ברקע הפלונטר הפוליטי ולנוכח העובדה שאף צד לא הגיע למספר שמאפשר לו הרכבת ממשלה, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ מסרו הערב (שבת) הצהרות לוחמניות לתקשורת. נתניהו הצהיר: "גנץ וליברמן גונבים את הבחירות עם חקיקה אנטי-דמוקרטית, אני כאן כדי להישאר". דקות לאחר מכן מסר גנץ הצהרה משלו: "גמלה בליבי ההחלטה להקים ממשלה חזקה יציבה שתרפא את ישראל מהשנאה ומהפילוג, ותאפשר לכולנו להתקדם".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הנושא הפוליטי שבגללו אנחנו כאן הוא גניבת בחירת הציבור על ידי גניבת דעת הציבור באמצעות שקרים וחקיקה אנטי דמוקרטית", אמר ראש הממשלה נתניהו בפתח דבריו. "הציבור נתן להנהגתי לפני כמה ימים אחדים ניצחון מזהיר. במהלך מערכת הבחירות אמרתי שגוש השמאל וליברמן שחבר אליו, יגיעו מקסימום ל-53 מנדטים. בפועל הם קיבלו 47. עכשיו גנץ וליברמן מנסים לבטל את הכרעת הבוחר שניתנה על סמך הבטחות מפורשות שלהם על ידי גניבת דעת של הציבור בציניות שאינה יודעת גבולות".

נתניהו סיפר כי יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר פנה אליו בערב הבחירות והציע לו לאשר תפילות יהודים בהר הבית בתמורה לפרישה מהתמודדות בבחירות: "'אני מוכן להסיר את המועמדות שלי ולתמוך בליכוד', הוא אמר דרך שליח, אבל היה לו תנאי אחד - שאאשר תפילות של יהודים בהר הבית. זה אולי נשמע הגיוני, אבל אני יודע שזה היה מבעיר את המזרח התיכון ומעלה את חמתם של מיליארד מוסלמים עלינו. אמרתי שיש גבול, יש דברים שאני לא מוכן לעשות כדי לנצח את הבחירות, אני אשמור על מדינת ישראל".

נתניהו המשיך: "כמעט שני מיליון וחצי אזרחים נתנו את אמונם בי וידעו את כל האשמות הסרק ההזויות והתפורות. באים עכשיו לזרוק את הבחירה שלהם. איך מתכוונים לעשות זאת? באמצעות חוק פרסונלי ורטרואקטיבי שנוגד את העקרונות הבסיסיים ביותר בדמוקרטיה. אנחנו לא ניתן לזה לקרות, אנחנו נפעיל את כל הכוח המוסרי שיש לנו כדי שזה לא יקרה. הציבור יתחשבן היטב עם מי שיפר כך את הבטחותיו".

גנץ: "אקים ממשלה בהקדם"

דקות לאחר שהואשם בחקיקה אנטי-דמוקרטית ובגניבת הבחירות, יו"ר כחול לבן בני גנץ מסר הערב (שבת) הצהרה מיוחדת לתקשורת שבה הכריז: "אקים ממשלה, לא יהיו בחירות נוספות - לא ניתן למסיתים ברצח להמשיך להשתולל בהסתה חסרת מעצורים".

רביעיית כחול- לבן
רביעיית כחול לבן בליל הבחירות | צילום: N12

"גמלה בליבי ההחלטה להקים ממשלה חזקה ויציבה שתרפא את ישראל מהשנאה ומהפילוג ותאפשר לכולנו להתקדם", אמר גנץ בפתח ההצהרה. "אעשה כל מאמץ כדי שלא יהיו בחירות רביעיות. בבחירות ספטמבר - 65 חברי כנסת לא רצו לראות את נתניהו כראש ממשלה. בבחירות מרץ - 52 חברי כנסת לא רצו בכך. בשלושה סבבי בחירות הראה העם לנתניהו את הדלת. נתניהו הפסיד, רוב העם לא רוצה את המשך שלטון נתניהו, את זה העם יקבל".

"אנחנו נמצאים 6 ימים בלבד אחרי מערכת הבחירות רווית שנאה ביותר. מערכת בחירות שריסקה את כל הנורמות המקובלות בין אדם לחברו, ובין האזרחים למנהיגים. מערכת בחירות שבה הופעלו רבנים מקליטים, חוקרים פרטיים וחברות קש במימון עלום כדי לשמר שלטון. הצלחנו להתגבר על כל אלו ולשמור על רוב שרוצה בשלטוני. הקולות הרעים של היממות האחרונות הובילו אותי כאן הערב להזהיר את נתניהו: מדינת ישראל קמה לפניך ותפרח ותצמח גם אחרייך. לא אאפשר לך לשסות איש באחיו; לא אאפשר לך להביא את מלחמת האזרחים הראשונה של ישראל המודרנית עבור כרטיס יציאה מהמשפט שלך", הוסיף.

רה
"מנסים לגנוב את הבחירות". נתניהו | צילום: החדשות 12

"נתניהו, האווירה הציבורית והאיומים מדאיגים מאוד כל מנהיג לאומי. שוב כרזות של מנהיגים עם כאפיות ושוב אתה שותק", הוסיף גנץ. "שוב התגברות ואיומים ברצח, ושוב אתה שותק. שוב אלימות נגד אזרחים שמפגינים בירושלים – ושוב אתה שותק. ההסתה משתוללת לכל עבר ואתה שותק. לא אאפשר לך לזרוע שנאה ולהביא את מלחמת האחים הראשונה המודרנית. האווירה מדאיגה מאוד".

"הפעם זה יהיה שונה", המשיך. "הפעם איני מתכוון לשתוק. לא נשתוק ולא ניתן למסיתים ולמאיימים ברצח להמשיך להשתולל בהסתה חסרת מעצורים. אני מתכוון להקים ממשלה שתסדיר מחדש את מערכות היחסים הפנימיות בינינו. הפלונטר הפוליטי מחייב גם החלטות מהירות. לאחר קבלת המנדט מנשיא המדינה אפעל להקים ממשלה שתשרת את כל אזרחי ישראל, אלו שהצביעו עבורי ואלו שלא".

גנץ התייחס למאמציו להקים ממשלה בהקדם: "מפאת רגישות המגעים המתנהלים בשעות אלה לא אפרט כדי למנוע סיכול הקמת ממשלה שתוציא את את ישראל מהמשבר הפוליטי. אני מגלה מנהיגות אחראית ואופטימי בסיכויי הצלחתי בהרכבת ממשלה".