בהמשך לפרסום על מגעים להקמת ממשלת אחדות על רקע משבר הקורונה, הציע הבוקר (ראשון) ראש הממשלה נתניהו להקים ממשלת חירום זמנית ושוויונית עם כחול לבן, או ממשלת אחדות עם רוטציה שבה הוא יהיה הראשון לכהן. בכחול לבן מחו על כך שהמתווה הוצע רק ברשתות החברתיות, וגנץ טען שנתניהו "עושה סיבוב על הציבור". גם ח"כ אשכנזי, מתומכי האחדות במפלגתו, התייחס להצעה: "פני נתניהו אינן לשותפות אמיתית. מו"מ לא יכול להתנהל דרך התקשורת".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הצעת הליכוד פורסמה הבוקר בחשבון הפייסבוק של נתניהו. "מול מצב החירום העולמי והלאומי, אנחנו חייבים לאחד כוחות ולהקים ממשלה חזקה ויציבה שתוכל להעביר תקציב ולקבל החלטות קשות", כתב ראש הממשלה. על פי הצעתו, ממשלת החירום הלאומית תכהן חצי שנה, ותפקידי השרים יחולקו בצורה שיוויונית. כמו כן, ראש הממשלה לא יוכל לפטר שרים מכחול לבן, וכחול לבן לא תוכל להביע אי אמון בו. בגמר התקופה, ספטמבר הקרוב, המערכת הפוליטית תחזור למצב הקיים ולנסיונות להרכיב ממשלה.

לחלופין הציע נתניהו לדון גם בהקמת ממשלת אחדות לאומית עם רוטציה, על בסיס שיוויוני בזמן ובהרכב. במסגרת ממשלת אחדות זו נתניהו יכהן בשנתיים הקרובות כראש הממשלה, ובזמן הזה יו"ר כחול לבן בני גנץ יכהן כממלא מקום רא הממשלה. נתניהו מציע שגם באפשרות זו חלוקת השרים תהיה שיוויונית. בשנתיים האחרונות של הממשלה גנץ ייכנס לתפקיד כך שהממשלה תכהן 4 שנים.

הנהגת כחול לבן
בקוקפיט לא מאמינים לנתניהו

"אני קורא לבני גנץ להיפגש איתי ובמקביל לקיים פגישה בין צוותי המו"מ כדי להקים ממשלה", פנה נתניהו בפוסט ליו"ר כחול לבן. נוסף על כך קרא רה"מ לעמיר פרץ ולאביגדור ליברמן "לגלות אחריות ולהצטרף לכל ממשלה שנקים. מדינת ישראל זקוקה לזה. עם ישראל מצפה לזה".

זמן קצר לאחר פרסום הפוסט הגיב גנץ לדברים בביטול: "נתניהו, אל תעשה סיבוב על הגב של אזרחי ישראל. מי שרוצה אחדות לא דוחה את המשפט שלו ב-1:00 בלילה ולא שולח 'מתווה אחדות-חירום' לתקשורת, אלא שולח את צוות המו"מ לפגישה. בשונה ממך, אני אמשיך לגבות כל פעולה נכונה של הממשלה ללא כל שיקול פוליטי. כשתהיה רציני - נדבר". 

ליברמן הצטרף לדיון בין כחול לבן לנתניהו וטען בחשבון הפייסבוק שלו שהאחרון מבצע ספין פוליטי על חשבון משבר הקורונה: "תחושתי, מההופעות של ראש הממשלה בימים האחרונים, קשה ביותר. אני מצפה ממנו שיפרסם את כל הצעדים שבכוונתו לנקוט. לגבי ממשלת חירום לאומית - במידה ואכן מדובר בקריאה אמיתית ולא במצג שווא, חייבים להקים אותה משתי המפלגות הגדולות בלבד ואת כל שאר המפלגות להשאיר בחוץ".

אביגדור ליברמן בשמש
ליברמן תוקף את נתניהו וטוען שמדובר בספין | צילום: פלאש 90

ליברמן המשיך להטיח האשמות קשות בראש הממשלה וכתב: "השתכנעתי שמאחורי הקריאות לא עומד שום דבר מעבר למשחק האשמות וניסיון לדה-לגיטימציה של כל מפלגות האופוזיציה. היעד האסטרטגי לא השתנה - פסקת ההתגברות + החוק הצרפתי. נתניהו רוצה לצאת תוך חצי שנה עד 8 חודשים לבחירות חדשות על כנפי המנצח הגדול של הקורונה".

מוקדם יותר פורסמו פרטים ראשונים בנוגע להצעת הליכוד, אך בכחול לבן טענו בתגובה כי "ההצעה המדוברת לא הועברה אלינו". עד כה בין חברי הקוקפיט של כחול לבן שררה תמימות דעים שנתניהו לא רציני אלא מנסה לעשות ספין כדי לפרק את הבלוק של גנץ, בעיקר עם המשותפת, רגע לפני ההמלצות אצל הנשיא. הארבעה המשיכו לפעול לקבלת המנדט, כדי להחליף את יו"ר הכנסת אדלשטיין ולהקים ועדה פרלמנטרית לפיקוח אחר צעדי הממשלה בנושא הקורונה. 

אמש פורסם לראשונה ב-N12 כי בין נציגי כחול לבן לליכוד התקיימו מגעים ליליים בניסיון לגבש מתווה לממשלת אחדות. על פי הפרסום, נתניהו וגבי אשכנזי, מספר 4 בכחול לבן, שוחחו על הנושא. עם זאת, בצמרת כחול לבן קיימים חילוקי דעות קשים בנוגע לכך: בעוד שיו"ר המפלגה בני גנץ ואשכנזי תומכים בממשלה כזו - לפיד ויעלון מתנגדים לכך בתוקף.