ריאיון ראשון מאז חתימת ההסכם: חבר הכנסת גבי אשכנזי הגיע הערב (שבת) לאולפן פגוש את העיתונות לריאיון ראשון מאז פירוק כחול לבן וחתימת ההסכם הקואליציוני עם הליכוד. אשכנזי הגיב לביקורת שנשמעה בימים האחרונים על מספר השרים הרב שצפוי להיות בממשלה וחשף את המניעים להחלטה ללכת לאחדות. ביש עתיד-תל"ם הגיבו בחריפות לדברים: "אשכנזי ויתר על העקרונות שלו כדי להיות שר חוץ ב'זום' של ראש ממשלה הנאשם בשוחד"

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הכניסה לממשלה - לאור משבר הקורונה"

"אני משוכנע שלנוכח המציאות - במובן הפוליטי ולאור משבר הקורונה - היינו צריכים לשנות את ההחלטות", אמר ח"כ אשכנזי לרינה מצליח. "אני חושב שברור לגמרי שרוב הציבור רוצה אחדות". הוא הוסיף שרצונו כבר בבחירות ספטמבר היה להגיע לממשלת אחדות. 

באשר לחוקים שעלו על הפרק שהיו יכולים למנוע מנתניהו לכהן כראש ממשלה, אמר אשכנזי כי לא היה רוב להעברתם בכנסת. "נתניהו היה הולך לבחירות ולאחריהן משנה שוב את החוקים הללו", הוסיף מספר 2 בכחול לבן. 

בני גנץ גבי אשכנזי
"לא צריכים מעון רשמי - גנץ יגור בביתו בראש העין". גנץ ואשכנזי | צילום: קובי ריכטר, TPS

אשכנזי התייחס גם סוגיית תיק הבריאות, שעלתה מחדש לדיון לאחר שדווח כי השר ליצמן מתכוון לוותר עליו ולעבור למשרד הבינוי והשיכון. "לא קיבלנו את משרד הבריאות במשא ומתן, אבל אם הוא יונח על השולחן - אנחנו נרצה לקבל אותו", אמר. עוד הוסיף כי בעיניו, לתפקיד שר הבריאות דרושה אוטוריטה מקצועית.

"לנתניהו אין זכות וטו במינויים"

בריאיון עלה גם נושא גודלה המנופח של הממשלה המיועדת, ואשכנזי הביע צער על כמות השרים - 36 במספר - שצפויים לכהן בה: "אני מסכים כי זו בעיה, עשינו זאת כי לקואצליה יש מחיר". הוא הצהיר כי כחול לבן לא מתכוונת לאייש את כל תפקידי השר שהיא קיבלה במסגרת המשא ומתן הקואליציוני. לגבי הסעיף בהסכם לפיו ראש הממשלה החלופי יזכה אף הוא לסידורי לינה על חשבון המדינה, אשכנזי טען כי בתקופת גנץ הדבר לא עתיד לקרות: "אנחנו לא צריכים מעון, בני גנץ אמר שיגור בביתו בראש העין". 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת ממשלה
"נתניה לא יקבל וטו על מינויי בכירים במערכת המשפט - הוא בניגוד עניינים" | צילום: רויטרס

אשכנזי התנער מהטענות לפיהן לראש הממשלה יהיה וטו על מינויי בכירים במערכת המשפט, ואמר כי תהיה בסוגייה זו הסכמה הדדית בין הצדדים. הוא הוסיף, בכוונה לנתניהו, כי "מי שנמצא בניגוד עניינים לא יוכל לעסוק במינויי היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה". 

הוא התייחס לביקורת על הפרת הבטחת הבחירות המרכזית של כחול לבן - שלא לשבת בממשלה תחת נאשם בפלילים: "החוק מאפשר זאת עד פסק דין חלוט בבית המשפט". הוא טען כי "עשינו פשרות כואבות ועדיין - אני חושב שזו הבחירה הנכונה למדינת ישראל". "הציבור לא ישפוט אותנו ביום הכניסה לממשלה - אלא ביום שנצא ממנה"

האזינו להקלטת יעלון
לפיד ויעלון תוקפים: "אשכנזי ויתר על העקרונות כדי להיות שר חוץ ב'זום" | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

יש עתיד-תל"ם: "בחרו בג'ובים על פני עקרונות"

תגובת סיעת יש עתיד-תל"ם לדברי ח"כ אשכנזי: "איפה מורשת גולני של לוחמים שלא מוותרים לעולם ואיפה גבי אשכנזי? בסוף אחרי כל הדיבורים והפאסון, המשוואה פשוטה - אשכנזי ויתר על כל העקרונות שלו כדי להיות שר חוץ ב'זום' של ראש ממשלה שנאשם בשוחד. מסתבר שיש הבדל מהותי בין אומץ לב בשדה הקרב לאומץ לב ציבורי. לא ממשלת חירום ולא ממשלת אחדות. סך הכל סידור עבודה לכאלה שהחליטו שאחרי שנה בפוליטיקה קצת קשה להם ובחרו בג'ובים על פני עקרונות".