הקמת ממשלת חירום קרובה מתמיד: ברקע הדרמה הפוליטית של השעות האחרונות, בני גנץ נבחר הערב (חמישי) לתפקיד יו"ר הכנסת. 74 ח"כים הצביעו בעדו, בין היתר מתוך גוש הימין והחרדים, ו-18 התנגדו. חברי יש עתיד החרימו את ההצבעה. בינתיים, מסתמנת חלוקת התיקים: גנץ ואשכנזי יתמנו לשרי החוץ והביטחון, כשגנץ גם ימונה לממלא מקום ראש הממשלה. תיק המשפטים יעבור לידי מפלגתו של גנץ. לפיד ויעלון ימסרו הערב הצהרה, אחרי שהגישו בקשה לפיצול כחול לבן. כל הפרטים

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מקורבי לפיד תקפו את ההחלטה וטענו כי "נתניהו הצליח לשטות בגנץ", בעוד מקורביו של גנץ ניסו להגן עליו וטענו - "הוא בחר את הבחירה הקשה". לקראת החתימה המתקרבת על הקמת ממשלת האחדות - ישיבת הממשלה שתוכננה להתקיים ביום ראשון בוטלה. 

המשא ומתן עם הליכוד קרע את כחול לבן לשניים – וכעת מי שעומדים להצטרף אל הקואליציה הם חברי חוסן לישראל, מפלגתו של גנץ, כשאנשי יש עתיד של יאיר לפיד בדרך אל האופוזיציה. יאיר לפיד ומשה (בוגי) יעלון, שהתפצלו מוקדם יותר מהאגף של גנץ בתוך כחול לבן, יישאו הערב הצהרה. כבר בשלב זה ברור שמרצ לא תיכנס לממשלה, כמו גם ח"כ מרב מיכאלי מהעבודה שתישאר בוודאות בחוץ. 

בין התיקים המסתמנים של חוסן לישראל: חוץ, ביטחון ומשפטים

בני גנץ יהיה מ"מ ראש הממשלה, עד שיגיע תורו לעמוד בראשות הממשלה ברוטציה. הוא ימונה לשר החוץ או שר הביטחון - כשאת התיק האחר מבין השניים יקבל גבי אשכנזי. גורם בסביבת נתניהו: "חותרים לחתימה על הסכם לממשלת אחדות עוד הלילה". יו"ר ימינה נפתלי בנט אמר: "מברך את גנץ על הצעד האמיץ - זה הדבר הנכון לישראל בעת חירום זו".

ריבלין, נתניהו וגנץ בבית הנשיא
צילום: קובי גדעון , לע"מ

תיק המשפטים יעבור מידיו של אמיר אוחנה אל חבר כנסת מטעם חוסן לישראל. גורמים בליכוד אמרו כי המועמד לתפקיד הוא אבי ניסנקורן, אך גם מינויו של חילי טרופר על הפרק. במסגרת הסיכומים בין הליכוד לחוסן לישראל לשני הצדדים תינתן זכות וטו בענייני משפט, כמו גם בענייני תרבות וביטחון פנים.

יאיר לפיד - יו"ר האופוזיציה

הקואליציה צפויה ככל הנראה למנות כ-78 חברים: 58 מבלוק הימין, עוד 17 מחוסן לישראל יחד עם חברי תל"ם – לא כולל יו"ר תל"ם בוגי יעלון – ו-3 חברי כנסת מהעבודה. יתכן שגם אורלי לוי תצטרף. תל"ם התפצלה מחוסן לישראל יחד עם יש עתיד, כך ששתי המפלגות מונות 18 ח"כים לעומת 15 של חוסן לישראל. עם זאת, כאמור, הנדל והאוזר עתידים ככל הנראה לתמוך בקואליציה - ובהתאם לכך מעמדם העתידי לא ברור בשלב זה, וייתכן שהם יחשבו לפורשים.

בין התיקים המסתמנים של בלוק הימין: האוצר, החינוך, הפנים והדתות

תיק האוצר יישאר בידי הליכוד, כאשר המועמד המוביל לקבל את התפקיד הוא ישראל כ"ץ. תיקי החינוך, הפנים והדתות יישארו גם כן בבלוק הימין – כששר הביטחון נפתלי בנט עתיד לחזור ככל הנראה למשרד החינוך. עם זאת השר בנט הכחיש, וטען שתיק החינוך לא הוצע לו. בנט אמר הערב: "מברך את בני גנץ על הצעד האמיץ של כניסה לממשלת אחדות בראשות נתניהו. זה הדבר הנכון לישראל בעת חירום זו. הדיווחים על שיח תיקים הם פייק ניוז מוחלט. ראש הממשלה או מי מטעמו לא דיברו איתי או עם מישהו מטעמי על כלום".

האזינו להקלטת יעלון
יאיר לפיד ומשה (בוגי) יעלון. ימסרו הצהרה מיוחדת | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

גנץ יגיע לממשלה עם כ-15 חברי כנסת, כשכמעט כולם יהיו שרים מכיוון שהממשלה תהיה שוויונית והתיקים יחולקו בה בצורה שוויונית. יאיר לפיד יעמוד בראשות האופוזיציה. ביש עתיד טוענים: "גנץ ויתר בכל הפרמטרים החשובים - הוא שני ברוטציה, נתניהו מגיע לממשלה עם כל בלוק הימין ועוד והוא נאלץ לפרק את "כחול לבן" ואת כל הגוש שלו". לפיד עצמו גם אמר לאנשי יש עתיד: "בני החליט לפרק את כחול לבן כדי לזחול לממשלה של ביבי. אין דרך להבין את זה".