בדרך לאופוזיציה: יו"ר סיעת יש עתיד יאיר לפיד הגיב היום (שבת) לפירוק כחול לבן ולסיכום המסתמן בין גנץ לנתניהו בריאיון לפגוש את העיתונות. הוא דחה את הטענות שהוא לא רוצה אחדות, וביקר בחריפות את גנץ על שלא ביקש את תיק הבריאות. הוא הוסיף: "משברים הם לא היתר לוותר על הערכים שלך ועל מה שאתה מאמין בו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"האמנתי שאנחנו מאוחדים, בחשו מאחורי גבי", אמר לפיד. "באמת האמנתי שכולנו מחזיקים במחשבה שצריך לשמור על כחול לבן מאוחדת לא משנה מה - ומסתבר שטעיתי. ההישג הגדול זה שהקמנו אלטרנטיבה שלטונית אמיתית ואז הם פירקו אותה כדי לזחול לתוך הממשלה שלו".

"היה מתווה שכולם הסכימו עליו שאמר כך: מסיימים את ההשתלטות על הכנסת", הוסיף לפיד. "הם נכנסו לממשלה של נתניהו ואני מאוכזב לא רק בגלל הבוחרים - אלא כי גם הבטחנו אחד לשני. כשמישהו נכנס עם 14 מנדטים לממשלה של מנדטים זו לא אחדות".

בני גנץ יאיר לפיד
בני גנץ יאיר לפיד | צילום: רויטרס

לפיד חשף שהם היו מוכנים לכך שגנץ יחבור לנתניהו ולכן הכינו מסמך לפיצול המפלגות מראש. "שבוע ועשרה ימים כל המערכת הפוליטית ניהלה דיון על האפשרות שיחליטו להיפרד מאיתנו ולכן פניתי ליועץ המשפטי וביקשתי שיכין מסמך. הוא שאל אם אני חושב שזה יקרה, ואמרתי לו שלא", אמר לפיד.  

יו"ר יש עתיד דחה את הטענות שהוא לא רוצה אחדות. "אני מאוד רציתי ממשלת אחדות ודחפנו לשם חזק. כל השבועיים האחרונים בוגי ואני יוצאים מדיונים ושואלים למה הם לא דוחפים לאחדות?", אמר. כשנשאל אם הוא מצטער על כך שמראש חבר לגנץ אמר: "אני לא מצטער שהלכתי עם גנץ אבל אם הייתי יודע שהם יזחלו לממשלת נתניהו, אולי לא הייתי חובר אליהם". 

לפיד לא חסך ביקורת גם בעניין ההתנהלות עם משבר הקורונה. "משבר הקורונה לא מנוהל נכון - לא ברמה הרפואית ולא ברמה הכלכלית. צריך מישהו שיגיד את זה בקול רם בתוך הכנסת", אמר. "אנחנו היינו צריכים עכשיו להיות במצב שבו אנחנו מבטלים לעצמאים מיסים, ועוזרים לצוותים הרפואיים".

ניסנקורן: "רוב המצביעים שלנו רוצים ממשלת אחדות"

לפני הריאיון של לפיד, אבי ניסנקורן ממפלגת חוסן לישראל הגיב גם הוא למהלך של גנץ. "לפי הסכם הרוטציה - נתניהו יהיה ממלא מקום ראש ממשלה, אבל הוא לא יוכל להיות שר מיניסטריאלי. דרשנו את החלפת אדלשטיין כי הוא הפר צו בית משפט". אמר. "אנחנו רוצים שמספר השרים יהיה קטן ככל האפשר עם שוויון בקבלת ההחלטות. לא אנחנו פירקנו את המפלגה. הבקשה הייתה מוכנה אצל יש עתיד ותל"ם כמה ימים מראש, רוב המצביעים שלנו רוצים ממשלת אחדות. באחריות".

ביום חמישי האחרון בני גנץ החליט יחד עם עמיתו למפלגה גבי אשכנזי לנסות להיכנס לממשלת אחדות תחת נתניהו – בעת שמשמעות הדבר היא פירוק השותפות הארוכה עם לפיד ויעלון, פירוק מפלגת כחול לבן, והפרת הבטחתו שלא ישב תחת ראש ממשלה שעומדים נגדו שלושה כתבי אישום חמורים.