בג"ץ יכפה לכנס את המליאה כדי להחליף את אדלשטיין? בשעה זו נערך בבג"ץ הדיון בעתירת מפלגת כחול לבן, שדורשת לכנס את המליאה במטרה להקים את ועדות הכנסת ולהחליף את יו"ר הכנסת מטעם הליכוד, יולי אדלשטיין

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

עד כה הוסכם שמחר תתקיים ההצבעה על הקמת הוועדות - שבוע לאחר שהכנסת ה-23 החלה באופן רשמי את פעילותה, כך שהשאלה הגדולה שנותרה באוויר בינתיים היא האם בג"ץ יאמץ את עמדת כחול לבן לכנס את המליאה כדי לבחור יו"ר חדש לכנסת. 

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, הבהירה בפתח הדיון: "הדיון היום יתמקד בהימנעות מקיום הצבעה לשם בחירת יו"ר לכנסת"

עו"ד איל ינון, היועץ המשפטי לכנסת, הציג את הטענות בשמו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין: "אומר יו"ר הכנסת המכהן (שהינו מכהן מכוח הרציפות ואינו נבחר): "יהיה זה חוסר אחריות לאומית מצדי, בשעה שבאופן גלוי מתקיים משא ומתן קואליציוני פוליטי בין שתי הסיעות הגדולות בכנסת להקמת ממשלת חירום או ממשלת אחדות לאומית שהיא כה נחוצה בעת הזו, להביא למליאת הכנסת הצעה שטמון בה מוקש שיפוצץ את המגעים האלה".

הנשיאה חיות: "למה בחירה של מישהו מהמכנה השני יהיה מוקש או מכשול להקמת ממשלת אחדות?"

עו"ד איל ינון: "מה שמטריד אותי כיועץ משפטי לכנסת הוא שאם בעוד כמה שבועות יתברר שיו"ר הכנסת הנבחר הינו מסיעת האופוזיציה, כל שני וחמישי יהיה משבר שבו יו"ר הכנסת ינסה לטרפד חקיקה, להקשות על הממשלה בכל מיני דרכים, זה יהיה בלתי אפשרי ומתכון לאסון".

עוד המשיך עו"ד ינון: "אני לא בטוח שבחירת יור עכשיו היא בעצמה לא פגיעה במרקם החוקתי" 

עו"ד ינון לנשיאת העליון: "לא בכל סוגיה שמגיעה לפתחכם חייבים להכריע"

 

האולטימטום של הליכוד: נפסיק מיד את המגעים לאחדות 

בליכוד הציבו מוקדם יותר אולטימטום לכחול לבן, לפיו אם ימשיכו עם המהלכים להחלפת אדלשטיין - המגעים להקמת ממשלת אחדות יופסקו מיד. את המסר הזה העביר אתמול גם ראש הממשלה נתניהו בריאיונות לתקשורת, אלא שבכחול לבן הבהירו שלא חל שינוי בעמדתם - וכי הם צפויים להמשיך במהלכיהם לממש את הרוב שעומד לרשותם בכנסת. 

יש מי שרואים במהלך להחלפת אדלשטיין מנוף עבור כחול לבן על מנת להגיע למשא ומתן על אחדות עם הליכוד מעמדת כוח, ויש מי שחושב שמדובר למעשה בניסיון של מפלגת יש עתיד של לפיד לטרפד את ממשלת האחדות.