש ממשלה מכהן, החסינות הקיימת לא מספיקה וחייבים לחוקק את החוק הצרפתי שמונע לחקור ראש ממשלה אלא בעבירות חמורות. עוצמה יהודית תפעל בכנסת הקרובה על מנת לחוקק את החוק החשוב הזה שימנע מהפקידים לנהל את המדינה".

העבודה גשר בבית הנשיא
העבודה-גשר: "הכנסת היא לא עיר מקלט לחשודים" | צילום: none, החדשות 12

ממפלגת העבודה נמסר בהתייחסות לבקשת החסינות: "הכנסת היא לא עיר מקלט לחשודים בשוחד. נפעל להקמת ועדת כנסת כדי למנוע מתכנית ההמלטות של נתניהו לצאת לפועל. נתניהו התחייב בשידור שלא להתחבא מאחורי חסינות, אך מילותיו כבר מזמן ריקות מתוכן, ממש כמו הבטחותיו האחרות: לדאוג לקשישים, להציל את מעמד הביניים הקורס, לדאוג לילדי עוטף עזה. הם, והחברה הישראלית כולה זקוקים לחסינות מפני מדיניות נתניהו".