יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ נאם היום (שני) במליאת הכנסת בדיון על הקמת הוועדה המסדרת, ללא השתתפות ח"כים מבלוק הימין שהודיעו על החרמת הדיון, כשברקע החלטת בג"ץ כי על יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לערוך דיון והצבעה על בחירת יו"ר חדש לכנסת. "חבריי בליכוד, אתם השתגעתם? ירדתם מהפסים? עכשיו אתם קוראים שלא למלאות אחרי החלטות בג"ץ? אני קורא לנתניהו לגנות את זה", אמר גנץ.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בפתח נאומו, התייחס יו"ר כחול לבן על הצורך בהקמת ממשלת אחדות ולהקמת כנסת שתפקח על הממשלה: "גם ביום הזה שבו אנחנו מתמודדים עם ניסיון לחילול הדמוקרטיה שלנו אני מבקש לדבר על הצורך באחדות. אזרחי ישראל הנצורים בביתם נושאים עיניהם אלינו, המנהיגים, ומבקשים שקצת פחות נריב וקצת יותר נפעל למענם. כמפקד בצה"ל וכרמטכ"ל תמיד ידעתי שאני יוצא לקרב – כל עם ישראל מאוד מאחוריי.

שרת התרבות, מירי רגב, שנכחה במליאה כנציגת הממשלה, קטעה את נאומו של גנץ בקריאות ביניים: "אתה פוחד מלפיד? למה אתה לא יושב לאחדות? אתה מפקד בצה"ל שלא יודע לשאת את האלונקה".

"כרמטכ"ל תמיד ידעתי שמאחוריי עומד דרג מדיני וקבינט מתפקד שמקבל החלטות, ולצידו ועדת החוץ והביטחון והכנסת שמפקחת ומסייעת", המשיך יו"ר כחול לבן בנאומו. "מעולם לא עלה בדעתי לדלג על אף אחד מהגופים הממלכתיים והנבחרים. ההיפך הוא הנכון, גם בעת הזו נתאחד ונתנהל בצורה דמוקרטית. זו הסיבה שבגינה אנחנו מקימים היום את ועדות הכנסת. זאת לא פוליטיקה קטנה, זהו צורך גדול וקריטי של אזרחי ישראל".

ח"כ גנץ דיבר על כינוס המליאה, הריקה מחברי כנסת, כשבחוץ מתפשט נגיף הקורונה: "בפעילותנו במשכן אנחנו נוטלים על עצמנו סיכון זהיר ומחושב, פחות מצוותי הרפואה והמטען שיושב בטנק בגבול, ואני משוכנע שהסיכון הזהיר הזה שאנחנו נוטלים על עצמנו הוא מבחינת מחויבותנו לעם ולמשכן".

על כך שכחול לבן לא הצליחה להגיע להסכמה עם גוש הימין להקמת הוועדה המסדרת, אמר גנץ: "במעשה חסר תקדים נתניהו ניסה לשתק את הכנסת. דבר שלא נעשה בדמוקרטיה מתפקדת ולא נעשה מעולם במדינת ישראל".

"ראוי שנזכור שכל הדמוקרטיות הגדולות החלו את סופן כשהיה מצב חירום. אף אחת לא התקרבה לקיצה של דמוקרטיה כשהכול היה טוב, כולן הגיעו לקיצן של דמוקרטיה כשהמצב היה לא טוב".

עוד התייחס גנץ בנאומו להחלטת בג"ץ מוקדם יותר היום, שעל יו"ר הכנסת אדלשטיין לקיים הצבעה לבחירת יו"ר חדש ולקריאות של ח"כים ושרים מגוש הימין שלא להישמע להחלטת השופטים: "עכשיו יש קריאות שרים שלא למלא אחרי הוראות בג"ץ. חבריי בליכוד, אתם השתגעתם? ירדתם מהפסים? עכשיו אתם קוראים לא למלאות את החלטות בג"ץ? אני קורא לנתניהו לגנות את זה". בהמשך הוסיף גנץ:" זהו קו אדום שלא חוצים אותו". 

יו"ר כחול לבן תקף את רה"מ: "נתניהו, לשתק את הכנסת זאת לא מנהיגות. מה חשבת? שלא נקים את ועדת הכספים כדי לפצות את העצמאים והשכירים? שלא נדאג שתהיה הוראה מרחוק והנחיות ברורות לגבי המרחב הציבורי? שנהפוך את ישראל לדמוקרטיה נכה רק כי זה לא מסתדר לך? בניגוד אליך אנחנו לא נפגע לעולם במיעוט ובקולו החיוני והחשוב. הפעלת כל המוסדות הדמוקרטיים איננה מגבילה את מוסדות הממשלה, היא נותנת להם תוקף ונותנת להם להצליח במאבק משותף".

"אני מתחייב כאן מעל הבמה שככל שיהיו מהלכים קשים ונכונים אנחנו נצביע בעדם וניתן גיבוי מלא גם אם זה יפגע בנו פוליטית", הדגיש גנץ. "במקביל נדאג לאזרחים ונחתור להקמת ממשלה רחבה ופטריוטית".

ח"כ גנץ פנה לחברי הכנסת מגוש הימין שהחרימו את הדיון ולא נוכחים בכנסת: "אני קורא לחבריי שלא הגיעו היום למשכן, זה לא הזמן לפלגנות וספינים. אחדות בעם ובממשלה זהו צו המשעה של כל החברה הישראלית. בדמוקרטיה הישראלית יש סדר להטלת המנדטים ויש רוב שמגבה אותם, ובדמוקרטיה הישראלים המנדט הוטל עליי ע"י נשיא המדינה לפני כשבוע ימים. לצידי יש רוב שתומך בהחלפתו של נתניהו, ואני קורא גם הערב לליכוד ולנתניהו להצטרף  ולהקים ביחד איתי ממשלה שתתמודד עם אתגרי השעה.

לסיום, גנץ פנה לאזרחים בבית - והתבלבל בדבריו: "אני מבטיח לכם שנשתף פעולה ולא ננוח עד שמדינת ישראל תתגבר על המגפה. זה יעשה בכוחות משותפים, בלי שום שיקול פוליטי וזה יעשה גם מכנסת ישראל. הישמעו להוראות, עזרו אחד לשני, אנחנו ננצח, אנחנו נתגבר על הדמוקרטיה, סליחה, אנחנו נתגבר על הקורונה ונשמור על הדמוקרטיה".